اخبار / استانی

در ۶ استان برگزار شد: دوره‌های آموزش تخصصی و عمومی «امداد و نجات» و «مدیریت بحران در بلایا و سوانح»

دوره های آموزش های تخصصی،عمومی و همگانی ،جمعیت هلال احمر خوزستان،اردبیل گیلان ، زنجان ،فارس و قم به منظور آموزش و حفظ آمادگی اعضا و امدادگران و نجاتگران این استان ها در این هفته برگزارشد.

۲ ماه قبل

در ۶ استان برگزار شد: دوره‌های آموزش تخصصی و عمومی «امداد و نجات» و «مدیریت بحران در بلایا و سوانح»

برگزاری ۵۰ دوره آموزش های تخصصی و عمومی امداد و نجات در گیلان

مدیر عامل هلال احمر گیلان گفت : ۵۰ دوره تخصصی امداد و نجات و آموزش های عمومی، همگانی و ضمن خدمت برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان گیلان، مهدی ولی پور گفت: هلال احمر با برگزاری دوره های تخصصی و عمومی تلاش می کند علاوه بر تقویت دانش امدادی نجاتگران و اعضای هلال احمر آموزش را در سطوح مختلف مردم گسترش دهد و در سه ماهه نخست امسال بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر در دوره های آموزشی هلال احمر شرکت کردند .

معاونت آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان گیلان نیز از برگزاری ۴۸ دوره آموزش عمومی و همگانی شامل امداد و کمک های اولیه ، مهارت داوطلبی و آمادگی در برابر مخاطرات ویژه عموم ؛ دبیران و روسای خانه های هلال و اعضای داوطلب و ۲ دوره تخصصی و ضمن خدمت ویژه نجاتگران و کارکنان خبر داد.

مانی علی اصغری گفت: دوره های تخصصی شامل آموزش های تخصصی، عمومی امداد و نجات و بازآموزی مربیان جمعیت هلال احمر گیلان است.

کارگاه آموزشی مدیریت بحران در بلایا و سوانح در اهواز

سرپرست مرکز علمی کاربردی هلال احمر خوزستان از برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت بحران در بلایا و سوانح با حضور فرمانداران، بخشداران، شهرداران، رابطین بحران و رؤسای ادارات عضو کارگروه ۲۷ شهرستان استان خوزستان در اهواز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خوزستان، محسن شیخی علیزاده گفت: این کارگاه توسط مرکز علمی کاربردی هلال احمر استان و با هماهنگی و همکاری اداره کل مدیریت بحران خوزستان با محورهای سیل، زلزله و آتش سوزی در اهواز به مدت سه روز اجرا شد. این دوره آموزشی برای فرمانداران، بخشداران، شهرداران، رابطین بحران و رؤسای ادارات عضو کارگروه ۲۷ شهرستان استان خوزستان برگزار شد.

وی گفت: با توجه به مقوله مهم آموزش، آمادگی و ارتقاء سطح پیشگیری به ویژه در استان حادثه خیز خوزستان، ضرورت برگزاری دوره های مدیریت بحران ویژه مردم و مسئولان بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

حضور ۳۱ امدادگر در مرحله نهایی دوره مربیگری کمک‌های اولیه در خوزستان

معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: ۳۱ امدادگر پس از کسب امتیازات لازم، واجد شرایط شرکت در مرحله نهایی دوره مربیگری کمک‌های اولیه شناخته شدند.

فرهاد مکوندی گفت: دوره آموزشی مربیگری کمک‌های اولیه همسو با اهداف جمعیت هلال‌احمر و ارتقای سطح کیفی آموزش‌های کمک‌های اولیه و به منظور تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در بخش‌های امدادی به صورت همزمان در ۱۵ استان کشور از جمله خوزستان برگزار شد و در مرحله فراخوان ۷۴ امدادگر شرکت کردند.

وی گفت: در مرحله پیش آزمون ۵۴ نفر شرکت کردند که در نهایت ۳۱ نفر پس از شرکت در آزمون‌‌های کتبی و عملی و کسب امتیازات لازم، واجد شرایط حضور در مرحله نهایی شناخته شدند.

معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: تا پایان امسال چهار دوره بازآموزی به صورت متمرکز در مرکز استان و اردوگاه‌های جمعیت هلال‌احمر خوزستان و دوره‌های مقدماتی عمومی کمک‌های اولیه و پیش بیمارستانی به صورت منطقه‌ای و دوره‌های تخصصی در مرکز استان برگزار می‌شود.

