اخبار / استانی

خدمات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی ادامه دارد

مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی از عملیات های امدادی، جمع آوری کمکهای مردمی، آموزش همگانی بیش از ۶۴ هزار خانواده با هدف آمادگی در برابر مخاطرات و حضور حداکثری اعضای جوانان در طرح های نوروزی خبر داد.

۶ ماه قبل

خدمات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی ادامه دارد

امدادرسانی به ۴ مصدوم در ۴ عملیات امدادی از شب گذشته تا صبح امروز؛ سخنگوی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: در ۴ عملیات امدادی ۱۰ ساعت گذشته به ۴ مصدوم امدادرسانی شد.

مجتبی محمودی با بیان اینکه در ۴ عملیات امدادی ۱۰ ساعت گذشته به ۴ مصدوم امدادرسانی شد، گفت: حادثه نخست شب گذشته که در ساعت ۲۰ به‌وقوع پیوست واژگونی خودروی سواری دنا در کیلومتر ۴۵ محور سبزوار به شاهرود بود که موجب مصدومیت راننده این خودرو که آقایی ۵۰ ساله بود از ناحیه سر و دست شد و وی پس از انجام اقدامات اولیه درمانی توسط نیروهای نجاتگر و امدادگر پایگاه مهر سبزوار، جهت سیر مراحل تکمیلی درمان به بیمارستان امدادی شهید بهشتی این شهرستان منتقل شد.

وی افزود: دومین حادثه که در ساعت ۶ صبح امروز به‌وقوع پیوست واژگونی یک دستگاه خودروی باری نیسان‌وانت در کیلومتر ۱۳ محور فاروج به قوچان بود که موجب مصدومیت راننده جوان این خودرو که آقایی ۲۹ ساله بود از ناحیه سر شد و وی که بر اثر شدت ضربه دچار کاهش سطح هوشیاری هم شده بود، پس از اقدامات اولیه درمانی توسط نیروهای امدادگر و نجاتگر پایگاه امدادی امامزاده سلطان‌ابراهیم(ع) قوچان جهت سیر تکمیلی مراحل درمان به بیمارستان موسی‌بن‌جعفر(ع) این شهرستان انتقال یافت.

سخنگوی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با بیان اینکه دو امدادرسانی دیگر شب گذشته تا صبح امروز در درگز و مُلک‌آباد بود، خاطرنشان کرد: در این دو مأموریت نیروهای امدادی پایگاه‌های تیوان و مُلک‌آباد به آقای ۲۰ ساله و خانم ۵۵ ساله که دچار مشکلات شدید تنفسی و جراحت و خونریزی دست شده بودند امدادرسانی کردند و آنان را پس از انجام اقدامات اولیه درمانی جهت پیگیری کامل‌تر روند درمان به مراکز درمانی درگز و مُلک‌آباد منتقل کردند.

محمودی بیان کرد: در این ۴ عملیات امدادرسانی شب گذشته تا صبح امروز ۱۱ نیروی امدادی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی که ۸ نفر از آنان از نیروهای داوطلب این مجموعه بودند با ۴ دستگاه آمبولانس و تجهیزات کامل امدادی به حادثه‌دیدگان امدادرسانی کردند.

امدادرسانی به مصدومان واژگونی خودروی برلیانس/ نجات جان نوزاد ۹ ماهه با مادرش با حضور به‌موقع‌ هلال احمر
رئیس جمعیت هلال احمر سبزوار از واژگونی یک دستگاه خودروی برلیانس در محور سبزوار به نیشابور خبر داد و گفت: این حادثه ۲ مصدوم ۲۷ ساله و ۹ ماهه برجای گذاشت.

محمدعلی جباری از واژگونی یک دستگاه خودروی برلیانس در کیلومتر ۴۰ محور سبزوار به شاهرود خبر داد و گفت: این حادثه ساعت ۸:۵۰ رخ داد و موجب مصدومیت سه سرنشین آن شد.

وی ادامه داد: تیم عملیات بین شهری پایگاه مهر جمعیت هلال احمر سبزوار شامل نجاتگر و پرستار همراه با یک دستگاه آمبولانس در محل حادثه حضور پیدا کردند و طی یک عملیات یک ساعته با رهاسازی حادثه‌دیدگان، به مصدومان حادثه امدادرسانی کردند.

