اخبار / استانی

دوره‌های آموزشی توانمندسازی امدادگران و اعضای هلال در خراسان‌جنوبی، گیلان و یزد

با هدف توانمندسازی امدادگران و اعضای جمعیت هلال احمر، دوره های مختلف آموزشی و توان افزایی در هلال احمر استان های خراسان جنوبی، گیلان و یزد برگزار شد.

۱ ماه قبل

دوره‌های آموزشی توانمندسازی امدادگران و اعضای هلال در خراسان‌جنوبی، گیلان و یزد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ ۱۵ نفر از اعضای تیم واکنش سریع هلال خراسان جنوبی به همراه سه نفر از مربیان امداد و نجات کوهستان استان با هدف تقویت و ارتقاء توان عملیاتی اعضای تیم واکنش سریع غار بتون را پیمایش کردند.

معاون امداد و نجات هلال احمر خراسان جنوبی با اعلام این خبر افزود: نیروی انسانی یکی از موثرترین و مهمترین منابع سازمان بوده که اگر تربیت شده و توانا باشد، می تواند خدمات شایسته ای ارائه کند.

حمزه اسعدزاده ادامه داد: از این رو اجرای طرح های مختلف به صورت ادواری به منظور حفظ آموخته ها و افزایش ارتقای توان نیروها می تواند در افزایش آمادگی نقش بسزایی داشته باشد.

وی با بیان اینکه هلال احمر خراسان جنوبی در راستای افزایش توان نیروهای امدادی همواره برنامه های مختلفی اجرایی می کند، افزود: پیمایش غار بتون از جمله برنامه های جمعیت در راستای توان افزایی بوده که با هدف تقویت و ارتقا توان عملیاتی اعضای تیم واکنش سریع انجام شده است.

غار «بتون» عمیق ترین غار اکتشاف شده شرق کشور و در نزدیکی روستای چرمه در ۱۲ کیلومتری مرکز شهر سرایان واقع شده است. این غار آهکی دارای مجموع فرود (عمق) حدود ۴۰۰ متر و طول حدود ۳ کیلومتر است، پس از دهانه غار یک محوطه ۵۰ متری قرار دارد که در انتهای آن چاهی به عمق حدوداً ۲۵ متر به خوبی قابل رؤیت است. این غار دارای دو دهانه بوده که دهانه ورودی «اژدها» نامیده می‌شود و دهانه خروجی که بسیار مخوف و عظیم است، «بتون» نام دارد.

دوره آموزش امداد و کمک های اولیه ویژه خبرنگاران بیرجندی

معاون آموزش و پژوهش هلال احمر خراسان جنوبی نیز از برگزاری دوره امداد و کمک های اولیه ویژه خبرنگاران خبر داد و گفت: در این دوره ۱۸ نفر از خبرنگاران بیرجند آموزش های امدادی را فرا گرفتند.

حسینی با بیان اینکه در این دوره به مدت ۲۲ ساعت آموزش های لازم به اعضای شرکت کننده ارائه شده است، اظهار کرد: در پایان دوره آزمون عملی و تئوری برگزار شده و به پذیرفته شدگان گواهینامه مربوطه اعطا می شود.

مسلم حسینی، گفت: جمعیت هلال احمر می‌کوشد با برگزاری دوره های آموزشی، در هر خانواده حداقل یک امدادگر تربیت کند که این افراد ضمن انتقال آموخته هایشان به اطرافیان در صورت نیاز اقدامات امدادی اولیه را در شرایط اضطراری به حادثه دیدگان ارائه دهند.

حسینی افزود: در حال حاضر دوره های کمک های اولیه در تمامی شعب هلال احمر در حال برگزاری است و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شعب در این دوره ها شرکت کنند.

وی با بیان اینکه خبرنگاران در زمان بحران نقش مهمی را ایفا می کنند، افزود: اطلاع رسانی های این قشر می تواند خسارات احتمالی در بروز حوادث مترقبه و غیر مترقبه را به حداقل برساند.

برگزاری دوره آموزشی ضمن خدمت فن بیان، ارتباطات و رسانه در یزد

معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان یزد گفت: دوره آموزش ضمن خدمت فن بیان، ارتباطات و رسانه ویژه معاونین و روسای شعب هلال احمر استان یزد برگزارشد.

حامد صدیقی گفت: در این کارگاه آموزشی یک روزه، معاونین و روسای شعب جمعیت هلال احمر استان شرکت کردند.

به گفته صدیقی، در این دوره آموزشی ضمن خدمت مباحثی با سرفصل های ضرورت آشنایی با فن سخنوری در روابط عمومی، روش های خطابه و بیان، آمادگی برای سخنرانی، تسلط و آرامش و هدایت مخاطبین در سخنرانی، سخنوری با مناسبت‌های گوناگون، اعتماد به نفس و شیوه برقراری ارتباط موثر، دستاوردها و مزایای مهارت در سخنرانی، پیش نیازهای یک سخنرانی اثر بخش و  … ارائه شد.

دوره ضمن خدمت “طراحی اردوگاه و اسکان اضطراری” در گیلان

بیش از ۲۵۰ نفر از کارکنان جمعیت هلال احمر استان گیلان در دوره ضمن خدمت طراحی اردوگاه و اسکان اضطراری  که در اردوگاه شاخه زیتون منجیل در حال برگزاری است، شرکت کردند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان با اعلام این خبر گفت: ارتقای آمادگی کارکنان و اعضای جمعیت هلال احمر یکی از  برنامه های معاونت آموزش است که به صورت مستمر دوره های آموزشی در این زمینه برگزار می شود.

وی افزود: دوره ضمن خدمت طراحی اردوگاه و اسکان اضطراری یکی از آموزشهای لازم در زمان بروز حوادث و سوانح است که  کارکنان و افراد حاضر در صحنه حوادث با توجه به محیط جغرافیایی و نوع حادثه باید بتوانند بهترین مکان را برای  طراحی و استقرار اردوگاه و اسکان اضطراری حادثه دیدگان برپا کنند.

مانی علی اصغری معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان گیلان گفت: در این دوره آموزشی که به منظور ارتقای سطح دانش و مهارت کارکنان جمعیت هلال احمر در پنج گروه آقایان و دو گروه بانوان در اردوگاه شاخه زیتون منجیل برگزار می گردد،  هر گروه به مدت دو روز حضور داشتند.