اخبار / حج 98 / ستادی

رئیس سازمان حج‌و‌زیارت تاکید کرد: ضرورت حضور جهادی مرکز پزشکی حج در ایام تشریق

رئیس سازمان حج و زیارت بر لزوم حضور فعال و جهادی مرکز پزشکی در ایام تشریق برای ارائه خدمات مناسب به حجاج تاکید کرد.

۱ ماه قبل

رئیس سازمان حج‌و‌زیارت تاکید کرد: ضرورت حضور جهادی مرکز پزشکی حج در ایام تشریق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ رئیس سازمان حج و زیارت گفت: حضور فعال در زمان و مکان مناسب توام با روحیه جهادی و ایثار پزشکان در خدمت رسانی به زائران بویژه در ایام تشریق بسیار مهم و ضروری است.

علی رضا رشیدیان در همایش پزشکان مجموعه و مرکز پزشکی در مکه مکرمه سخن می‌گفت با اشاره به بالا بودن متوسط سن زائران و قرارگیری ایام حج امسال در گرمترین زمان سال، افزود: آمار زائران مبتلا به بیماری هایی مثل دیابت و فشار خون بالاست و در بررسی وضعیت زائران حج امسال بسیاری از آنان حتی از بیماری خود مطلع نبودند.

وی گفت: این گروه از زائران با تایید تیم پزشکی به حج اعزام شدند اما وضعیت آنان بویژه در زمان انجام مناسک حج و ایام تشریق بسیار حساس و آسیب پذیر است، زندگی در این ایام، اردوگاهی و در شرایط نسبتا سخت بوده و تحمل آن برای افراد بیمار دشوار است.

رئیس سازمان حج و زیارت توجه به سلامت زائران برای آنکه اعمالشان را به جا آورند بسیار مهم دانست و ادامه داد: سازمان حج و زیارت ترکیبی از بخش های مردمی، نیمه دولتی و دولتی است و نیروهای سازمان، خدمه، کارگزاران، مرکز پزشکی و حتی نیروهای داوطلب از میان خود زائران و ترکیبی از جمعیت کشور میزبان در تلاش برای خدمت رسانی به زائران هستند.

رشیدیان تصریح کرد: زمانی می توانیم موفق باشیم که با برنامه ریزی مناسب از همه ظرفیت ها بهره ببریم و به وظایف خود درقبال زائران عمل کنیم.

وی با بیان اینکه ایام تشریق نقطه اوج اعمال حج زائران است، گفت: هر چند شرایط امروز عرفات، منا و مشعرالحرام نسبت به سال های قبل خیلی بهتر شده اما همین شرایط هنوز هم برای خیلی از زائران سخت است و اقدام مرکز پزشکی حج در تفکیک زائران “های ریسک” و ابلاغ آن به مجموعه ها کار مهم و بزرگی است که به مدیران کاروان ها کمک می کند وضعیت این گروه از زائران خود را تحت کنترل داشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: حضور پزشکان در ایام تشریق در بین زائران با پوشش خاص در ایجاد آرامش و قوت قلب زائران موثر است ضمن آنکه باید تقسیم کار مناسبی با توجه به شرایط و موقعیت و گستردگی فضا در این ایام انجام شود و نیروهای امدادی در مسیرها مستقر شده تا بتوانند امدادرسانی مناسب را داشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت بر شناسایی ظرفیت های کشور میزبان در طول مسیر شامل درمانگاهها و مراکز درمانی که ممکن است به کمک زائران بیاید تاکید و افزود: در هماهنگی با کشور میزبان باید از این ظرفیت در خدمت به زائران کشورمان استفاده کنیم.

وی لزوم به حداقل رساندن آسیب در موضوع حلق زائران در عید قربان را یادآور شد و رعایت مسائل بهداشتی و دفع بهداشتی تیغ ها برای جلوگیری از آلودگی محیطی را ضروری خواند.

وی ابرازامیدواری کرد: تیم های مرکز پزشکی با تقسیم بندی و برنامه ریزی مناسب و پوشش خوب این مناطق و مسیرهای مربوطه خدمات مطلوبی را در عرفات، مشعرو منا به زائران ارائه دهند .

آقای رشیدیان تصریح کرد: بعد از ایام تشریق نیز مرکز پزشکی کار حساسی بر عهده دارد و باید زائرانی را که با توجه به بیماری شان نیاز است سریعتر به کشور بازگردند شناسایی کرده و با انجام مرحله بندی برای اعزام آنها به ایران اقدام شود .