اخبار / ستادی

خبرهای کذب علیه هلال‌احمر رکورد شکست!/ جدول + توضیحات

در دو هفته اخیر انواع خبرهای کذب علیه جمعیت هلال احمر و انتشار گسترده آن با وجود تکذیبیه‌های گوناگون، برای خود رکورد محسوب می‌شود.

۱ ماه قبل

خبرهای کذب علیه هلال‌احمر رکورد شکست!/ جدول + توضیحات

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ در حالی که جمعیت هلال احمر در یک ماه اخیر به شدت درگیر توزیع بسته‌های لوازم خانگی در میان سیل‌زدگان، اجرای نذر طرح نذر آب ۲ در مناطق جنوب شرق ایران، خدمات گسترده بهداشتی و درمانی به زائران خانه خدا در حج تمتع، پوشش گسترده امدادی عزاداری‌های ایام تاسوعا و عاشورا در ایران و عراق و بسیاری فعالیت های دیگر بود؛ متاسفانه حجم زیادی از اخبار کذب و شایعات متعدد علیه این نهاد امدادی مخصوصا در میان شبه‌رسانه‌های داخلی و رسانه‌های مغرض خارجی منتشر شد که خیلی‌ها را به تعجب واداشت.

تعدادی از این اخبار کذب و شایعات را در جدول زیر بخوانید؛

موضوع/ خبر کذب برخی رسانه‌های منتشر کننده توضیحات
اعلام وثیقه ۴۰ میلیارد تومانی برای رئیس سازمان تدارکات پزشکی به عنوان یکی از بزرگترین وثیقه‌ی اعلام شده در تاریخ قضایی ایران روزنامه شرق، کانال های تلگرامی وثیقه ایشان تنها ۳ میلیارد تومان بوده که پس از تودیع آن، آزاد شده است.
اعلام بازداشت ح.الف به عنوان یکی از مدیران هلال احمر کانال اصلاحات نیوز و سایر کانال‌های تلگرامی، برخی سایت‌های خبری، شبکه‌های ماهواره‌ای، روزنامه‌های شرق و جوان وی یک واردکننده دارو بوده و هیچ‌گونه ارتباط اداری، استخدامی و پرسنلی با جمعیت هلال احمر ندارد.
اعلام بازداشت سه تن از مدیران جمعیت هلال احمر کانال اصلاحات نیوز و سایر کانال‌های تلگرامی، بی‌بی‌سی و ایران اینترنشنال خبر از اساس کذب بوده و هیچ کس بازداشت نشده است.
خبر استعفای رئیس جمعیت هلال احمر کانال تلخند سیاسی و اجتماعی، اصلاحات نیوز و سایر کانال‌های تلگرامی وی مشغول امور جاری جمعیت هلال احمر و افتتاحیه مربوط با هفته دولت بود و این موضوع از اساس یک دروغ بزرگ بوده که حتی سخنگوی دولت نیز آن را تکذیب کرد
حضور رئیس جمعیت هلال احمر در دادسرا، تفهیم اتهام و صدور قرار وثیقه برای وی خبرگزاری تسنیم، کانال‌های تلگرامی، بی‌بی‌سی و سایر شبکه‌های مغرض خارجی وی اساسا در دادسرا حاضر نشده و صرفا در محل دیگری برای ادای توضیح به برخی سوالات و ابهامات موجود درباره پرونده های سازمان تدارکات پزشکی پاسخ داده است. نه اتهامی متوجه وی شده و نه قرار وثیقه ای صادر شده است.
اطلاق فساد مالی گسترده به جمعیت هلال احمر روزنامه های شرق، جوان، خبرگزاری تسنیم، کانال‌های تلگرامی، بی‌بی‌سی و رسانه‌های مغرض خارجی برخی ابهامات موجود در سازمان تدارکات پزشکی به عنوان بخش کوچکی از کل جمعیت هلال احمر موجب تشکیل پرونده ای در قوه قضاییه شد که حتی سخنگوی قوه قضاییه هم هیچ عنوان اتهامی خاصی برای آن اطلاق نکرده است و پرونده فعلا در حال بررسی است. استفاده از کلمه فساد که بار قضایی خاص خود را دارد و هنوز اثبات نشده است و سپس بزرگنمایی آن با عناوینی چون فساد گسترده، سرشاخه‌های فساد، مافیا و … و نیز تعمیم آن به کل جمعیت هلال احمر با عناوینی چون «هلال سرخ در غبار فساد»، «مافیای سیاه در هلال سرخ» و… فرافکنی محسوب شده و با واقعیات موجود هم‌خوانی ندارد.