رئیس جمعیت هلال احمر سبزوار افزود: ۲ نفر که یک خانم ۲۷ ساله و یک نوزاد ۹ ماهه بودند، توسط امدادگران به بیمارستان امدادی شهید بهشتی سبزوار منتقل شدند.

جباری اظهار کرد: بیشترین تعداد حوادث جاده‌ای مربوط به واژگونی خودروی سواری در نزدیکی مقصد بوده که دلیل آن خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان است.

وی تأکید کرد: از رانندگان تقاضا داریم که تنها مقصد را جزو سفر به شمار نیاورند بلکه از مکان‌های استراحتی که توسط مجموعه‌هایی مانند هلال احمر آماده شده، استفاده کنند و همراه با رفع خستگی از سفر بی‌حادثه لذت ببرند.

امدادرسانی به ۴ مصدوم واژگونی خودروی اسپورتیج
رئیس جمعیت هلال احمر مه‌ولات از واژگونی یک دستگاه خودروی سواری اسپورتیج در محور فیض‌آباد به بجستان و مصدومیت چهار سرنشین آن خبر داد.

محمد امانی از واژگونی یک دستگاه خودروی سواری اسپورتیج در کیلومتر ۱۰ محور فیض‌آباد به بجستان خبر داد و گفت: این حادثه در ساعت ۷:۵۰ صبح امروز رخ داد و چهار مصدوم برجای گذاشت.

وی افزود: بلافاصله پس از اطلاع حادثه به واحد عملیاتی، نیروهای امدادگر و نجاتگر جمعیت هلال احمر مه‌ولات با یک دستگاه خودروی آمبولانس به موقعیت حادثه اعزام شدند و پس از رهاسازی محبوسان، خدمات اولیه درمانی را ارائه دادند.

رئیس جمعیت هلال احمر مه‌ولات اظهار کرد: یکی از مصدومان که آقایی ۲۰ ساله بود به دلیل آسیب در ناحیه سینه و ستون فقرات، توسط عوامل امدادی به مرکز درمانی امام رضا(ع) بجستان انتقال داده شد.

امانی تأکید کرد: متأسفانه علت اصلی حوادث جاده‌ای که عمده آن‌ها واژگونی است و در نزدیکی مقاصد به وقوع می‌پیوندند، خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان بوده و خطاب به مسافران نوروزی توصیه می‌کنیم که جاده را جزوی از سفر بدانند و نگاهشان تنها به مقصد نباشد.

وی خاطرنشان کرد: رانندگان می‌توانند از مکان‌های استراحتی که توسط مجموعه‌های مختلف همچون جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در شهرها و جاده‌ها تعبیه شده، استفاده کرده و ضمن رفع خستگی خود و هسمفرانشان از سفری ایمن و بی‌حادثه لذت ببرند.

فعالیت ۲۵ نیروی هلال احمر کاشمر در طرح امداد و نجات نوروزی
مسول امداد و نجات کاشمر گفت: ۴ پایگاه امداد و نجات در شهرستان داریم که یکی از آنها پایگاه امداد و نجات در منطقه کوهستانی کوهسرخ است و یک پایگاه امداد و نجات نیز در شهرستان خلیل‌آباد (یادمان شهدای کندو) در مسیر جاده‌ای کاشمر به سمت بردسکن واقع شده است.

امید جندقی با بیان اینکه ۲۵ نیروی هلال احمر کاشمر به‌صورت ۲۴ ساعته در این پایگاه‌ها حضور دارند، افزود: برای مدیریت در سیلاب های اخیر در ۷ فروردین ماه امسال براثر سیلاب خانه‌های روستای ایور در شهر کاشمر برای حفظ سلامت جان مردم این روستا تخلیه شد.

مشارکت ۴۰ نیروی جمعیت هلال احمردرطرح نوروزی
همچنین مسئول امداد و نجات جمعیت هلال احمر رشتخوار گفت: دراین شهرستان ۲ پایگاه امداد و نجات بین شهری به صورت شبانه روزی فعال هستند و ۴۰ نیروی جمعیت هلال احمر این شهرستان در طرح نوروزی ۹۸ همکاری کردند.

