اخبار / ستادی

دیدار رئیس و مسئولان جمعیت هلال احمر با آیات عظام تقلید-۲/ آیت‌الله سبحانی: معضل سیل به علت سلسله غفلت هایی رخ داد

رئیس جمعیت هلال‌احمر تجاوز به حریم رودخانه را عامل تشدید سیلاب دانست و گفت: برای مدیریت سیلاب باید از تجاوز به حریم رودخانه‌ها جلوگیری و از ساخت‌ و سازهای غیر کارشناسی در بستر آن‌ ها به‌ شدت پرهیز شود.

۶ روز قبل

دیدار رئیس و مسئولان جمعیت هلال احمر با آیات عظام تقلید-۲/ آیت‌الله سبحانی: معضل سیل به علت سلسله غفلت هایی رخ داد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر علی‌اصغر پیوندی عصر سه‌شنبه در دیدار با آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید افزود: کنترل سیلاب بدون رعایت اصول ساخت و ساز پیرامون رودخانه های کشور دشوار است. جمعیت هلال‌احمر سابقه فعالیت ۹۵ ساله در سطح کشور داشته و همواره در بروز حوادث طبیعی و غیرطبیعی در کنار مردم بوده و بخشی از دردهای آن‌ها را کاهش داده است.

وی با اشاره به سیل اخیر و خسارت‌های مادی و معنوی سیل آن که در ۵ استان کشور بسیار وسیع‌تر از ۱۹ استان درگیر دیگر بود، بیان کرد: هزاران نفر از امدادگران جمعیت هلال‌احمر کشور همزمان با وقوع سیل با مناطق خسارت‌دیده اعزام و تمام تجهیزات امدادی به‌سرعت وارد عملیات شد. برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های عفونی و مسری حاصل از سیلاب با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بحران‌های احتمالی مدیریت و کنترل شد. در امر امدادرسانی به مردم خسارت‌دیده، تعامل و همکاری بین دستگاه‌های مختلف لشگری و کشوری بسیار قابل‌توجه و برجسته بود.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به سیل استان گلستان عنوان کرد: در سیل استان گلستان مردم بدون توجه به مسائل قومی و مذهبی با حس نوع‌دوستی خود وارد کارشده و اقدامات ماندگاری را از خود به جای گذاشتند. جمعیت هلال‌احمر علاوه بر مسائل امداد و نجات در مساله فرهنگ‌سازی حوزه جوانان، خیرین و آموزش‌های همگانی اقدامات و برنامه‌ریزی‌های مستمری را در طول سال انجام می‌دهد.

وی همچنین تاکید کرد: کمک‌های مردم قم به مردم سیل‌زده بسیار قابل‌توجه بود، کمک‌های نقدی و غیر نقدی قمی‌ها در سطح کشور رتبه سوم را به دست آورده است.
سیل در نخستین روزهای سال جاری منجر به خسارت‌های جانی و مالی در برخی از نقاط کشور شد.

 

آیت الله سبحانی: آرامش به استان‌های سیل‌زده برگشته، اما فراموششان نکنید

آیت الله سبحانی خطاب به رئیس و مسئولان جمعیت هلال احمر اظهار کرد: قرآن از زبان حضرت نوح نقل می فرماید شما پاک‌دامن باشید، آسمان به صورت باران پی در پی بر شما می بارد. معلوم می شود که این رحمت الهی است و جناب نوح به عنوان نعمت از آن تلقی می کند اما متاسفانه این نعمت به خاطر سلسله غفلت هایی که بود مشکلاتی را ایجاد کرد. این حاکی از دور بینی است که مسئولان باید داشته باشند اما در آنها نبود و تصور نمی کردند یک روز چنین رحمتی بیاید. ما نتوانستیم صد در صد از این نعمت استفاده کنیم.

این مرجع تقلید به کمک های مردم به هلال احمر اشاره کرد و گفت: این استقبال مردم نشان از اعتماد آنها به هلال احمر است و وجوهی که می فرستند نشان اعتماد مردم به نظام و به خصوص به هلال احمر است.
وی اضافه کرد: ما جماعتی هستیم که وقتی موضوعی پیش می آید چند روزی در مورد آن فکر می کنیم ولی وقتی رفع شد و آرامش آمد آن را فراموش می کنیم. حالا که کمی آرامش به این استان ها برگشته نباید این مسائل فراموش شود. چرا که ممکن است سال دیگر همین مساله در جای دیگری پیش بیاید. بنابراین باید اتاق فکری تشکیل شود و نهادهای مسئول با هم بررسی کنند تا اگر چنین اتفاق هایی دوباره رخ داد چگونه آمادگی داشته باشند. این فکر باید در میان تمام نهادها باشد که این حادثه قابل تکرار است. باید از رحمت به عنوان رحمت بهره بگیریم و آن آثار بدی که گاهی می گذارد مربوط فعالیت‌های پیشین به خودمان است.