دوره تربیت مربی امداد و کمک های اولیه در جمعیت هلال احمر استان فارس

معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان فارس از برگزاری دوره تربیت مربی امداد و کمک های اولیه در این جمعیت خبر داد و گفت: در این دوره آموزشی ۱۱۵ تن نام نویسی کردند و ۷۷ تن توانستند به مرحله بعد راه پیدا کنند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان فارس ، طیب طاهرزاده گفت: در آزمون ورودی از بین ۱۱۵ شرکت کننده ۷۷ نفر پذیرفته شدند که ۳۹ نفر در این دوره حضور داشتند و ۳۸ نفر دیگر در دوره بعدی کلاس ها شرکت خواهند کرد.

طاهرزاده با اشاره به حضور گسترده متقاضیان رشته های غیرمرتبط در این دوره آموزشی گفت: با برنامه ریزی های انجام شده و با توجه به نیاز این استان به حضور مربیان زبده در دوره های آموزشی، پس از فراخوان افرادی که دارای گواهینامه دوره های کمک های اولیه، پایه داوطلبی، مقدماتی امداد، مقدماتی نجات و تخصصی پیش بیمارستانی بودند در آزمون ورودی دوره های تربیت مربی کمک های اولیه شرکت کردند.

در این دوره مباحث روش تدریس؛ شامل وظایف و مسئولیت های مدرس، یادگیری ، سنجش و اندازه گیری ، ارزیابی آموزشی و انواع آن، انواع آزمون ها و نیز اقدامات پیش بیمارستانی و امداد و کمک های اولیه شامل  آناتومی ، تریاژ، ارزیابی مصوم ، احیاء قلبی – ریوی ، فوریت های پزشکی، تروما و انواع آن، پانسمان  و بانداژ ریال آسیب های دستگاه اسکلتی و عضلانی، روش های آتل بندی و حمل مصدوم ، فارماکولوژی ، فوریت های زنان و زایمان ، کیف احیاء و تجهیزات آمبولانس،روش های پناهگیری و اطفاء حریق ، اسکان اضطراری و چادرزنی بصورت عملی و تئوری  تدریس شد.

برگزاری دوره آموزش عمومی حراست های جمعیت هلال احمر به میزبانی زنجان

کارگاه های آموزش دوره عمومی امداد و نجات ویژه حراست های دفتر مرکزی جمعیت هلال احمر به میزبانی زنجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان در جریان بازدید از روند برگزاری کارگاه های آموزشی “دوره عمومی امداد و نجات” ویژه حراست های دفتر مرکزی جمعیت هلال احمر، ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان در این کلاس ها گفت: با توجه به ماهیت و رسالت جمعیت هلال احمر، آموزش های تاثیرگذار باید به منظور ایجاد روحیه کار تیمی، مبتنی بر کار گروهی و اجرای دوره های کارگاهی به دلیل فنی بودن فعالیت ها باشد تا توان امدادی افراد حاضر در این دوره ها ارتقا یابد.

شهرام میرزایی تاکید کرد: استفاده از شیوه های خلاقانه توسط مدرسان در تدریس و ایجاد اعتماد به نفس در فراگیران به همراه افزایش تمرکز در آنان موجب کارآمدی و تاثیر گذاری آموزش ها می شود.

وی به اهمیت مهارت آموزی با هدف پاسخگویی در عملیات امداد و نجات اشاره کرد و افزود: همه آموزش هایی که برای فراگیران در کارگاه های آموزشی “دوره عمومی امداد و نجات” ویژه حراست های دفتر مرکزی جمعیت هلال احمر می شود، الگو و نمونه ای از هزاران مدل آسیبی است که امکان دارد در سوانح و حوادث نجاتگر با آن مواجه شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: افراد موفق در عملیات های امدادی علاوه بر برخورداری از توان علمی، باید دارای توانمندی های مهارتی و عملی نیز باشند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت:  ۴۵ نفر در کارگاه های آموزشی “دوره عمومی امداد و نجات” ویژه حراست های دفتر مرکزی جمعیت هلال احمر شرکت کرده اند که این تعداد  از ۲۶ ساعت آموزش امداد و نجات بهره مند می شوند.

میرزایی، خدمات پیش بیمارستانی به آسیب دیدگان، حمل، CPR ، آتل و بانداژ، بهداشت در سوانح(آبی، فردی، محیطی و عمومی) روانشناسی کاربردی در حمایت روانی در سوانح و جامعه شناسی در  حوادث را از مهمترین کارگاه های این دوره آموزشی برشمرد.

وی با بیان اینکه این استان ظرفیت های قابل توجهی برای برگزاری آموزش های امداد و نجات و کمک های اولیه در سطح کشور را دارد، اظهار کرد: یکی از این پتانسیل ها وجود پایگاه پشتیبانی امداد و نجات شمالغرب جمعیت هلال احمر استان به عنوان مرکز آموزش های تخصصی است.

برگزاری کارگاه های آموزشی “دوره عمومی امداد و نجات” ویژه حراست های دفتر مرکزی جمعیت هلال احمر ۲۶ تیر ماه در ۲ نوبت صبح و عصر آغاز  شامگاه پنجشنبه ۲۷ تیر به پایان رسید.