سید علی حسین زاده با اشاره به تجهیزات امداد ونجات این شهرستان ادامه داد: یک دستگاه آمبولانس، خودروی ست حمل، یک دستگاه خودروی ۲ کابین کمک دار، ۲ خودروی سواری، یک دستگاه موتور سیکلت در پایگاه این شهرستان به مسافران و زائران نوروزی خدمت رسانی می کند.

توزیع بسته های عیدانه هلال احمر جغتای بین افراد نیازمند
رییس جمعیت هلال احمر جغتای از توزیع یک صد بسته حمایتی عیدانه توسط این جمعیت خبر داد. با آغاز فصل بهار و شروع سفرهای نوروزی طرح ایمنی و سلامت جمعیت هلال احمر در سراسر کشور اجرا می شود جمعیت هلال احمر جغتای هم با پایگاه های امداد و نجات به خدمت رسانی امدادی و جاده ای به مردم کشور عزیزمان می پردازد.

شهرستان جغتای در ۳۳۰ کیلومتری غرب شهر مشهد قرار گرفته است در ادامه با مسولین جمعیت هلال احمر این شهرستان در خصوص فعالیت های نوروزی و طرح نوروزی ایمنی و سلامت گفتگو کردیم.

رییس شعبه جمعیت هلال احمر شهرستان جغتای با اشاره به توزیع سبدهای غذایی طرح فرشتگان رحمت در بین نیازمندان شناسایی شده، افزود: بیش از ۵۰ سبد غذایی عیدانه از۲۵ تا۲۹اسفندماه میان زنان سرپرست خانوار، بدسرپرست، بی سرپرست، بیماران و نیازمندان این شهرستان توزیع شده است.

کیوانلو گفت: این سبدها با جلب کمکهای مردمی و خیرین شهرستان جغتای و با همت داوطلبان این شهرستان فراهم شده است.
وی با بیان اینکه این سبدهای عیدانه میان حدود ۱۰۰ نفر توزیع شده است، ادامه داد: این اقلام شامل برنج، روغن، ‌چای،ماکارانی، شیرینی، شکلات و آجیل می‌شود و در برخی موارد اقلامی از جمله البسه، کفش، مواد بهداشتی و غیره نیز در این سبدها قرار داده شد.

عباس کیوانلو با اشاره به اینکه این شهرستان دو پایگاه امداد جاده ای دارد، بیان کرد: در این شهرستان دو پایگاه امداد جاده ای مشفول فعالیت هستند و ۳ اکیپ جمع آوری کمک های مردمی نیز در این شهرستان داریم.

وی افزود: پایگاه های امداد و نجات این شهرستان در دو شیفت با حضور ۷ نفر امدادگر و نجات گر و تجهیزاتی شامل آمبولانس، ست نجات،خودروهای کمک دار به خدمت رسانی مسافران نوروزی مشغول هستند.

وی با بیان اینکه نیروهای پایگاه های شهرستان جغتای در حال آماده باش صددرصدی هستند، افزود: در ایام نوروز دو واژگونی شدید خودرو داشتیم که مصدومان این تصادفات توسط نیروهای امدادگر و نجات گر این پایگاه ها به مراکز درمانی اعزام شدند.

توزیع ۱۰۰ بسته حمایتی در میان نیازمندان کاشمر
مسول امور داوطلبان جمعیت هلال احمر کاشمر گفت: در طرح فرشتگان رحمت در شهرستان کاشمر یکصد بسته حمایتی تهیه شد که بین افراد کم‌برخوردار این شهرستان توزیع و تقدیم شد.

واعظی بیان کرد: همچنین کمک‌های نقدی مردم به مبلغ ۷۰ میلیون ریال جمع آوری شده است که در قالب ۱۰۰ بسته حمایتی به ارزش ۷۰۰ هزار ریال تقدیم نیازمندان و زنان سرپرست خانوار شد و شامل ۷ قلم برنج، ماکارانی، روغن، قند، رب، سویا، عدس بود.

