اخبار / استانی

دوره آموزش عملی اصول حیات بخشی و امداد و نجات با جت اسکی در خوزستان برگزار شد

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان از برگزاری دوره آموزش عملی استفاده از جت اسکی K38 ویژه نجاتگران این جمعیت در دزفول خبر داد.

دوره آموزش عملی اصول حیات بخشی و امداد و نجات با جت اسکی در خوزستان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خوزستان، صادق سلامت اظهار کرد: ۲۰ نجاتگر هلال احمر استان در نخستین دوره عملی اصول حیات بخشی و امداد و نجات جت اسکی  K38 در منطقه ساحلی دز در دزفول شرکت کردند.

وی با بیان اینکه این دوره آموزشی با همکاری انجمن جت اسکی کشور و با حضور مربیان تیم ملی برگزار شد، افزود: ۲۰ نفر از امدادگران و نجاتگران هلال احمر خوزستان از شهرستان های شوشتر، دزفول و خرمشهر، نحوه عملی و اصول حیات بخشی و امداد و نجات با جت اسکی در آب‌های آزاد را فراگرفتند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان ادامه داد: به دلیل وجود آب‌ها و سواحل فراوان سالانه حوادث و سوانح زیادی در این مناطق رخ می‌دهد که مهم‌ترین آن غرق شدگی به دلیل عدم آشنایی با فنون شنا به ویژه در آب‌های آزاد است.

سلامت گفت: جریان آب کارون در شوشتر و دز در دزفول از نوع گردابی و نیازمند مهارت بسیار بالای شنا است و بیشترین آمار غرق شدگی را در این نوع آب‌ها داریم.

وی تصریح کرد: جمعیت هلال‌احمر خوزستان به منظور کاهش آمار تلفات حوادث آبی و افزایش سرعت امدادرسانی اقدام به تکمیل بخش امداد و نجات ساحلی و دریایی کرده و این مسئله برای ما از اهمیت اساسی برخوردار است.

به گفته معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان، دوره تئوری نحوه کار و اصول حیات بخشی و امداد و نجات با جت اسکی شهریورماه سال جاری در اهواز برگزار شده بود.

ضرورت نگهداری و مراقبت از تجهیزات امدادی، گواهی سلامت جسمانی شرط استفاده از جت اسکی

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: به دلیل شرایط سخت، مهم ترین نکته در زمینه تجهیزات امدادی، مراقبت و حفظ و نگهداری از  آنها و کسب تخصص های لازم در زمینه نگهداری و پشتیبانی از تجهیزات امدادی است.

دکتر علی خدادادی در حاشیه دوره آموزشی جت اسکی K38 در منطقه ساحلی دزفول اظهار کرد: این افتخاری برای هلال‌احمر خوزستان است که بتواند در امداد و نجات در حوزه های مختلف پیشرو باشد و این پیشرو بودن می تواند زمینه ساز توسعه زیرساخت ها و تجهیزات و امکانات مورد نیاز در حوزه امداد و نجات باشد.

وی افزود: این مسئله از طرف دیگر موجب توجه دیگران به هلال احمر و بالارفتن سطح انتظارات و توقعات از این مجموعه امدادی و عام المنفعه می شود.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان با اشاره به ضرورت مراقبت و حفاظت از تجهیزات امدادی و کسب تخصص ها و مهارت های مورد نیاز نگهداری آنها توسط امدادگران، تصریح کرد: به دلیل شرایط سخت، مهم ترین نکته در زمینه تجهیزات امدادی، مراقبت و حفظ و نگهداری از  آنها و کسب تخصص های لازم در زمینه نگهداری و پشتیبانی از تجهیزات امدادی است.

ضرورت توجه جدی به آموزش استفاده از تجهیزات امدادی و سلامت جسمانی امدادگران بهره بردار جت اسکی

دکتر خدادادی با بیان این که آموزش در زمینه استفاده از تجهیزات امدادی باید مورد توجه قرار بگیرد، یادآور شد: امدادگرانی که قصد استفاده از جت اسکی را دارند باید حتما از سلامت کامل جسمی برخوردار باشند و ارائه گواهینامه دوره جت اسکی هم باید مشروط و منوط به ارائه گواهی سلامت جسمانی باشد.

وی گفت: علاوه بر سلامت جسمانی، امدادگرانی که قصد استفاده از جت اسکی را در عملیات امدادی آبی دارند باید حتما آموزش های نظری و عملی لازم به ویژه کمک های اولیه را گذرانده باشند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان اضافه کرد: کسی که دوره کمک های اولیه نگذرانده باشد و با کمک های اولیه آشنا نباشد،  نمی تواند از این تجهیزات استفاده مطلوبی در راستای جان افراد داشته باشد.

چشم انداز مثبت گردشگری آبی در خوزستان و نیاز به استفاده از جت اسکی

دکتر خدادادی بیان کرد: با توجه به وجود رودخانه ها در خوزستان گردشگری آبی در آینده به شدت رونق می گیرد و به همین جهت احتمال خطر غرق شدگی و نیاز به استفاده از جت اسکی به وجود می آید.

وی با بیان اینکه ایمنی و تخصص امدادگران در زمینه استفاده از جت اسکی از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: امدادگرانی که از جت اسکی استفاده می کنند باید حتما با زبان انگلیسی آشنا باشند چون هلال احمر نهادی بین المللی و حضور در عرصه های بین المللی یکی از ملزومات اصلی جمعیت هلال‌احمر است.

بازدید: 105

دیدگاه کاربران