به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ شهاب الدین صابونچی اظهار کرد: در مدت ۶ ساله اجرایی شدن طرح دادرس (دانش آموز آماده در شرایط سخت) دانش آموزان ۸ هزار مدرسه در سراسر کشور آموزش های اولیه امدادی همچون نحوه صحیح پناه گیری، اطفای حریق، آتل بندی، بانداژ، آواربرداری را آموزش دیدند.
وی افزود: این طرح برای دانش آموزان سال اول مقطع متوسطه دوره اول که توانمندی و زمان کافی برای فراگیری مهارت ها را دارند، در سراسر کشور ارائه می شود.
صابونچی با اشاه به آموزش مهارتهای زندگی در مدارس کشور گفت: آموزش این گونه مهارت ها در مدارس بیش از آموزش های تئوریک می رای زندگی و آینده فرد کاربرد داشته باشد.
وی درباره تغییرات محتوایی آموزشی طرح دادرس در مدارس افزود: بکارگیری مربیان تخصصی هلال احمر در مدارس بجای معلم های مدرسه و استفاده از کتابچه واحد آموزشی از جمله تغییرات در ۶ سال طرح دادرس است.
رئیس سازمان جوانان با اعلام اینکه ارزیابی های انجام شده از کارایی طرح دادرس مثبت بوده است، گفت: همواره به دنبال رفع ایرادها و اشتباه های این طرح بودیم و در نظر داریم با استفاده از روش های جدید هم میزان هزینه ها و هم تعداد دانش آموزان شرکت کننده در این طرح را آموزش دهیم.
رئیس سازمان جوانان هلال احمر درباره اعتبارات تخصیص یافته طرح دادرس هلال احمر گفت: هلال احمر سالانه یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان به این طرح اختصاص می دهد که بسیار کم است و نیازمند افزایش سه تا چهار برابری این اعتبار است.
صابونچی گفت: بهره ور این طرح فقط هلال احمر نیست و نهادهای دیگری نیز برای آموزش مهارت امدادی به دانش آموزان باید ورود پیدا کنند. هلال احمر به تنهایی نمی تواند در این حوزه ورود کند و باید دیگر نهادها و ارگان های مرتبط برای آموزش های امدادی بخش های بیشتری از دانش آموزان کمک کنند.