اخبار / ستادی

داروخانه‌های هلال‌احمر دارای پروانه از وزارت بهداشت است/ تصمیمی برای ایجاد داروخانه جدید نداریم

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر در واکنش به اظهارات اخیر رئیس انجمن داروسازان، گفت: همه داروخانه‌های هلال‌احمر سراسر کشور دارای پروانه از وزارت بهداشت است، بنابراین اینکه ادعا کنند هلال‌احمر خلاف اساسنامه و غیرقانونی فعالیت می‌کند با پروانه‌ داروخانه‌های جمعیت هلال‌احمر در تناقض است.

۱ ماه قبل

داروخانه‌های هلال‌احمر دارای پروانه از وزارت بهداشت است/ تصمیمی برای ایجاد داروخانه جدید نداریم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از ایلنا، دکتر علی فرجی درباره درخواست انجمن داروسازان برای توقف فعالیت باجه‌های داروفروشی هلال‌احمر، گفت: نگاه به بخش خصوصی سیاست بسیار معقولی است که در کشور وجود دارد و باید از این بخش حمایت شود، در بخش توزیع نیز یکی از برنامه‌های هلال‌احمر حمایت از بخش خصوصی است.

وی افزود: از زمانی که این نگاه برای حمایت از بخش خصوصی ایجاد شده است، داروخانه‌های هلال‌احمر را نه توسعه و نه افزایش داده‌ایم. همه داروخانه‌های هلال‌احمر در کشور دارای پروانه از وزارت بهداشت است، بنابراین اینکه ادعا کنند هلال‌احمر خلاف اساسنامه فعالیت و غیرقانونی فعالیت می‌کند، با پروانه‌ داروخانه‌های جمعیت هلال‌احمر در تناقض است.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی خاطرنشان کرد: تا جایی که اطلاع دارم، پروانه داروخانه‌هایی که زیرمجموعه هلال‌احمر هستند، منوط به شرایط جنگی و بحران نیست، بلکه پروانه برای فعالیت طبیعی داروخانه‌ها در تمام روزهای سال است.

وی تصریح کرد: شأن ما در داروخانه‌های هلال‌احمر رقابت با بخش خصوصی نیست، داروخانه‌های هلال احمر سال‌های سال است که معتمد مردم بوده و مردم عموما برای تامین داروهای خاص خود به این داروخانه‌ها مراجعه کرده و به صورت بیمه‌ای داروهای خود را تهیه می‌کنند. بسیاری از داروخانه‌های خصوصی در سطح کشور به دلایل مختلف از جمله بازگشت دیرهنگام سرمایه از طریق بیمه‌ها که البته برای بخش خصوصی نیز معقول است، علاقه‌ای ندارند دارو را با دفترچه بیمه به مردم بدهند، اما داروخانه‌های هلال احمر با فراغ بال این کار را انجام می‌دهند و این ریسک سرمایه‌گذاری را می‌پذیرند. بنابراین این دو بازار مختلف است؛ چراکه بسیاری از داروخانه‌های بخش خصوصی به دلیل شرایط بازپرداخت بیمه معمولا علاقه‌ای به پذیرش داروهای بیمه‌ای ندارند تا مجبور شوند چندین ماه بعد، پول آن را از بیمه دریافت کنند.

وی درباره ایجاد باجه‌های فروش دارو در شهر آمل توسط هلال احمر گفت: هلال احمر سال‌هاست درخواستی برای ایجاد داروخانه جدید ارائه نکرده است. ما در داروخانه زیرمجموعه سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر هیچ باجه‌ای نداریم.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی تصریح کرد: براساس قانون قیمت دارو در سطح کشور توسط سازمان غذا و دارو تعیین می‌شود و کسی نمی‌تواند پایین‌تر یا بالاتر از آن قیمت دارو بفروشد. در اساسنامه جمعیت هلال احمر، بازوهای اقتصادی برای جمعیت تعریف شده که یکی از این بازوهای اقتصادی داروخانه‌های جمعیت هلال احمر است، یعنی داروخانه‌های هلال احمر اگر سودی داشته باشند این سود در اختیار جمعیت برای اقدامات بشر دوستانه قرار می‌گیرد. ما به منظور حمایت از بخش خصوصی، علاقه‌ای برای افزایش داروخانه‌ها نداریم و به عبارتی ما هم موافق هستیم که لزومی به افزایش داروخانه نداریم، اما داروخانه‌های موجود هلال احمر نیز همه قانونی هستند و مشکلی برای فعالیت آنها وجود ندارد.

فرجی همچنین درباره فعالیت داروخانه‌های جمعیت هلال احمر گفت: سیاست سازمان غذا و دارو از گذشته بر این بوده است که در مرکز استان برای فعالیت داروخانه‌های هلال احمر مجوز ارائه کند، البته در تهران دو تا سه داروخانه داریم که فعالیت آنها مربوط به سال‌ها پیش می‌شود، اما در استان‌ها برای حمایت از بخش خصوصی سازمان غذا و دارو به جز مرکز استان در شهرستان دیگری به جمعیت مجوز راه‌اندازی داروخانه نمی‌دهد. اگر ضرورتی برای ایجاد داروخانه‌های هلال احمر در شهرستانی باشد و سازمان غذا و دارو به این ضرورت برسد ما آمادگی داریم که داروخانه تاسیس کنیم اما باز هم تاکید می‌کنم چون سیاست بر حمایت از بخش خصوصی است مجوز جدیدی به جمعیت هلال احمر برای تاسیس داروخانه داده نمی‌شود.