اخبار / ستادی

دبیرکل جمعیت هلال احمر: داوطلبان پایه های اساسی هلال احمر هستند

دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: هلال احمر نهادی بشر دوستانه است که «اتکا بر خدمات داوطلبانه» یکی از اصول اساسی و هفت گانه آن به شمار می رود و باید با اتکای به این خدمات، رسالت خود را تداوم ببخشد.

۱ سال قبل

دبیرکل جمعیت هلال احمر: داوطلبان پایه های اساسی هلال احمر هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از ایرنا؛ محمود محمدی نسب، روز چهارشنبه (۵ دسامبر برابر با ۱۴ آذر، روز جهانی داوطلب در سراسر جهان)، با اعلام این مطلب افزود:  از سال ۱۳۰۱ که سنگ بنای جمعیت هلال احمر نهاده شد، تا کنون این جمعیت از قدیمی ترین نهادهای خیریه در کشور است.

وی گفت: خدمات داوطلبانه هلال احمر تجلی همبستگی جهانی انسان هاست که با حالت سازنده و مثبت خود و همچنین از طریق ماهیت انسان دوستانه اقداماتش به کاهش رنج ها، آلام و تسکین ناراحتی ها یاری می رساند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر اضافه کرد: خدمات داوطلبانه هلال احمر، الهام گرفته از سنت ها و فرهنگ مناطق مختلف جهان است و این جمعیت با انجام خدمات داوطلبانه، به احیای این فرهنگ و سنت ها کمک می کند.

محمدی نسب گفت: یکی از وظایف مهم هلال احمر در جامعه، ایجاد و توسعه حس مسئولیت و بشردوستی نسبت به اعضای جامعه، از طریق انجام فعالیت های داوطلبانه است.

وی اظهار داشت: امسال روز جهانی داوطلب با شعار «داوطلبان؛ جوامع تاب ‌آور می‌سازند» فرصتی است برای قدردانی و به تصویر کشیدن فطرت پاک داوطلبان که در راستای تحقق اهداف جمعیت هلال احمر دستشان به جود و بخشش باز می‌شود.

محمدی نسب گفت: جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر شکل گرفتند و امر داوطلبی و مشارکت در امور جامعه و نهادینه کردن فعالیت های خیرخواهانه و عام المنفعه را به عنوان یکی از بنیادی ترین اصول تشکیلاتی خویش معرفی کردند تا به مدد آن بتوانند به انواع مشخصی از نیازهای بشری پاسخ دهند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر مهم ترین ویژگی و وجه تمایز این نهاد خیریه با سایر سازمان های حمایتی جامعه که در اساسنامه مصوب مجلس شورای اسلامی هم تبلور یافته، اتکای آن به خدمات داوطلبانه و بهره گیری از مساعدت اعضا و داوطلبان در انجام امور خیریه و عام المنفعه عنوان کرد.

وی افزود: ارتقاء شأن اجتماعی، کسب رضایت مندی شخصی، حضور در شبکه های اجتماعی، کسب تجربه کاری، استفاده از مهارت و توان خاص خود، آموختن مهارت های جدید، کسب اعتماد به نفس، حفظ مهارت و دانش و ارتقاء آن و افزایش حس مسئولیت برخی از مزایای داوطلبی در جمعیت هلال احمر است.

در زمان حاضر این سازمان به عنوان حامی و پشتیبان سازمان امداد و نجات، از خدمات ۷۱۷ هزار عضو داوطلب در چهار هزار و ۲۰۰ «خانه داوطلب عمومی» و «خانه هلال» به عنوان فعالترین شبکه مردمی در چهار گروه هدایت، حمایت، مهارت و مشارکت بهره می‌برد.

همه ساله روز جهانی داوطلب در سراسر جهان در راستای تجلیل از خدمات داوطلبانه و ارزش نهادن به مفهوم داوطلبی گرامی داشته می شود.