به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، مرتضی سلیمی با اعلام این خبر اظهار کرد: این ۵ جسد با تلاش شبانه روزی گروه های ویژه جستجو و نجات در سیلاب هلال احمر در استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و فارس پیدا شده اند.
وی توضیح داد: تلاش های امدادگران و نجاتگران هلال احمر در استان هرمزگان برای یافتن یک نفر از مفقودان سیل و آبگرفتگی های اخیر در شهرستان رودان این استان ادامه دارد.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در ادامه با اعلام گزارش حوادث جوی (سیل،برف وکولاک) در ۴۸ ساعت گذشته در کشور اظهار داشت: استان ‌های آذربایجان شرقی و غربی، یزد، همدان، مرکزی، مازندران، لرستان، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، کرمان، کردستان، قزوین، فارس، زنجان، خوزستان، خراسان جنوبی، رضوی و شمالی، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، ایلام، اردبیل، درگیر این حوادث جوی شدند.
سلیمی با بیان اینکه بیش از هزار و ۸۰۰ نفر در ۱۰۲ شهر و روستا و محور کوهستانی امدادرسانی شدند، اضافه کرد: همچنین با تلاش امدادگران و نجاتگران هلال احمر در این استان ها ۲۰۶ مسافر و متاثر از حوادث جوی (سیل، برف وکولاک) نیز در پایگاه‌های امداد و نجات،‌ مدارس و مساجد اسکان اضطراری و موقت یافتند.
وی با اشاره به فعالیت ۹۱ تیم امدادی (۳۱۳ امدادگر و نجاتگر) خاطرنشان کرد: در ۴۸ ساعت گذشته ۴۰۳ دستگاه خودروی گرفتار در برف و کولاک رها سازی و بیش از ۲۳واحد مسکونی نیز به دلیل وقوع سیل از آب تخلیه شدند.
به گفته رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، ارائه کمک های اولیه پزشکی در سیلاب، نقل و انتقال مصدومان از محل های پرخطر و سانحه دیده با بالگردهای امدادی و بهره گیری از امکانات و تجهیزات موجود، همکاری با سایر دستگاه ها در امدادرسانی، جستجو و نجات در سیلاب، ایمنی، ارزیابی و مدیریت صحنه سیلاب از دیگر وظایف تعریف شده گروه های عملیاتی جستجو و نجات در سیلاب است.
وی از هموطنان خواست در صورت قرار گرفتن در وضعیت های اضطراری عمومی و پیچیده انواع حوادث با شماره ۱۱۲ مرکز پاسخگویی اضطراری به انواع حوادث جمعیت هلال احمر در سراسر کشور تماس بگیرند.