اخبار / حج 98 / ستادی

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر: مشکلات ریوی، اسکلتی و عضلانی بیشترین علت مراجعه زائران ایرانی به درمانگاه‌ها 

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر گفت: مشکلات تنفسی از جمله بیماری‌هایی است که در ایام حج به شدت در میان زائران رایج می شود و حتی عوارض آن پس از بازگشت زائران به ایران همچنان ادامه می یابد.

۱ ماه قبل

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر: مشکلات ریوی، اسکلتی و عضلانی بیشترین علت مراجعه زائران ایرانی به درمانگاه‌ها 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر به نقل از ایرنا، محمدتقی حلی‌ساز با اشاره به اینکه مشکلات تنفسی بیشتر اوقات در مشعر الحرام شروع می‌شود و در ایام تشریق و بعد از آن ادامه می‌یابد و در شرایط تراکم چادرهای منی منتشر می‌شود که خستگی و استرس ۲ عامل بسیار مهم هستند که انتشار این بیماری را تسریع می‌کنند.

وی افزود: هرچه بدن زائران آماده‌تر و تغذیه آنها بهتر باشد و مایعات بیشتری مصرف کنند، تعداد کمتری به گرفتاری‌های تنفسی در ایام حج مبتلا می‌شوند که عمده ترین علل مراجعه زائران سرزمین وحی به پزشک، عوارض این بیماری است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به نکاتی برای بهبود مشکلات تنفسی در ایام حج توضیح داد: زائران ایرانی سرزمین وحی در صورت ابتلا به گرفتاری تنفسی می‌توانند با نوشیدن مقدار زیاد مایعات گرم (مثل چای کمرنگ) و خودداری از نوشیدن آب یخ و نوشابه‌های سرد و غذاهای سنگین، چرب، تند و سرخ کرده به درمان بیماری خود کمک کنند.

حلی ساز افزود: استراحت کافی موجب تقویت سیستم دفاعی بدن شده و در مقابل بیماری عامل موثری بشمار می‌رود. تقسیم اوقات روز و شب برای انجام اعمال، عبادات، استراحت و نظایر آن منطقی‌ترین راه برای حفظ سلامتی زائران ایرانی سرزمین وحی است.

وی یادآور شد: همچنین زائران ایران سرزمین وحی می‌توانند با استراحت کافی و پرهیز از خستگی ناشی از رفت و آمد بی‌مورد در کوچه و بازار، زمینه بهبودی را فراهم کنند و در ضمن مواظب باشند که هنگام عطسه و سرفه حتماً دهان و بینی خود را با دستمال بگیرند تا دیگران را مبتلا نکنند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تصریح کرد: طول دوره این بیماری به طور متوسط ۷ تا ۸ روز است؛ از این رو زائران ایرانی سرزمین وحی به دنبال دارویی که آب را روی آتش بریزد، نباشند، بعضی از زائران در عرفات و منی، به درمانگاه‌های عربستان هجوم می‌آورند تا داروی خارجی بگیرند، اما این داروها نیز کارساز نیستند و در عمل حضور در صف‌های طولانی موجب بدتر شدن حال آنها می‌شود؛ اکثر این گرفتاری‌های تنفسی ویروسی یا آلرژیک بوده و نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارد. همچنین بیشترین علت مراجعه زائران ایرانی به درمانگاه‌های هلال احمر مستقر در مدینه، مشکلات ریوی، اسکلتی و عضلانی و حساسیتی است.

حلی ساز با اشاره به این مطلب که هنگامی که زائران برای زیارت یا سیاحت از کاروان‌های خود خارج می‌شوند ممکن است که هوای منطقه موجب تشنگی آنان شود، اظهار کرد: زائران در این موارد نباید از لیوان آبخوری های عمومی به هیچ عنوان استفاده نکنند زیرا در هر روز صد نفر از این لیوان‌ها استفاده کرده و مسلماً” آلوده هستند. برای نوشیدن آب، از لیوان مخصوص خود استفاده کنید.  از این رو بهترین راه این است که یک بطری آب سالم همراه داشته باشند تا هم به هنگام تشنگی از آن میل کنند و هم هنگام احساس گرما از آن برای شستشوی دست و صورت خود استفاده کنند.