اخبار / ستادی

تاکنون ۱۱۵ میلیارد تومان کمک نقدی و ۵۰ میلیارد تومان کمک غیر نقدی مردمی به نفع سیل زدگان جمع آوری شده است

دبیرکل جمعیت هلال احمر، امروز با حضور در برنامه صبح بخیر ایران ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته هلال احمر در مناطق سیل زده خاطر نشان کرد: تا صبح امروز ۲۸ فروردین مبلغ ۱۱۵ میلیارد تومان کمک نقدی و ۵۰ میلیارد تومان کمک غیر نقدی از سوی مردم به حساب جمعیت واریز شده است.

۱ ماه قبل

تاکنون ۱۱۵ میلیارد تومان کمک نقدی و ۵۰ میلیارد تومان کمک غیر نقدی مردمی به نفع سیل زدگان جمع آوری شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر پیروی درخصوص نیازهای ضروری سیل زدگان گفت: در حال حاضر مهم ترین نیاز سیل زدگان بویژه زنان،کودکان و سالمندان اقلام بهداشتی و تامین سلامت آنها به لحاظ روحی و روانی است .
دبیرکل جمعیت هلال احمر با اشاره به این که اکنون تیم های بهداشتی و درمانی جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت در مناطق سیل زده مشغول ارائه خدمات به هموطنان سیل زده هستند افزود: دستگاههای مسئول باید به اعزام تیم های روان پزشک برای حمایت روانی آسیب دیدگان توجه داشته باشند.
پیروی در خصوص ارسال کمک های بین المللی و شائبه ناچیز بودن این کمک ها به سیل زدگان توضیح داد: در هنگام بحران کمک های بشردوستانه از سوی اغلب کشورها ارسال می شود بطوری که جمعیت هلال احمر هم در زمان حادثه در کشورهای دیگر اقدام به امداد رسانی می کند، البته میزان این کمک ها براساس استطاعت کشورهای مشارکت کننده انجام می شود و نباید آن را دست کم گرفت، به نظر من این کار ارزشمندی است و نباید به دید کم به آن نگاه کرد مهم این است خواسته اند در این کار خیر کمک کنند.
وی، همچنین در مورد فروش چادرهای هلال احمر در بین مردم، با اشاره به این که اقلام امدادی جمعیت هلال احمر از جمله چادر در شرکت صنایع نساجی هلال با آرم هلال احمر تولید می شود تا در مواقع بحران به صورت رایگان بین آسیب دیدگان توزیع شود، تصریح کرد: ممکن است در این خصوص سوءاستفاده هایی هم شود در این بحران با توجه به گستردگی سیل بویژه در منطقه لرستان چون امکان دسترسی و شناسایی نیازمندان از راه زمینی امکان نداشت، چادر های امدادی از طریق هوایی توزیع شد. بنابراین نیاز واقعی سیل زدگان مشخص نبود و در بعضی از شهر ها و روستاها مازاد و بیشتر از نیاز معمول چادر توزیع شد و یا کسانی بیشتر از نیاز خود چادر تحویل گرفتند و در بازار فروختند، در این خصوص با دستور دادستانی کل کشور این چادر ها هر کجا دیده شود ضبط و توقیف می شود و با کسانی هم که این چادر ها را خرید و فروش می کنند برخورد قانونی خواهد شد.
پیروی با تاکید بر این که اگر کسی چادر اضافه هم گرفته است باید به هلال احمر برگرداند تا در جایی که نیاز واقعی وجود دارد استفاده شود. تصریح کرد: به استان ها و دادستانی اعلام کرده ایم که اگر این چادرها را در دست افراد در هر کجا دیدند اطلاع دهند تا ضبط شود.
دبیرکل جمعیت هلال احمر با اشاره به این که ارائه آموزش های همگانی در جامعه یکی دیگر از وظایف مهم هلال احمر برای پیشگیری از آسیب در حوادث است تاکید کرد: این آموزش ها باید در جامعه نهادینه شود چون در زمان حادثه مردم اولین کسانی هستند که تا رسیدن نیروهای امدادی در صحنه حاضرند، بنابراین خیلی مهم است که آموزش های اولیه را دیده باشند که با حادثه چگونه مقابله کنند.
وی همچنین با اشاره به گرم شدن هوا و شرایط اسکان اضطراری در مناطق سیل زده خوزستان از ارسال تعدادی پشه بند به این استان خبر داد.