واعظی گفت: همه‌ساله یک غرفه ایستگاه سلامت در جوار آستان امامزاده سیدمحمد ایجاد می‌شود و تندیس سلامت مسافران نوروزی را داریم که در طی طرح نوروزی کنترل فشارخون و تست قندخون برای مسافران نوروزی انجام می‌شود.

توزیع ۳۰۰ بسته کمک های اولیه بین مسافران و زائران نوروزی/ توزیع ۶۰ بسته حمایتی غذایی
رئیس جمعیت هلال احمر رشتخوار از توزیع ۳۰۰ بسته کمک‌های اولیه به مسافران و زائران نوروزی توسط تیم های سحاب جمعیت هلال احمر این شهرستان خبر داد.

با آغاز فصل بهار و شروع تعطیلات و مسافرت های نوروزی طرح ملی امداد و نجات و نیز ایمنی و سلامت مسافران جمعیت هلال احمر در سراسر کشور اجرا می شود که جمعیت هلال احمر رشتخوار نیز با راه اندازی پایگاه های مختلف امداد و نجات و همچنین جوانان به ارائه خدمات متنوع عام‌المنفعه می پردازند.

شهرستان رشتخوار در فاصله ۲۰۵ کیلومتری شهر مشهد است که اعضای جمعیت هلال احمر رشتخوار در ایام نوروز هر سال در این شهرستان برای میزبانی برازنده از میهمانان بهار آماده‌اند و آرام و قرار ندارند.

ابراهیم رضازاده با اشاره به فعالیت تیم های سحاب این شهرستان افزود: تیم های سحاب این شهرستان تعداد ۳۰۰ کیف کمک های اولیه بین مسافران و زائرانی که به مناطق گردشگری این شهرستان حضور داشتند توزیع کردند.

وی با بیان اینکه خانه داوطلب جمعیت هلال احمر در شهرستان رشتخوار فعال است، گفت: ۴ نیروی نجاتگر شامل ۲ نجاتگر آقا و ۲ نجاتگر خانم به مسافران خدمت رسانی می کنند و همچنین آموزش های کمک اولیه، توزیع پلاستیک های زباله از دیگر اقدامات انجام شده توسط نیروهای جمعیت هلال احمر این شهرستان است.

رئیس جمعیت هلال احمر رشتخوار گفت: در طرح نوروزی در این شهرستان ۴۰ نیروی جمعیت هلال احمر به صورت شبانه روزی به مسافران نوروزی ارائه خدمت می کنند.

رضازاده با بیان اینکه در این شهرستان ۶۰ بسته غذایی تهیه شده که با ارزش ۶۰ میلیون ریال بین نیازمندان این شهرستان توزیع شده است.

توزیع ۶۰ بسته حمایتی بین نیازمندان
مسئول امور داوطلبان جمعیت هلال احمر رشتخوار با اشاره به تهیه ۶۰ بسته غذایی حمایتی برای افراد نیازمند این شهرستان افزود: تعداد ۶۰ بسته غذایی حمایتی شامل اقلام برنج، قند، حبوبات، کره، پنیر، ماکارونی، شکر، حلواشکری، روغن، رب تهیه شد.

فهمیه یتروم افزود: ۶۰ بسته حمایتی تهیه شده هر کدام به ارزش یک میلیون ریال و در مجموع ۶۰ میلیون ریال بین افراد کم برخوردار این شهرستان توزیع شد.

جمع آوری کمک های نقدی مردم برای نیازمندان
مسول امداد و نجات جمعیت هلال احمر جغتای گفت: یک پایگاه در این شهرستان داریم که شامل ۴ امدادگر و نجات گر که بصورت ۲۴ ساعته مشغول خدمت رسانی هستند.

مجیدملوندی افزود: در ایام نوروز در این پایگاه جمع آوری کمک های مردمی به مبالغ ۹۰۰ هزار تومان داشته ایم.

