اخبار / ستادی

دکتر پیروی در دیدار با رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ در تهران: بشردوستی مرز و نژاد نمی‌شناسد

مارک آخرمن، رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران با دکترمحمود رضا پیروی، دبیرکل جمعیت هلال احمر با هدف تقویت و توسعه همکارهای بشردوستانه؛ بویژه در مناطق بحران زده دیدار و گفت‌وگو کرد.

۴ ماه قبل

دکتر پیروی در دیدار با رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ در تهران: بشردوستی مرز و نژاد نمی‌شناسد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، در دیدار مارک آخرمن و دکتر پیروی، رسیدگی به وضعیت افراد آسیب پذیر در مناطق جنگی و بحران زده، باز پیوند خانواده ها و حمایت از زندانیان در این گونه مناطق مورد تاکید قرار گرفت .

دکتر پیروی با اشاره به پایبندی جمعیت هلال احمر به اصول و اهداف بشردوستانه نهضت جهانی صلیب سرخ و هلال احمر تاکیدکرد: بر اساس اصول بین المللی کمیته و فدراسیون بین المللی کمک رسانی به افراد گرسنه و درمانده دوست و دشمن ندارد و نباید هیچ تبعیضی در این زمینه قائل شد.

وی با اشاره به اوضاع وخیم مردم برخی مناطق بحران زده اظهار کرد : جمعیت هلال احمر آماده ارایه هر گونه خدمات بشردوستانه به اقشار محروم و آسیب پذیر است و چنانچه مانعی وجود نداشته باشد رساندن کمک به گروه های آسیب پذیر را در این مناطق در الویت قرار خواهد داد.

دبیرکل جمعیت هلال احمرهمچنین بر ارتقاء سطح همکاری های آموزشی بین کمیته بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر تاکید کرد.

پاسخگویی به نیازهای افراد آسیب پذیر با همکاری جمعیت های ملی امکان پذیر است

رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران هم در پاسخ به سوال دبیرکل هلال احمر مبنی بر این که چگونه می توان کمک های بشردوستانه را به مناطق محروم ارسال اظهار کرد:کمیته بین المللی صلیب سرخ در بیمارستان ها خدمات درمانی زیادی ارایه کرده است اما ارسال کمک ها تنها با توافق سیاسی طرفین درگیر در بحران ها امکان پذیر است.

مارک آخرمن با اشاره به این که پاسخگویی به نیازهای افراد آسیب پذیر با همکاری جمعیت های ملی امکان پذیر است، تصریح کرد: به دلیل محدویت های ایجاد شده رساندن کمک های انسانی در مناطق درگیری به سختی انجام می شود بنابراین هلال احمر می تواند از طریق کمیته بین المللی صلیب سرخ کمک های خود را به دست افراد آسیب پذیر در این مناطق برساند.

وی با اشاره برگزاری کنفرانس های حقوق بین الملل بشردوستانه در ایران، خاطر نشان کرد: جمعیت هلال احمر از ساختار قوی و تعداد بالای اعضای داوطلب برخوردار است و اصول بیطرفی و بیغرضی را در همه جنبه ها رعایت کرده است، بنابراین می تواند در زمینه حقوق بین الملل بشردوستانه هم موثر باشد.

رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران به همکاری های مختلف ایران و کمیته بین المللی صلیب سرخ در زمینه های مختلف اشاره کرد و افزود: ایران تجربه خوبی در زمینه بحران ها و جنگ دارد و در زمان درگیری و جنگ با عراق در زمینه باز پیوند خانواده و آزادی زندانیان و اسراء تجارب ارزشمندی کسب کرده است که می توان از آنها استفاده کرد.

وی با یادآوری برگزاری دو کنفرانس حقوق بین الملل بشردوستانه و اسلام گفت: حقوق بین الملل بشردوستانه اصل و اساس کار کمیته بین المللی صلیب سرخ است که مسلمانان به ویژه شیعیان نیز از این امر آگاهند که فعالیت های کمیته بین المللی صلیب سرخ با این رویکرد انجام می شود و حقوق بین الملل بشردوستانه تنها در فرهنگ اروپایی مطرح نیست بلکه در شریعت و دین اسلام هم وجود دارد، بنابراین از این طریق می توان مسلمانان منطقه را بیشتر ترغیب کرد که به حقوق بین الملل بشردوستانه توجه کنند،صلیب سرخ نیز به دنبال راهی است که این فعالیت ها دوباره شروع شود.