اخبار / خبر فوری / ستادی

دستور رئیس جمعیت هلال‌احمر برای تسریع در نوسازی و رفع عیوب ناوگان امداد هوایی؛ راه‌های قانونی و ظرفیت‌های داخلی برای تامین قطعات و انجام تعمیرات اندیشیده شود

رئیس جمعیت هلال احمر دستور داد تا با توجه به شرایط تاثیر تحریم‌ها بر عملکرد و به روز نگه داشتن ناوگان امداد هوایی، نوسازی، تعمیرات و رفع عیوب این ناوگان به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

۲ ماه قبل

دستور رئیس جمعیت هلال‌احمر برای تسریع در نوسازی و رفع عیوب ناوگان امداد هوایی؛ راه‌های قانونی و ظرفیت‌های داخلی برای تامین قطعات و انجام تعمیرات اندیشیده شود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، دکتر علی‌اصغر پیوندی در این نامه خطاب به دکتر پیروی، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر آورده است: «پیرو گزارش های پیشین و فعلی و با توجه به حجم گسترده فعالیت های امداد هوایی در دو سال اخیر، به خصوص در زلزله کرمانشاه و سیل سراسری فروردین ۹۸، فرسودگی ناوگان امداد هوایی جمعیت هلال احمر امری غیر قابل انکار است. درخصوص کارهای روزمره مشکلی تا به حال گزارش نشده است، اما علی القاعده در صورت بروز یک مشکل حاد مثل حوادث بزرگ پیشین، مطمئنا کارکردهای این ناوگان دچار اختلال شده و ممکن است همانند بحران های قبلی نتواند توانمند و تاثیرگذار ظاهر شود. لذا تلاش برای نوسازی، تعمیرات و رفع عیوب باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.»

دکتر پیوندی در ادامه تاکید کرده است: «از آنجا که به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا انجام تعمیرات و خرید قطعات لازم با دشواری های بسیاری چه ناشی از عدم فروش قطعات توسط برخی کارخانه های سازنده و چه به دلیل مشکل در تبادلات مالی همراه شده، ضروری است با مشاوره کارشناسان مربوطه راه‌های قانونی و قابل اجرا برای حل این مشکلات و بررسی توانمندی ها و ظرفیت های داخلی برای تامین قطعات و انجام تعمیرات در داخل کشور انجام شود. همچنین با توجه به عدم موفقیت در خرید بالگردهای «بِل» ساخت مشترک کارخانجات اروپایی با آمریکا به دلیل تحریم ها در یکسال گذشته علی رغم تامین اعتبار و مصوبه هیات دولت در این باره، لازم است مذاکرات لازم با هیات دولت برای تغییر مصوبه مذکور و تبدیل بالگردها به برندهای قابل خرید از جمله بالگرد «میل» ساخت کشور روسیه انجام شود. اضافه شدن بالگردهای جدید به این ناوگان می تواند برخی از دغدغه های موجود را کاهش دهد. ضروری است گزارش های لازم در این زمینه در اسرع وقت تهیه و تصمیمات لازم به فوریت اتخاذ شود.»