اخبار / ستادی

رئیس سازمان مدیریت بحران: منازل بازسازی شده کرمانشاه حتی یک ترک هم برنداشته‌ است

ئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در زلزله سال گذشته کرمانشاه، تخریب شد که خوشبختانه تاکنون تلاش خوبی انجام شده و بیش از ۲۰ هزار خانه بازسازی و ۶۰ هزار خانه نیز تعمیر شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران: منازل بازسازی شده کرمانشاه حتی یک ترک هم برنداشته‌ است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، اسماعیل نجار در مراسم پایانی بیستمین مانور فرضی زلزله و ایمنی مدارس در مدرسه فاطمه پزشکی کرج،با بیان اینکه ایران، حادثه‌خیز است و همیشه باید آماده باشیم، گفت: نخستین کار برای آمادگی این است که مخاطرات را خوب بشناسیم، بدانیم زلزله چیست، گسل‌ها را بشناسیم، تخریب احتمالی را بدانیم و پیامدهای زلزله را خوب بشناسیم تا خود را ایمن کنیم .

وی با بیان اینکه ژاپن در سه دهه گذشته ده‌ها هزار کشته بر اثر حوادثی چون زلزله داشته است، افزود: این کشور علم را به کار گرفت و خود را در برابر زلزله ایمن کرد ما هم باید ساختمان‌ها را خوب بسیازیم. اکنون ساختمان‌هاییکه به تازگی در کرمانشاه ساخته شده، شرایط خوبی دارد و حتی در کانون زلزله در روستای «چم»، هیچ آسیبی ندیده است.

نجار با بیان اینکه به منظور پیشگیری تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار منزل روستایی نوسازی شده و در برنامه است که هر سال ۲۰۰ هزار واحد به این تعداد اضافه شود، اظهار کرد: مانورهای آمادگی در برابر زلزله می‌تواند در دانش‌آموز این احساس را به وجود آورد که باید خطرها را بشناسد، دانش‌آموز می‌تواند این احساس را به خانه منتقل کند و امیدواریم مانورهای زلزله هر سال بهتر از سال گذشته اجرا شود.

وی با تاکید بر اهیمت رفتار درست در برابر زلزله تصریح کرد: در زلزله اخیر ۷۲۹ تن به مراکز درمانی مراجعه کردند که ۳۷ تن آنها به بیمارستان منتقل شدند، همان موقع ۸ تن مرخص شدند و اکنون ۱۶ مصدوم بستری هستند، جالب اینکه تمام این ۷۲۹ تن در اثر رفتار غیرصحیح در زمان حادثه مصدوم شدند.

رئیس سازمان مدیریت بحران افزود: در زلزله تهران هم رفتار مردم درست نبود چون مردم سریع خود را به پایین رساندند و با خودرو به معابر رفتند؛ بهترین راه در چنین شرایطی پناه‌گیری درست است.

 

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در واکنش به مباحث مطرح شده در مورد آسیب دیدن خانه‌های بازسازی شده زلزله سال گذشته، در زلزله اخیر کرمانشاه، گفت: این خانه‌ها حتی یک ترک هم برنداشته‌اند، حتی یک خانه دچار ریزش گچ هم نشده؛ حتی خانه‌هایی که در کانون زلزله بود.

 

۲۱ بلای طبیعی البرز را تهدید می‌کند

سرپرست استانداری البرز هم در این مراسم با بیان اینکه از ۳۱ بلای طبیعی شناسایی شده در کشور، ۲۱ بحران البرز را تهدید می‌کند گفت: با توجه به جایگاه ویژه البرز و قرار گرفتن در کریدور مواصلاتی ۱۲ استان کشور، مقابله با بحران‌های احتمالی در دستور کار خواهد بود.

عزیزاله شهبازی با اشاره به برگزاری مانور سراسری زلزله و ایمنی مدارس در البرز، گفت: آموزش در مدیریت بحران نقش اساسی را ایفا می‌کند، بنابراین با برگزاری این مانور، علاوه بر حفظ سطح آمادگی دانش‌آموزان، نواقصی که در مانورهای قبلی بود نیز به تدریج رفع می‌شود.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از جمعیت کشور را دانش‌آموزان تشکیل می‌دهند گفت: انتقال این آموزش‌ها توسط دانش‌آموزان به خانه می‌تواند نقش بسیار خوبی در مدیریت بحران داشته باشد.

شهبازی به وجود گسل‌های ماهدشت و اشتهارد  در البرز اشاره و اعلام کرد: این گسل‌ها در کنار گسل آبیک که بر هم اثرگذار هم هستند اهمیت توجه به جدیت و استمرار این مانورها را بیشتر می‌کند.

وی با بیان اینکه از ۳۱ بلای طبیعی شناسایی شده در کشور، ۲۱ بحران البرز را تهدید می‌کند، گفت: با توجه به جایگاه ویژه البرز و قرار گرفتن در منطقه مواصلاتی ۱۲ استان کشور، مقابله با بحران‌های احتمالی در دستور کار بوده، هست و خواهد بود.

سرپرست استانداری البرز افزود: سناریوهای لازم برای مدیریت بحران هم طراحی شده و پیگیری برای رفع ایرادات آن به صورت مداوم انجام خواهد شد.

بازدید: 130

دیدگاه کاربران