به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر دکتر علی‌اصغر پیوندی در نشست خبری که در استان گلستان برگزار شد، گفت: امسال نوروز زیاد خوبی نداشتیم زیرا مردم در بسیاری از استان‌های کشور درگیر برف و کولاک و سیل شدند؛ به جز جزیره کیش تقریبا تمام مناطق کشور متاثر از بارندگی‌های شدید بود.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به جان‌باختن ۴۵ نفر از هموطنان بر اثر حوادث جوی اخیر گفت: تلاش کردیم رقم تلفات را کم کنیم اما سیل و سیلاب چیزی نیست که به سرعت بشود با آن مقابله کرد؛ البته در گلستان تلفات ما بسیار بسیار کم بود و هر چند نجات جان یک انسان هم بسیار مهم است اما ۸ نفر بر اثر سیل در این استان جان باختند.

وی افزود: هلال احمر از لحظات اولیه در همه استان ها با تمام وجود با پتانسیل خود استان‌ها و استان‌های معین در خدمت مردم بود و چهار وظیفه عمده امداد و نجات، اسکان اضطراری، تغذیه اضطراری و درمان اضطراری را در دستور کار قرار داده است.

پیوندی خاطر نشان کرد: از روز ۲۵ اسفند ۹۷ تا ۱۰ فروردین به ۱۶۱ هزار نفر از متاثرین انواع حوادث در کشور امدادرسانی شد که فقط در استان گلستان ۵۷ هزار نفر از متاثرین سیل امدادرسانی شدند.همچنین در این مدت ۵۵ هزار نفر از آسیب دیدگان و متاثرین انواع حوادث در سراسر کشور اسکان اضطراری و عمومی یافتند.

رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: ۱۳ هزار نفر از آنها از سیل زدگان استان گلستان هستند که در اردوگاه های اسکان اضطراری و موقت در شهرستان های گرگان، گنبد و آق قلا مستقر شدند.

وی به توزیع ۶۶ هزار بسته غذایی یک ماهه و ۷۲ ساعته بین سیل‌زدگان و آسیب‌زدگان حوادث جی اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: فقط در استان گلستان ۴۰ هزار بسته غذایی بین سیل‌زدگان توزیع شده است و روزانه ۸ هزار و ۵۰۰ امدادگر در بحث امدادرسانی به سیل‌زدگان درگیر بودند.

پیوندی با بیان اینکه مردم همیشه به هلال احمر کمک کردند گفت: تاکنون بالغ بر ۱۴ میلبارد تومان پول نقدی به حساب هلال احمر واریز شده که بعد از عملیات گزارش هزینه‌کرد آن را به طور شفاف می‌دهیم. البته تا الان ۲۵ میلیارد در بحث امدادرسانی به آسیب‌دیدگان حوادث جوی از بودجه هلال احمر هزینه کردیم.

ئیس جمعیت هلال احمر تاکید کرد: در استان گلستان تاحدودی زمان در حال گذر است و باید فکر جدی‌تر کنیم. در همان روزهای نخست حادثه، سیل از گنبد رد شد و به آق‌قلا رسید و به سمت گمیشان رفت و اکنون گمیشان در محاصره آب است و تا ظهر قرار است یک راه ارتباطی زمینی برقرار شود.

پیوندی تصریح کرد: در حال حاضر فقط از طریق هوایی امکان رساندن اقلام امدادی و غذایی وجود دارد و امیدواریم این آب نهایتا مسیر خود را به سمت دریا پیدا کند. یکی از مشکلات در این منطقه این است که آق‌قلا و گمیشان، ارتفاع زیادی از سطح دریا ندارند و همین باعث شده آب به راحتی تخلیه نشود.

رئیس جمعیت هلال احمر درباره ماندگاری آب در آق‌قلا نیز گفت: در آق‌قلا به خاطر ماندگاری آب، خطر ریزش ساختمان‌ها وجود دارد کما اینکه برخی ساختمان‌ها ریزش کردند. ما خیلی مسئولیتی برای تصمیم‌گیری در ماندگاری آب نداریم، سیل خسارت های زیادی را وارد کرده است. بعضی مواقع آسیب سیل در برخی قسمت‌ها از زلزله هم بیشتر است و کشاورزان و کارگران خسارات زیادی دیدند که باید هر چه سریع تر جبران شود.

وی درباره برخی خبرها مبنی بر سرقت منازل و احشام سیل‌زدگان توسط افرادی که لباس هلال احمر به تن دارند گفت: در بحران و حادثه اتفاقات عجیب و غریب زیاد می افتد و کم و کیف آن را نیروی انتظامی باید گزارش دهد ولی ممکن است برخی افراد سودجو با استفاده از کاورهای هلال احمر، چنین اعمالی را انجام دهند که موجب کاهش اعتماد مردم به هلال احمر می‌شود و حتما باید برخورد جدی شود.

پیوندی درباره دستور دادستانی مبنی بر دریافت مجوز از هلال احمر برای کمک به سیل‌زدگان نیز گفت: سابقه این قضیه که قوه‌قضاییه وارد شد به زلزله کرمانشاه باز می‌گردد. در جمع‌آوری کمک‌های مردمی توسط برخی اشخاص و چهره‌ها در زلزله کرمانشاه بحث ها و داستان‌هایی رخ داد که خود قوه قضاییه تصمیم گرفت مسیری را در نظر بگیرد و ما هم تابع سیستم قضایی هستیم و به نظر هم می‌رسد مسیری منطقی است.

پیوندی در پاسخ به این سوال که آیا تخریب بخشی از جاده برای تخلیه آب موثر بوده یا خیر گفت: به عنوان ارگان امدادی نمی‌توانیم نظر بدهیم و موضعی نداریم و هشدارها و چالش‌ها را مطرح می‌کنیم و امدادرسانی انجام می‌دهیم. ماندگاری آب در آق‌قلا خطر جدی است و خطر ریزش خانه‌ها وجود دارد.