اخبار / حج 98 / ستادی

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت: زائران ۱۴ قلم داروی ممنوعه را همراه خود به حج نبرند

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در باره تمهیدات پزشکی حج تمتع ۹۸ به «ایران» گفت: کادردرمانی مشتمل بر ۵۵۰ نفر در قالب پزشک و پرستار، تکنسین دارویی، آزمایشگاه، فوریت‌های پزشکی، رادیولوژی، مهندسی پزشکی و تأسیسات و تعمیرات دستگاهها، امداد و انتقال بیماران به زائران خدمت رسانی می‌کنند.

۵ ماه قبل

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت: زائران ۱۴ قلم داروی ممنوعه را همراه خود به حج نبرند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ محمد تقی حلی ساز گفت: بحث در خصوص تأمین داروهای مورد نیاز از سه ماه قبل از سال جدید آغاز شد و داروها بر اساس نیاز در قالب ۴۰۰ قلم تهیه شده و یکشنبه گذشته در ۱۲۰ پالت به وزن تقریبی ۵۰ تا ۶۰ تن ارسال شد. سال گذشته به دلیل نبود ارتباط با عربستان ترخیص دارو از گمرک جده با مشکلاتی توأم بود اما امسال تمهیداتی از طریق سیستم‌های الکترونیکی و ایمیل اندیشیده شد و مشکلات حل شد و در چند روز آینده داروها به جده می‌رسند.

وی در ادامه افزود: شایعاتی در زمینه وجود آرسنیک در آب زمزم در فضای مجازی شنیده می‌شد، بر همین اساس آب زمزم را به طور کامل و در ساعات مختلف بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که کلیه اخبار مبنی بر ناسالم بودن این آب، کاملاً جعلی و خلاف واقعیت است، همکاران ما در مؤسسه تحقیقات انستیتو پاستور نیز وجود آرسنیک در زمزم را رد کردند. توصیه می‌کنم که زائران به نیت شفا و رفع عطش در گرما از این آب شفابخش استفاده کنند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، گفت: یکسری داروها از طرف دولت سعودی داروهای غیرمجاز شناخته می‌شوند، این داروها اگرچه در ایران به راحتی قابل دسترس هستند اما ورود آن‌ها به عربستان ممنوع است. از جمله این داروها که اسامی آن‌ها از رسانه‌های مختلف اعلام شده، داروهایی با مشتقات کدئین، مورفین و دیازپام‌ها هستند. لیست داروهای ممنوعه از طریق رسانه‌ها از جمله خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها، صدا و سیما و همچنین شبکه‌های مجازی اطلاع رسانی شده و در مبادی خروجی هم از طریق مرکزپزشکی حج و زیارت بنرهای اطلاعاتی نصب می‌شود تا زائر داروی مورد نظر را از مرز خارج نکند. غیر از داروهای ممنوعه که حدود ۱۴ قلم هستند همراه بودن بقیه داروها با زائر ممنوعیتی ندارد و زائران می‌توانند داروهای تخصصی را برای مصرف در مکه و مدینه به همراه داشته باشند، البته زائران باید جهت به همراه داشتن داروی تخصصی پزشک کاروان را در جریان بگذارند تا نسخه عربی آن دارو هم صادر شود. توصیه می‌شود حتماً زائران در خصوص به همراه داشتن دارو پیش از سفر با پزشک کاروان مشورت کنند.

حلی ساز گفت: ۸۶۵۰۰ زائر راهی سفر حج می‌شوند، از این تعداد، کمتر از ۳۰ نفر دیالیزی هستند، ۴٫۵ درصد زائران مشکلات قلبی-عروقی دارند، ۲۲ درصد فشارخون و ۱۴ درصد قند خون دارند. پیش بینی‌های لازم برای راه اندازی ۲ بیمارستان در مکه و مدینه، ۵ مرکز درمانی در مکه و ۴ مجتمع درمانی در مدینه و حدود ۱۸۰ مطب در محل اسکان زائرین اندیشیده شده و در عرفات و منا هم همچون سال‌های گذشته مراکز درمانی مانند بیمارستان، خدمات درمانی در ایام تشریق ارائه می‌دهند.