آیت‌الله علوی بروجردی: در کمک رسانی انسان بودن موضوعیت دارد

آیت الله علوی بروجردی نیز در جمع رئیس و مسئولان جمعیت هلال احمر با تقدیر از عملکرد این مجموعه در سیل اخیر گفت: در آن شرایط که تعطیلات هم بود ولی شما مشغول کار شبانه روزی بودید و از عهده کار به خوبی بر آمدید. زحمات شما جای تقدیر و تشکر دارد. این تقدیر هم به بیان کافی نیست و آن که باید تقدیر کند خود خداوند است.
این مرجع تقلید ادامه داد: یک واقعیتی در کار شما وجود دارد؛ کار هلال احمر در سیل و زلزله و سایر حوادث معلول درست کار نکردن برخی نهادهای دیگر است. تصرفات به طبیعت منجر به بروز حوادث می شود. در ماجرای سیل هم ما تصرفاتی در دامن طبیعت داشتیم و قصه سیل شیراز هم همین طور بود. کنار دروازه قرآن قبلا مسیل بود و ما در آنجا بدون اینکه قابلیت انتقال سیلاب را در نظر بگیریم تغییراتی ایجاد کردیم. این آب راه خودش را رفته و ما به مسیر آن تجاوز کردیم.

آیت الله علوی بروجردی اضافه کرد: در حال حاضر رودخانه های بسیاری داریم که در حریم آنها ساختمان سازی می شود. توجه به این مساله را نهادها باید داشته باشند نه مردم. نهادهای نظارتی نباید اجازه بدهند به فاصله یک متری رودخانه ویلا ساخته شود و آب و برق و گاز آن را هم بدهند.
آیت الله علوی بروجردی گفت: اگر سیلی با وسعت سیل ایران در هر کشور دیگری رخ می داد مشکلاتی را ایجاد می کرد در آمریکا سیل و طوفان خرابی های وسیعی داشت و وقتی رئیس جمهور این کشور بعد از چند ماه در میان مردم حاضر شد اعتراض فراوانی به او شد.
آیت الله علوی بروجردی با اشاره بر وجود هماهنگی در خدمت‌رسانی در حوادث و بحران‌ها گفت: در این امور هماهنگی بسیار مهم است. شما از این ناهماهنگی ها و موارد دیگر در حوادث مشابه دلسرد نشوید. در سیل همه نهادها از جمله نظامی و غیرنظامی خدمت کردند اما این کار باید تحت فرماندهی واحد باشد. هماهنگی در این کارها بسیار با اهمیت است و باید یک مدیریت واحد باشد که مردم کمتر صدمه ببینند. اگر هر بخشی بخواهد کار خودش را انجام دهد کار به جایی نمی رسد. این تلاش ها مفید است اما باید در حدی باشد که بهره وری لازم را نداشته باشد. این مساله بسیار مهم است و امیدواریم در این سیل که تلنگری بود از جهات مختلف درس بگیریم.
وی هنچنین توصیه کرد با توجه به تغییرات اقلیمی و بروز حوادث جدید آمادگی بیشتری برای مقالبه با آنها ایجاد شود.
آیت الله علوی بروجردی بر خدمت رسانی بدون تبعیض به تمام افراد حادثه دیده تاکید کرد و گفت: در چنین حوادثی برای ما مهم نیست آنکه محتاج خدمت است مسلمان است، یهودی است یا معتقد نیست برای ما انسان بودن موضوعیت دارد و این را از تعالیم دینی خودمان گرفته ایم و البته در منشور کار هلال احمر نیز به طور عمومی و در سطح بین المللی این مساله مورد تاکید است.

آیت الله علوی بروجردی همراهی مردم در کمک رسانی به همنوع را قابل تقدیر دانست و گفت: ما مردم بسیار خوبی داریم که در این شرایط خاص این چنین کمک کردند و حتی رغبت دارند برای کمک خودشان جلو بیایند. شما باید امکانی را فراهم کنید این عزیزان که می خواهند کار داوطلبانه انجام بدهند با یک سازماندهی کار کنند.
وی همچنین گفت: همه افراد شغل دارند اما بعضی شغل های غیر از اینکه یک شغل هستند یک عبادت هم محسوب می شوند و رسالتی به عهده دارند و کار شما هم در این دسته قرار می گیرد. خدمت و عبادتی پر اجرتر از خدمت به مردم نداریم.
آیت‌الله علوی بروجردی در همین باره به نقل خاطره ای از آیت الله بروجردی پرداخت و گفت: در سیلی که حوالی سال ۳۴ رخ داده بود ایشان حوزه را تعطیل کردند و طلبه ها را بسیج کردند و خودشان هم هم پای آنها در کار شرکت کردند تا از سیل جلوگیری کنند. تا ساعاتی از نیمه شب کارکردند و کیسه هایی از شن پر کردند و سد درست کردند و در نهایت جلوی ورود آب به شهر قم را گرفتند. یا در قحطی که در جریان جنگ جهانی اول رخ داده بود و انگلیس ها سعی می کردند با خریدن گندم ها از مردم، قحطی ایجاد کنند، مرحوم آیت الله بروجردی املاکی که داشتند را فروختند و چهار نانوایی احداث کردند که نزدیک به دو سال کار می کرد و در اوخر هم ۲۴ ساعته فعالیت می کرد تا دور دست ها این نان ها می رفت. با چنین تلاش‌هایی بسیاری از گرسنگی نجات پیدا کردند.

