اخبار / ستادی

دیدار نمایندگان سازمان ملل با دبیرکل جمعیت هلال‌احمر و گفت‌و‌گو در مورد کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده

نمایندگان دفتر هماهمگی و اموربشردوستانه سازمان ملل در پی سیلاب‌های اخیر در کشور با دبیرکل جمعیت هلال احمر دیدار و گفت و گو کردند.

۳ ماه قبل

دیدار نمایندگان سازمان ملل با دبیرکل جمعیت هلال‌احمر و گفت‌و‌گو در مورد کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، روز گذشته امیرحسین برمکی و عبدالحق امیری، نمایندگان دفتر هماهنگی و امور بشردوستانه سازمان ملل در تهران (OCHA) در دفتر دبیرکل جمعیت هلال احمر حاضر شدند و در مورد سیلاب های اخیر در کشور و بررسی و شیوه کمک رسانی و همکاری بین المللی در این زمینه بحث و گفت و گو کردند.

محدودیت هایی که برای خرید بالگرد ایجاد می شود یک کار ضد بشری است

در این دیدار دکتر محمودرضا پیروی توضیحاتی در مورد روند امدادرسانی در مناطق سیل زده ارائه داد و با اشاره به تاثیر محدودیت ها برای خرید بالگرد توسط جمعیت هلال احمر اظهار کرد: ما از هر امکاناتی که داشتیم استفاده کردیم و از ظرفیت هوایی ارتش و سپاه نیز بهره بردیم ولی اگر  می توانستیم بالگردهای بیشتری در ناوگان هوایی مان داشته باشیم دستمان برای امدادرسانی بازتر می شد. ما برای فعالیت های بشردوستانه از این بالگردها استفاده می کنیم و این محدودیت هایی که در این زمینه ایجاد می شود یک کار ضد بشری است.

دبیرکل جمعیت هلال احمر، با اشاره به کمک های بین المللی افزود: جامعه بین المللی هم به ما کمک کرد و تشکر می کنیم. کشورهای مختلفی حمایت کردند اما ای کاش کانال مالی وجود داشت تا ایرانیان خارج از کشور بتوانند کمک هایشان را ارائه کنند. کشورهای مختلفی هم قول داده اند کمک های مالی کنند ولی بدون کانال مالی این مساله امکان پذیر نیست. جمعیت های ملی از امر سیاسی جدا هستند و نباید این مسائل تاثیر بگذ ارد بنابراین باید کانال های مالی مجزایی برای هلال احمر وجود داشته باشد.

وی افزود: جامعه بین المللی باید برای این مساله توجه کند و خارج از اینکه دولت ها چه سیاست هایی دارند باید در نظر داشته باشیم که هلال احمر و صلیب سرخ و اهداف بشردوستی از مسائل سیاسی مستثنی هستند.