اخبار / ستادی

در نذرآب ۲ چه می‌گذرد؟/ روایتی از اجرای «نذر آب۲» در مناطق کم‌برخوردار استان‌های درگیر خشکسالی

همزمان با اجرای «نذر آب۲» در مناطق محروم ۲ استان‌ درگیر خشکسالی ایران کاروان‌های سلامت استان‌های تهران، قم، آذربایجان غربی و اردبیل مشغول ارائه خدمات بهداشتی – درمانی، تغذیه، فرهنگی، حمایتی و … به روستاییان مناطق کم‌برخوردار سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی هستند.

۴ ماه قبل

در نذرآب ۲ چه می‌گذرد؟/ روایتی از اجرای «نذر آب۲» در مناطق کم‌برخوردار استان‌های درگیر خشکسالی

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر از جمله استان‌هایی که خدمات خود را در استان سیستان و بلوچستان ارائه کرده است، کاروان سلامت آذربایجان‌غربی است که به مدت ۵ روز در روستای مهرستان سیستان و بلوچستان ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، فرهنگی و حمایتی را ارائه کرده است و از ویژگی‌های این کاروان استقرار آزمایشگاه سیار در محل برپایی این کاروان سلامت بوده است. 

توزیع سبد کالا و ارزاق، اجرای طرح نیابت، اجرای برنامه‌های فرهنگی، ارائه مشاوره و آموزش‌های پیشگیری از بیماری‌های شایع، برنامه تیم سحر و برپایی ایستگاه نقاشی و برگزاری مسابقات ویژه کودکان و نوجوانان بوده است.

کاروان سلامت آذربایجان‌غربی در ۵ روز از نذر آب ۲ در «مهرستان» سیستان و بلوچستان چه کرد؟

کاروان سلامت هلال‌احمر استان قم هم همزمان با اجرای «نذر آب۲»؛ به ۹۲۰ نفر در بخش سرباز و روستای پشامک سیستان و بلوچستان خدمات ارائه کرده و در کنار این خدمات تیم‌های سحر این استان هم فعال بوده است. در نخستین روز حضور این کاروان سلامت در پشامک، ۱۰۷ نفر از خدمات پرستاری شامل تزریقات، بخیه و درمان های سرپایی استفاده کردند و ۱۰۳ نفر توسط متخصص ریه، ۲۸۱ نفر توسط متخصص اطفال و ۷۱ نفر توسط متخصص زنان معاینه شدند. به علاوه ۱۷۲ نفر از خدمات پزشک عمومی و ۵۱ نفر از خدمات دندانپزشکی و ۵ نفر مشاور مامایی استفاده کردند، همچنین ۵۰ نفر از بانوان در طرح بزرگ نذر آب ۲ در بخش سرباز و روستای پشامک در جهت پیشگیری از دیابت آموزش دیدند.

تیم سحر معاونت امور جوانان استان قم با همراهی تیم متخصص معاونت داوطلبان در مناطق اجرای طرح ملی نذر آب ۲، اقدام به ارائه خدماتی با رویکرد درمانی، فرهنگی، آموزشی و حمایتی کرد. همچنین اجرای بازی های گروهی و ایجاد شور و نشاط در بین کودکان روستای پشامک شهرستان سرباز، برگزاری مسابقه نقاشی و نمایش خلاق کودکانه از برنامه های این تیم در این مناطق بود.

اجرای «نذر آب۲» و بهره مندی بیش از ۹۰۰ نفر از خدمات کاروان سلامت هلال‌احمر قم/ خدمت‌رسانی تیم سحر قم در مناطق محروم

تحویل محموله تانکرهای آب هلال‌احمر قم در روستاهای سرباز 

در این زمینه نخستین محموله تانکرهای آب جمعیت هلال احمر قم در اجرای طرح نذر آب ۲ به هلال احمر استان سیستان و بلوچستان با هماهنگی و همکاری مطلوب خیرین استان قم با ظرفیت ۲ هزار لیتر تحویل داده شد.

همزمان با اجرای «نذر آب۲»؛ محموله تانکرهای آب هلال‌احمر قم در روستاهای سرباز تحویل داده شد

کاروان سلامت ۲۷ نفره اعزامی اردبیل هم در خراسان جنوبی مرهمی بر زخم بیش از ۲ هزار بیمار گذاشته است. این کاروان در سفالبند ماخونیک در اطراف درح مستقر شده و ۲ هزار و ۳۶۰ بیمار را در دَرَح ویزیت کرده است. تحویل ۴۰۰ قلم دارو، توزیع نوشت افزار و وسایل بازی میان دانش آموزان، توزیع ۶۵۰ بسته حمایتی و ۱۰ هزار بطری آب معدنی، بسته های معیشتی و بهداشتی و ۸۰۰ جعبه کمک های اولیه در روستاهای خارستان، توت و بیشه، لجونک، ازبک، دریلوند و حور و … از دیگر برنامه های جانبی این کاروان بوده است.

گزارشی از «نذر آب۲» و کاروان سلامت اعزامی اردبیل به خراسان جنوبی: مرهم مهربانی بر زخم ۲ هزار بیمار

و اما کاروان سلامت هلال احمر استان تهران نیز در «چاه احمد» خاش در سیستان و بلوچستان استقرار دارد. افزون بر ۲۰ پزشک و کادر درمانی و خدماتی در قالب کاروان سلامت خدمات‌دهی به بیماران در بخش‌های عمومی، زنان، اطفال، روانشناسی و بهداشت دهان و دندان، اهدای تانکر، سبد غذایی، توزیع شیرخشک و اسباب بازی کودکان و سبد تحصیلی را انجام می‌دهند.

این کاروان از روز جمعه تا کنون به ۶۰۰ روستایی در مناطق کم برخوردار شهرستان خاش خدمات ارائه کرده و به مدت ۴ روز (تا چهار شهریور) به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می پردازد.

به علاوه با کمک خیرین فعال هلال احمر استان تهران بالغ بر ۶۰ تانکر آب هزار، ۲ هزار و پنج هزار لیتری تهیه شده است که امروز و فردا در روستاهای نیازمند نصب و با کمک آبفای شهرستان، به طور مرتب آبرسانی خواهد شد. همچنین یک دستگاه تصفیه آب صنعتی نیز با ظرفیت ۷ هزار لیتر امروز در شهر نوک آباد که ۶۵۰۰ نفر جمعیت دارد، نصب و تحویل مسئولان محلی شد.

«نذر آب ۲» و خدمات هلال‌احمر استان تهران: از بهره‌مندی ۶۰۰ روستایی از خدمات سلامت تا تهیه ۶۰ تانکر آب

طرح ملی «نذر آب» در این هفته به اوج اجرا در استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی می‌رسد و به مرور استان‌های دیگری برای اجرا دست به کار خواهند شد.