 

حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی: احترام و برخورد خود با آسیب دیدگان در کمک‌رسانی، اهمیت زیادی دارد

حجت الاسلام و المسلمین جواد شهرستانی، نماینده آیت‌الله عظمی سیستانی در ایارن نیز پس از ارائه گزارش رئیس جمعیت هلال احمر در سیل به نکاتی اشاره کرد و گفت: شما زحمت می کشید و کمک می کنید اما هر چه این کمک‌رسانی‌ها با احترام بیشتری باشد و به فرد تفهیم شود که این مبالغ و کمک برای خود او است، اثر بیشتری دارد. برخورد خوب خیلی موثر است. کارهایی که انجام می دهید با رویه ای باشد که به فرد کمک گیرنده احساس ضعف و شکستگی دست ندهد. چنین برخوردهایی آثار روانی زیادی دارد.

نماینده آیت الله سیستانی با بیان اینکه خود بارندگی ها یک نعمت بود گفت: در جریان این سیل همه مردم زحمت کشیدند و به آسیب دیدگان رسیدگی کردند که جای تقدیر دارد. اما باید اشاره کنیم که این بارندگی ها یک نعمت بود و سفره های آبی را برای مدت‌ها تامین کرد. در همان زمانی که آمار کشته شدگان سیل در سراسر کشور اعلام شد در حوادث رانندگی همان چند روز در کشور افرادی بیش از این آمار فوت کرده بودند. بنابراین سیل آثاری داشت و ما می توانیم از فواید آن هم برداشت کنیم.
حجت الاسلام شهرستانی از خدمات هلال احمر نیز تقدیر کرد و گفت: زحمات شما بیّن است و این لطف خدا است که شما در جایگاهی هستید که می توانید کاری انجام بدهید و به داد مردم جامعه برسید. به نظر می رسد در جریان سیل در مجموع مردم از کمک رسانی ها راضی بودند اما گله هایی هم از دولت وجود داشت.
پس از صحبت های حجت الاسلام شهرستانی، محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان به بخشی از گزارش تیم ارزیاب صلیب سرخ از خدمت رسانی در سیل اشاره کرد و گفت: صلیب سرخ در جریان ارزیابی که انجام داد شش نقطه قوت از کار ما را در گزارش خود آورده که یکی از آنها به موضوع شیوه خدمت رسانی اشاره می کند و در آن به عنوان خدمت به آسیب دیده ها همراه با لبخند اشاره شده است.
حجت الاسلام شهرستانی نیز ارائه چنین گزارشی از سوی صلیب سرخ را موجب افتخار قلمداد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان، تولیت مسجد جمکران: خیر و برکات کار هلال احمری ها در زندگی شان جاری است

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن رحیمیان، تولیت مسجد جمکران در دیدار با دکتر پیوندی و مسئولان جمعیت هلال احمر گفت: باید از زحمات و خدماتی که هلال احمر در سراسر کشور و حتی در خارج کشور برای مسلمانان و غیر مسلمانان انجام می دهد تقدیر کرد.
وی افزود: خدمات جمعیت هلال احمر از مقوله عمل مجاهدانه ای است که به نام اسلام و جمهوری اسلامی نقش آفرین است و علاوه بر خدمت رسانی مادی و عادی، تبلیغ معنوی اسلام و مسلمانی نیز هست. ما وظیفه داریم از این خدمات شما تشکر کنیم.

تولیت مسجد جمکران ادامه داد: تشکر از این باب نیست که هلال احمر به تشکر ما نیاز داشته باشد. ما به عنوان وظیفه موظف به تشکر از کار خیر هستیم. پاداش کار شما را آن کسی می دهد که صاحب اصلی کار است و مانند ما نیست که فقط تشکرش تنها زبانی باشد. آن صاحب اصلی خدا است و وقتی هم پاداش می دهد از حد تصور ما خارج است.
حجت الاسلام رحیمیان با اشاره به اینکه خیر و برکات کار هلال احمری ها در زندگی شان جاری است گفت: شما هیچ اشاره ای به این نکردید که در حجم زیاد فعالیت ها و تحرکات در جریان سیل نیروهای هلال احمر آسیبی دیده باشند. این همان پاداشی است که خداوند برای خدمت رسانی در همین دنیا می دهد.
تولیت مسجد جمکران همچنین گفت: امیدوارم با تجربه ای که به دست آوردید در مواردی که تلفات و خسارات پیش آمده پیشگیری های لازم در نظر گرفته شود. شما جزو دسته ای هستید که دقیقا لمس کرده اید مشکل در کجا است و اگر تدابیر ساده ای اندیشیده می شد بسیاری از این خسارات به وجود نمی آمد. به هر حال این باران برکت و رحمت الهی است و کشور را احیا کرد اما حالا خساراتی که وجود دارد ناشی از بی تدبیری خود انسان است.