اجرای طرح فرشتگان رحمت بین ۵۰ خانواده نیازمند
مسول امور امور داوطلبان جمعیت هلال احمر شهرستان جغتای با اشاره به اجرای طرح فرشتگان در این شهرستان افزود: در طرح فرشتگان رحمت توزیع سبدهای غذایی بین نیازمندان توزیع شد که بسته غذایی برای ۵۰ خانواده شامل برنج، روغن، چای، تخم مرغ، آجیل، و البسه و کفش بوده است.

اسماعیل نودهی ادامه داد: همچنین کلاسهای آموزشی برای دانش آموزان در مدارس برای آمادگی چهارشنبه آخر سال نیز از جمله فعالیت های ما در شهرستان بوده است.

 آموزش به ۶۴ هزار خانواده با هدف آمادگی در برابرمخاطرات
معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: در سال گذشته ۶۴ هزار خانواده با هدف آمادگی در برابر مخاطرات آموزش‌های مورد نیاز را فراگرفتند.

مریم یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به نقش جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در کاهش حوادث افزود: حوادث در سه فاز قبل، حین و بعد از بحران بررسی می‌شود و در سیل اخیر، آموزش‌های حین و بعد از بحران صورت گرفت.

وی افزود: در سال گذشته آموزش آمادگی در برابر مخاطرات توسط جمعیت هلال احمر خراسان رضوی انجام شد و برای حوادث شایعی مانند سیل، زلزله و رعد و برق با مراجعه حضوری به ۶۴ هزار خانواده، آمادگی آنان در برابر این مخاطرات سنجیده شد و آموزش‌های لازم برای مقابله با ان داده شد.

معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر خراسان رضوی ادامه داد: همچنین در این طرح در گام اول به پرسنل جمعیت هلال احمر سراسر استان ودر گام دوم به امدادگران و نجاتگران، جوانان، و در گام سوم به داوطلبان و سایر افراد و گروه‌هایی که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم ارتباط دارند آموزش‌های مورد نیاز ارائه شد.

یوسفی اضافه کرد: خانواده‌های پرسنل جمعیت هلال احمر استان، جوانان، سربازان و هیئت‌های مذهبی به ترتیب اولویت بعدی در این طرح آموزش‌های مورد نیاز را فرا میگیرند.

وی با اشاره به افزایش شاخص آمادگی، اظهار کرد: شاخص‌ها توسط خانواده‌ها تکمیل شده و خوشبختانه پس از آموزش‌ها شاهد افزایش آمادگی همگانی و آگاهی هستیم.

معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر خراسان رضوی بیان کرد: در سال ۹۸ ضمن تداوم و تقویت دوره‌های برگزار شده در سال قبل، آموزش‌های همگانی و ضمن‌خدمت کارکنان برای پرسنل نیز با هدف آمادگی در زمان‌های اضطراری مطابق اساسنامه جمعیت هلال احمر در شرایط‌های خاص و بحرانی برگزار می‌شود.

یوسفی ادامه داد: برای دوره‌های آموزش غیرحضوری به افراد این آمادگی را داریم تا این دوره‌ها را به‌شکلی هدفمند و اثربخش برگزار کنیم و بسترسازی لازم در راستای برگزاری موفق این دوره‌ها را از هم‌اکنون در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه از اهداف کلی در جمعیت هلال احمر خراسان رضوی آموزش‌های همگانی به شهروندان است.

مسئول دبیرخانه ستاد نوروزی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی بیان کرد: در سال گذشته و در بحث آموزش‌های پایه داوطلبی و کمک‌های اولیه امدادی بیش از ۳۰ هزار نفر این آموزش‌ها و مهارت‌های به‌روز امدادی را با هدف فرهنگ خودامدادی آموختند.

یوسفی همچنین با اشاره به اقدامات اطلاع‌رسانی و حساس‌زایی عموم شهروندان، افزود: به منظورآگاهی‌رسانی و ایجاد حساسیت در میان عموم شهروندان اقدامات خوبی شد و از جمله اقدامات صورت گرفته می‌توان به توزیع بروشور و تولید انیمیشن و اینفوگرافی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۵ دوره آموزشی مهارتی و دانش‌افزایی برای کارکنان نیروهای جمعیت هلال احمر استان برگزار شد، بیان کرد: ۱۲ دوره آموزش‌های تخصصی نیز باهدف ارتقای مهارت نجاتگران برگزار کردیم؛ همچنین در کنار آن برگزاری دوره‌های تربیت مربی کمک‌های اولیه و بازآموزی برای مربیان انجام شده است.

