اخبار / ستادی

دبیرکل جمعیت هلال احمر خبرداد: راه‌اندازی ۳۱ مرکز توانبخشی در ۱۲ استان کشور

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر از راه‌اندازی ۳۱ مرکز توانبخشی در ۱۲ استان کشور خبر داد و اعلام کرد: مقرر شده است تا این مراکز در استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، بوشهر، فارس، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مرکزی و هرمزگان راه‌اندازی شود که به این ترتیب مجموع مراکز توانبخشی هلال احمر در سراسر کشور به ۱۸۹ واحد خواهد رسید.

۹ ماه قبل

دبیرکل جمعیت هلال احمر خبرداد: راه‌اندازی ۳۱ مرکز توانبخشی در ۱۲ استان کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر دکتر محمودرضا پیروی در نخستین نشست خبری خود با بیان اینکه جمعیت هلال احمر میراث ۹۵ ساله ای دارد که آن را مرهون تمام مدیران این نهاد مردمی از ابتدا تا کنون است، گفت: این نهاد مردمی به خصوص در سال های پس از انقلاب نقش ارزنده ای را در کشور ایفا کرده که امیدواریم بتوانیم با رصد و ارزیابی دائم در جهت هرچه پربارتر کردن این میراث حرکت کنیم. جمعیت هلال احمر در همه این سالها در کنار مردم بوده و توفیق خدمت رسانی به آنها را داشته است. با وقوع انقلاب اسلامی اما فرصت خدمت بیشتر شد، خدمات ما به دوردست ترین نقاط کشور توسعه یافت و پیشرفت های قابل توجهی هم داشتیم. امسال در دهه فجر و در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هم برنامه ها و طرح های متنوعی داریم که اجرای این طرح ها تا پایان سال تداوم خواهد داشت. 

وی با بیان اینکه در این ایام پروژه های بسیاری در استان های مختلف افتتاح می‌شود، افزود: افتتاح پایگاه‌های امدادی با مجموع ۴۲۰۸ متر زیربنا در ۷ استان، سوله و انبار امدادی با مجموع ۹۹۰۴ متر زیربنا در ۹ استان و افتتاح ساختمان‌های امدادی، اداری و توانبخشی و….. با مجموع ۲۷ هزار و ۷۵۳ متر زیربنا در ۱۹ استان بخشی از این طرح ها است. به علاوه در این ایام در ۹ استان کشور مانور بهداشت و درمان اضطراری برگزار می‌شود و ۴۲۳ کاروان سلامت در استان های محروم فعالیت خواهد داشت. ۳ هزار بسته زیستی یک ماهه در خوزستان و ۲ هزار و ۵۰۰ بسته در لرستان توزیع می‌شود و اتفاق های مشابهی هم در سایر نقاط خواهیم داشت.

دبیرکل جمعیت هلال احمر یکی از مهمترین طرح های جمعیت هلال احمر در این ایام را افتتاح مراکز جامع توانبخشی اعلام کرد و گفت: با افتتاح مراکز توانبخشی در ۱۲ استان همه استان های کشور به مراکز  توانبخشی مجهز خواهند شد و هموطنان خدمات این حوزه را می توانند در استان خود دریافت کنند. هم اکنون در کشور ۱۸۹ مرکز توانبخشی داریم.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح ققنوس در استان سیستان و بلوچستان، گفت: با توجه به حوادثی که در استان سیستان و بلوچستان رخ داد هلال احمر با تکیه به یکی از اصول اساسی خود که همان بشردوستی است وارد عمل شده و تعهد کرد تا ۲ هزار کلاس درس پیش دبستانی و دبستان را به سیستم گرمایشی ایمن تجهیز کند که در این زمینه تا کنون ۵۳۰ کلاس درس یک تا ۲ کلاسه به بخاری های تابشی تجهیز شده و امیدواریم یک هزار و ۵۰۰ کلاس درس دیگر تا پایان فروردین ۹۸ به سیستم گرمایشی پکیج مجهز شود. مناقصه تامین پکیج این کلاس ها نیز هفته آینده برگزار خواهد شد. برای توسعه طرح و اجرای آن در مختصات بیشتر نیز از هموطنان دعوت به مشارکت کرده‌ایم که با استقبال مردم همراه بوده است. هنرمندان نیز به این کمپین پیوسته اند و امیدواریم بتوانیم با ظرفیت بیشتری برای کاهش بحران در این مناطق اقدام کنیم.

پیروی مسیر کمک مردم به این کمپین را شماره گیری #۱۱۲*۷۸۰* و مراجعه به نرم افزار روبیکا بخش ققنوس اعلام کرد.

وی با اشاره به آب‌گرفتگی‌های اخیر در استان خوزستان نیز گفت: بر این اساس امدادگران هلال احمر به صورت شبانه روزی خدمات امدادی لازم را به هموطنان درگیر سیل و آبگرفتگی ارائه کرد و در این زمینه در چند استان امکانات اسکان اضطراری سیل زدگان را فراهم کرد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به اجرای طرح نذر آب در استان سیستان و بلوچستان و بخش هایی از استان کرمان گفت: اجرای این طرح در استان های مذکور ادامه خواهد داشت، اکنون چون در فصل بارش های این استان هستیم به طور موقت مشکلی از نظر تامین آب وجود ندارد، اما اصل مشکل پابرجاست و ما تا زمانی که این بحران در منطقه وجود داشته باشد برای حل آن کمک خواهیم کرد. سال آینده با فراخوان جدیدی برای طرح نذر آب، دور تازه آن را شروع خواهیم کرد.

وی با مرور اقدامات هلال احمر در مناطق زلزله زده کرمانشاه، توضیح داد: اقدامات هلال احمر برای بهبود شرایط زلزله زدگان کرمانشاه متوقف نشده و به عنوان نمونه چند روز گذشته اختصاص ۸ میلیارد تومان برای هزینه کرد در مناطقی از کرمانشاه که هنوز نیاز به کمک دارد، امضا شده است.

پیروی همچنین با اشاره به برنامه های جامع سازمان های زیرمجموعه هلال احمر در ایام نوروز، افزود: این برنامه ها همانند سال های گذشته با مشارکت تمامی زیرمجموعه های هلال احمر در همه استان ها از ۲۴ اسفند ۹۷ تا پایان تعطیلات فروردین ۹۸ اجرایی خواهد شد که جزئیات آن به زودی اعلام می شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت بیمارستان ایرانیان دوبی نیز گفت: بیمارستان ایرانیان دوبی یکی از نخستین بیمارستان های دوبی است اما در یکی دو سال اخیر به علت قوانین سختگیرانه دوبی مشکلاتی به وجود آمد که در این زمینه در تلاش برای رفع مشکلات هستیم که البته در این زمینه بیمارستان خدمات درمانی خود را به هموطنان ارائه می دهد که به عنوان نمونه می توان به ارائه خدمات درمانی عمومی رایگان و تخصصی با ۵۰ درصد تخفیف در طول بازی های جام ملت های آسیا اشاره کرد.

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر به جلسه اخیر مسئولان هلال احمر با اعضای فراکسیون هلال احمر به عنوان بزرگترین فراکسیون مجلس اشاره و عنوان کرد: هماهنگی و همکاری بسیاری خوبی میان هلال احمر و مجلس شورای اسلامی وجود دارد و جا دارد تا در این زمینه از تمامی حمایت های نمایندگان مجلس به خصوص نمایندگانی که همواره از بودجه این نهاد مردمی حمایت کرده‌اند، تقدیر کرد.