دوره های آموزشی برای ۱۴۰۰ نفر از کارکنان وظیفه نیروهای مسلح اردبیل

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر استان اردبیل گفت: دوره های آموزشی برای یک‌هزار و ۴۰۰ نفر از کارکنان وظیفه نیروهای مسلح اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان اردبیل، نصراله باقری گفت: شرکت کنندگان در این دوره با مباحث کمک های اولیه در ۲۲ ساعت و دوره آمادگی در برابر مخاطرات در ۸ ساعت آشنا شدند. این دوره ها در شهرستان های اصلاندوز و مشگین شهر برای ۷۰۰ نفر از کارکنان وظیفه آموزشگاه شهید بیگلری مشگین شهر(ناجا) و ۷۰۰ نفر از کارکنان وظیفه آموزشگاه شهید مدنی(مرزبانی) اصلاندوز برگزار شد.

وی گفت: کمک های اولیه و اهداف آن، اصول ایمنی و روش مواجهه با مصدوم، خفگی ها، احیای قلبی- ریوی(CPR)، خونریزی، پانسمان، بانداژ، آتل بندی، حمل مصدوم، فوریت های پزشکی، مسمومیت ها، نیش و گزش و گاز گرفتگی، سوختگی ها، آسیب های ناشی از گرما و سرما و آشنایی با طب رزم از سرفصل های این دوره بود.

برگزاری ۵۱ دوره آموزشی در قم

به همت معاونت آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان قم در تیرماه سال جاری یک‌هزار و ۳۲۸ نفر (معادل ۴۷ هزار و ۴۵۳ نفر – ساعت) از آموزش های امدادی و همگانی جمعیت هلال احمر استان قم بهره بردند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قم؛ محمدرضا بهرامی، معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان قم با اعلام این خبر گفت: یک‌هزار و ۳۲۸ نفر از شهروندان استان در تیرماه سال جاری با شرکت در ۵۱ دوره آموزشی آموزش‌های امدادی را فرا گرفتند. این دوره های آموزشی به، ۱۱۶۰ نفر (۲۵۵۲۰ نفرساعت) در ۴۶ حضوری، ۱۲۹ نفر(۲۰۶۴۰ نفرساعت) در ۵ دوره عمومی امداد و نجات، ۱۷نفر(۷۶۵ نفرساعت) در ۱ دوره تخصصی پایه امداد و نجات، ۲۲ نفر(۵۲۸ نفرساعت) در دوره ضمن خدمت ارائه شده است.

در مجموع ۴ ماهه نخست امسال ۲۷۸۳ نفر (۸۳۰۳۷ نفرساعت) از آموزشهای معاونت آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر بهره بردند.

برگزاری دوره اقدامات پایه پیش بیمارستانی ویژه مربیان امدادی در قم

همچنین دوره اقدامات پایه پیش بیمارستانی (کلیات تروما، اصول ارزیابی بیماران ترومایی؛ جراحت های بافت نرم و سوختگی)  ویژه مربیان امدادی در قم برگزار شد.

محمدرضا بهرامی در این خصوص نیز گفت: دوره اقدامات پایه پیش بیمارستانی شامل کلیات تروما، اصول ارزیابی بیماران ترومایی؛ جراحت های بافت نرم و سوختگی با حضور شماری از مربیان امدادی هلال احمر برگزار شد.

وی اشاره به اینکه گواهینامه پایان دوره ۴۵ ساعته به پذیرفته شدگان این دوره اعطاء می شود، گفت: این دوره تخصصی که با مجوز معاونت آموزش، پژوهش و فناوری و سازمان امداد و با حضور ۲۵ نفر از مربیان امدادی از تاریخ ۲۶ تیرماه سال جاری آغاز شده و تا روز نخست مردادماه ۹۸ به مدت ۹ روز برگزار شد.

بهرامی با اشاره به موضوع و مباحث آموزشی این دوره افزود: وظایف امدادگران، مدیریت راه هوایی، ترومای سر و ستون فقرات ،ترومای قفسه سینه، شکم و کلیات تروما، اصول ارزیابی بیماران ترومایی؛ جراحت های بافت نرم و سوختگی، ارزیابی و تثبیت پزشکی مصدوم، تریاژ در حوادث، ترومای اسکلتی، عضلانی و اصول آتل بندیاز مباحث ارائه شده در این دوره بود.

معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان قم، گفت: همچنین فوریت های داخلی (سکته قلبی – سکته مغزی – کمای دیابتی – خونریزی گوارشی)؛ حمل مصدوم، آناتومی و فیزیولوژی – اسکلتی – تنفس – گردش خون، از دیگر سرفصل های ارائه شده در این دوره به شمار می رود.