اخبار / استانی

درخشش یک امدادگر‌ از مرند تا کتاب گینس/عقیل قارداش‌زاده، ورزشکاری تمام عیار و رکورددار شنای تک انگشت

امداد‌رسانی از کودکی با او عجین شده است. روحیه پهلوانی دارد و در زندگی از‌منش پهلوانان و ورزشکاران الگو می‌گیرد. رکورد‌دار شنا بر روی تک انگشت است و رکوردش در کتاب جهانی گینس نیز ثبت شده است.

۲ ماه قبل

درخشش یک امدادگر‌ از مرند تا کتاب گینس/عقیل قارداش‌زاده، ورزشکاری تمام عیار و رکورددار شنای تک انگشت

هفته نامه پیام هلال در شماره ۴۵۵ نوشت؛ کشور آذربایجان خواهان سرسخت قارداش زاده است و بارها به او پیشنهاد اقامت و حقوق داده‌است، اما خودش می‌گوید:«یک مشت خاک وطنم را باهیچ چیز عوض نمی‌کنم.» رکوردهای دیگری هم دارد؛ از تحمل دمای حدود ۱۰۰ درجه تا مشت‌زنی در سونای خشک در دمای ۹۰ درجه و….  عقیل قارداش‌زاده، امدادگر مرندی، متولد سال ۱۳۶۰ است. از سال ۸۷ وارد جمعیت شده و در بیشتر فعالیت‌های جمعیت شهرستان مرند حضور پیدا کرده است. معتقد است کمک به مردم مسئله‌ای نیست که فقط یک نفر آن را دنبال کند و مانند یک چرخه باید از یک نفر به نفربعدی منتقل شود. شاید به همین دلیل است که از سایر ورزشکاران هم خواسته است عضو جعیت شوند. گفت‌وگوی ما را با این قهرمان و امدادگر از دست ندهید.

اجازه بدهید از سوابق ورزشی‌تان شروع کنیم، بعد برسیم به جمعیت. چرا پیشنهاد اقامت در کشور آذربایجان را نپذیرفتید؟

پس از پایان یکی از مسابقه‌ها در کشور آذربایجان، به من پیشنهاد شد با توجه به اینکه آذری زبان هستم در آن کشور بمانم و برای آنها مدال بیاورم. اما پاسخ من این بود که یک وجب خاک وطنم را با هیچ چیزی معاوضه نمی‌کنم و تعصب و غیرتم به هیچ‌وجه اجازه نمی‌دهد جز برای کشورم برای جای دیگری فعالیت کنم.

  از چه سالی کونگ‌فو را به‌عنوان رشته ورزشی مورد علاقه‌تان انتخاب کردید؟

از سال ٧۵ به‌طور حرفه‌ای وارد رشته کونگ‌فو شدم. از ‌سال ٨٢ هم به‌عنوان مربی در این رشته فعالیت دارم. رئیس هیئت کونگ‌فو شهرستان مرندم و در حال حاضر هم در باشگاه‌ ورزشی در مرند مربیگری می‌کنم. به‌طور کلی خانواده ورزش دوستی دارم؛ همسرم مربی آمادگی جسمانی است و برادر کوچک ترم هم در باشگاه زیرنظر خودم کونگ‌فو کار می‌کند.

  ایده اصلی رکوردزنی در سونا از کجا آمد؟

چند وقت پیش از سوی گینس نامه‌ای به دستم رسید که از آمادگی جسمانی من برای حضور در دمای ١٠٠ درجه سانتی‌گراد سؤال شده بود. مقامات گینس در آن نامه از من خواسته بودند که اگر توانایی انجام این کار را دارم، به آنها اعلام کنم. من هم با توجه به آمادگی جسمانی و رکوردهایی که در مشت‌زنی در سونا داشتم، تمریناتم را روی ثبت این رکورد متمرکز کردم و درنهایت هم موفق شدم برای نخستین‌بار در جهان این رکورد را ثبت کنم. حضور در دمای بالا خطرات زیادی برای بدن دارد؛ به‌طور معمول پزشکان دمای بالای ۵٠ درجه را برای بدن به‌خصوص قلب مضر و خطرناک می‌دانند، احتمال ایست قلبی در این دما خیلی زیاد است، به همین دلیل هم تاکنون کسی در دنیا این کار را انجام نداده است.

  برسیم به جمعیت؛ در چه عملیات‌هایی حضور داشته‌اید؟

با توجه به اینکه ورزشکارم و آمادگی جسمانی مناسبی برای انجام عملیات‌های امدادی دارم، در عملیات‌های بسیاری از جمله امداد و نجات در سیل، نجات در کوهستان، تصادف و… در سطح استان حضور داشتم. درگروه‌های امداد کوهستان پزشک، امدادگر فنی و… وجود دارد من نیز دوره‌های امداد و نجات، پرستاری، امداد کوهستان را در جمعیت گذرانده‌ام و در حوادث این استان به همراه گروه‌های اعزامی به محل سانحه می‌روم. مسئولیت من صرفاً حضور در صحنه‌های اضطراری نیست و براساس شرایط و ضوابط این مسئولیت فرق می‌کند. در برخی از شرایط جو حاکم نیازمند حضور فیزیکی من است ولی در برخی از موارد حضور در بین نیازمندان و یا کمک به جمع‌آوری اقلام امدادی از طریق اعتبار شخصی است. تا به‌حال در هر لحظه از شبانه‌روز که جمعیت به من اعلام کرد وارد صحنه شدم و یکی از افتخارات من نیز حضور در بین بچه‌های امدادگر است.

  کدام سانحه بیشتر در ذهن شما مانده است؟

کوهنوردی در ارتفاعات میشو، بلندترین کوه مرند، گم شده بود که امدادگران پس از یک ماه تلاش بی‌وقفه جسد او را از زیر برف‌ها پیدا کردند. این تلخ‌ترین خاطره‌ام بود.

  ویژگی‌های امدادگر از نظر شما چیست؟

یک امدادگر باید خداشناس، انسان و صبور باشد، صبر یکی از ویژگی‌های مهم امدادگر است چون خیلی از مواقع ظرافت در عمل و صبر راه رسیدن به هدف و نجات فرد است. انسانیت نیز باید در اعماق وجود فرد باشد.

  و سخن پایانی.

کشور ما استعدادهای بالقوه زیادی دارد که نیازمند آموزش و شکوفایی‌اند. در شهرستان مرند جوانان و نوجوانان زیادی هستند که توانایی‌های زیادی در همه عرصه‌ها دارند ولی ارگانی نیست که به آنها کمک کند تا این استعدادها شکوفا شود. اگر این استعدادها شکوفا شود نه تنها به نفع شهرستان است بلکه از نظر کشوری نیز افتخار محسوب می‌شود و حتی در سطوح بین‌المللی نیز ما را سربلند می‌کند. مسئولان باید توجه ویژه‌ای به شهرستان‌ها داشته باشند و با استعداد‌یابی مناسب از سراسر ایران از این ظرفیت‌ها استفاده کنند.