اخبار / حج 98 / ستادی

در همایش مرکز پزشکی حج‌وزیارت در مکه مطرح شد؛ لزوم مراقبت بیشتر از زائران آسیب‌پذیر در ایام تشریق

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت در همایش پزشکان مجموعه و مرکزپزشکی حج وزیارت در مکه مکرمه گفت: مراقبت بیشتر از زائران آسیب پذیری که شناسایی شده اند در ایام تشریق ضروری است.

۱ ماه قبل

در همایش مرکز پزشکی حج‌وزیارت در مکه مطرح شد؛ لزوم مراقبت بیشتر از زائران آسیب‌پذیر در ایام تشریق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در این همایش؛ شناسایی زائران آسیب پذیر را در حج ۹۸ اقدامی مثبت ارزیابی کرد و مراقبت بیشتر از آنان بویژه در ایام تشریق را ضروری خواند.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: باید دست به دست هم دهیم و کمک کنیم تا این دسته از زائران آسیب نبینند و سلامت به جمع خانواده شان بازگردند که در شوق دیدارحاجی شان به انتظار نشسته اند.

سرپرست حجاج ایرانی برلزوم توجه به پویایی در فعالیت های حوزه حج و زیارت تاکید کرد و کارهای جدیدی را که در هیئت پزشکی برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به زائران صورت گرفته قابل تقدیر دانست. 

وی گفت: قدر خدمتگزاری به زائران خانه خدا را بدانید و تلاش کنید از آنها به خوبی میزبانی و مشکل شان را رفع کنید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه همگرایی، روحیه بسیجی و پیشگامی در ایثار را سه عامل مهم درکسب رضایت الهی دانست و افزود: در دیدارهایی که با زائران داشتیم از خدمات هیئت پزشکی رضایت داشتند و قدردان تلاش شما هستند.

حجت الاسلام و المسلمین نواب گفت: پزشکی که با تلاش بیشتر رضایت زائر را جلب می کند با فردی که صرفا کف وظیفه و کار خود را انجام می دهد؛ تفاوت دارد.

وی همچنین به تبیین پنج موردی که در قرآن آمده است خدا از مومنین راضی است، پرداخت و با اشاره به ویژگی آیه ” لَقَدْ رَضِیَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِینَ إِذْ یُبَایِعُونَکَ تَحْتَ الشَّجَرَهِ – به راستى که خداوند از مؤمنان آن گاه که با تو در زیر آن درخت بیعت کردند، خشنود شد ” گفت: بیعتی که با اعلام جانشفانی همراه است؛ ارزش دارد وخدا از این بیعت به نیکی یاد کرده است.

وی افزود: بیعت با پیشگامان ایثار، زمینه فتح مکه را خلق کرد و این بیعت تاریخ ساز شد.

نماینده ولی فقیه روحیه همگرایی و بسیجی سربازان پیامبر را یادآور شد و گفت: امام امت(رض) روحیه بسیجی را درکشور احیاء کردند و مقام معظم رهبری این راه را ادامه   داده اند.

وی افزود: از عواملی که می تواند ارائه خدمات بهتر و بیشتر به ضیوف الرحمان را محقق سازد روحیه بسیجی و همگرایی و حضور مخلصانه در میدان کار و تلاش است و اگر این روحیه از دست برود فرد تبدیل به کارگزار اداری خواهد شد و دیگر خادم نیست.

نماینده ولی فقیه همچنین به برخی آسیب ها در حوزه بهداشت از جمله موضوع حلق زائران در منا و احتمال گرمازدگی شماری از حجاج بخاطر شدت گرما در ایام تشریق اشاره کرد و از حاضران خواست برای رفع مشکلاتی که در حج حالت ماندگاری پیدا کرده است راهکارهای نو ارائه دهند.

برپایه این گزارش در ابتدای این همایش که علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت و جمعی از مسئولان مرکزپزشکی حج وزیارت حضور داشتند دکتر محمد تقی حلی ساز رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در خصوص برنامه ها و فعالیت های این مرکز در حج ۹۸ گزارشی ارائه کرد و گفت: در قالب یک برنامه ریزی چند ساله بایستی در شیوه های ارزشیابی تغییر ایجاد کنیم.

وی افزود: غربالگری در معاینات پزشکی زائران و توجه به ارزشیابی در انتخاب کادر پزشکی اعزامی به حج باید در برنامه های آینده جدی گرفته شود.