یوسفی افزود: در اواخر سال گذشته و پیش از آغاز طرح امداد و نجات نوروزی ۹۸، دوره‌های بازآموزی اطلاعات و مهارت نجاتگران برگزار شد و ۶۰۰ شرکت‌کننده در این دوره‌ها اطلاعات خود را به‌روز رسانی کردند.

مشارکت ۹۵ نیروی جمعیت هلال احمر شهرستان کاشمر در طرح نوروزی ایمنی و سلامت سال ۹۸
رئیس جمعیت هلال احمر کاشمر گفت: ۹۵ نیروی جمعیت هلال احمر کاشمر در طرح نوروز ۹۸ این شهر مشارکت دارند. شهرستان کاشمر، در شرق ایران و جنوب غربی خراسان رضوی و در فاصله ۲۴۰ کیلومتری مشهد مقدس واقع شده است.

کاشمر چهارمین شهر زیارتی کشور و دومین شهر زیارتی در سرزمین خورشید است‌ که در طول سال به‌ویژه ایام نوروز پذیرای زائران بسیار است.
یکی از مجریان طرح خدمات سفر نوروزی ۹۸ این شهرستان نیروهای خدوم جمعیت هلال احمر کاشمر هستند که در ادامه به سراغ مسئولان این نهاد مردمی در کاشمر رفتیم که در ادامه می‌خوانید: احمد رضاپور، رئیس هلال احمر کاشمر به خبرنگار ما اظهار کرد: شهرهای کاشمر، خلیل‌آباد و کوهسرخ جزو حوزه استحفاظی جمعیت هلال احمر کاشمر بوده و در ایام نوروز ۹۸، ۵ ایستگاه جوانان شامل ۳ ایستگاه در کاشمر، یک ایستگاه در خلیل‌آباد و یک ایستگاه در کوه‌سرخ فعال است.

وی افزود: در حوزه امداد و نجات هم ۲ ایستگاه ثابت و سیار شامل یک ایستگاه ثابت در جاده کاشمر به خلیل‌آباد و بردسکن و یک ایستگاه سیار در بخش کوه‌سرخ راه‌اندازی شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر کاشمر ادامه داد: در ایام نوروز ۹۸ روزانه در حوزه امداد و نجات ۷ نفر و در حوزه جوانان ۱۸ نفر و در مجموع ۲۵ نفر در پایگاه‌های جمعیت هلال احمر کاشمر فعال هستند.

رضاپور افزود: در مجموع ۹۵ نفر شامل ۷۰ نیروی جوان و ۲۵ نیروی نجاتگر و امدادگر در این ایام همکاری دارند و از مجموع ۹۵ نیروی فعال این شهرستان ۱۵ نفر از آن‌ها نیز جزو نیروهای داوطلبان جمعیت هلال احمر کاشمر هستند.

رئیس جمعیت هلال احمر کاشمر یادآوری کرد: کاشمر به عنوان دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور پذیرای زائران و مسافران زیادی در این ایام است و خوشبختانه با وجود ترددهای بالا، پایین‌ترین حوادث کشور و استان را داشتیم.

رضاپور گفت: نام این شهر جزو شهرهای کم‌حادثه استان و کشور به ثبت رسیده است و علت آن نقش موثر مجموعه‌های مختلف به‌ویژه جمعیت هلال احمر در فرهنگ‌سازی‌های ایجاد شده در حوزه‌های مختلف به‌ویژه رانندگی مطمئن و عدم رانندگی در شرایط خستگی و خواب‌آلودگی بوده است.

وی اضافه کرد: طرح مروجان سلامت و فرشتگان رحمت یکی از طرح‌های موفق جمعیت هلال احمر کاشمر در حوزه داوطلبان بوده و در آستانه سال نو هدایای مردمی به ارزش ریالی ۸۰۰ میلیون ریال به محرومان و نیازمندان این شهرستان اهدا شد.