اخبار / ستادی

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت: ۸۵ درصد دارو‌های مورد نیاز حج ۹۸ تأمین شده است

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر جزئیات ارائه خدمات درمانی به زائران حج ۹۸ را تشریح کرد.

۱ هفته قبل

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، دکتر محمدتقی حلی‌ساز در بازدید از باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت معاینات درمانی و بهداشتی متقاضیان حج ۹۸، اظهار کرد: معاینات بیش از ۹۵ درصد زائران از میان ۸۴ هزار زائر انجام شده و همچنین معاینه ۶۴ نفر از زائران از طریق کمیسیون پزشکی تأیید نشده است.

وی افزود: به ازای هر ۳۰۰ زائر یک پزشک وجود دارد، اکنون معاینه و آزمایش غربالگری بیشتر زائران انجام و در سامانه ثبت شده است و حدود ۶ هزار تن نیز معاینه شدند، اما آزمایش‌ها هنوز تکمیل نشده و تکلیف آنها مشخص نیست.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با بیان اینکه ۸۵ درصد دارو‌های مورد نیاز حج ۹۸ تأمین شده است، گفت: تنها تأمین ۱۵ درصد دارو‌ها باقی مانده است که یک هفته قبل از اعزام آنها را تهیه خواهیم کرد. بر اساس مقررات عربستان سعودی، از ۱۵ شوال به مدت دو هفته زمان داریم تا دارو‌ها را ارسال کنیم و تاکنون تمام هماهنگی‌ها و بسته‌بندی داروها انجام شده است.

وی تصریح کرد: برای تهیه و تأمین دارو‌ها هیچ مشکلی نبود و این دارو‌ها با همکاری سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر و مطابق با لیست درخواستی آنها ارائه و تهیه شده است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت بیان کرد: آمارهای مربوط به غربالگری‌ها نشان می‌دهد که آمار بیماران فشار خون بالا است و ۱۳.۵ درصد بیماران دیابتی و حدود ۲۰ درصد افراد مبتلا به فشار خون هستند.

وی افزود: زائران باید آموزش‌های لازم را برای رعایت بهداشت فردی خود ببینند و توصیه جدی این است که زائران برای گرفتن مشاوره از پزشکان کاروان‌ها دریغ نکنند و همه‌ موارد از جمله مصرف دارو یا بیماری خاص را با پزشک خود در میان گذارند.

دکتر حلی‌ساز با اشاره به لیست دارو‌های ممنوعه، گفت: قرص‌های ترامادول، متادون، آمپول‌های مرفین، قرص‌های کدئین‌دار و شربت‌های مربوطه جزو دارو‌های ممنوعه است که هرگونه حمل و نگهداری آن‌ها در کشور عربستان مجازات دارد. لذا همه همکاران در فرودگاه و پزشکان را ملزم کردیم تا به زائران اطلاع رسانی کنند، زیرا عربستان در برابر این دارو‌ها قوانین بسیار سختی دارد.

وی با بیان اینکه حج ۹۸ از نظر برگزاری و امکانات با حج ۹۷ تفاوتی نخواهد داشت، تصریح کرد: بیشتر بحث کیفیت است که امسال توانستیم یک و نیم برابر ظرفیت، پزشک دعوت و از بین آنها افرادی را انتخاب کنیم، لذا این قدرت انتخاب سبب می‌شود که کیفیت ارائه خدمات افزایش یابد. کشور‌های ترکیه، مالزی و عراق هم همچون ما در حج ۹۸ خدمات پزشکی را به زائران خود ارائه می‌دهند، اما خدمات آنها اصلا با خدمات ما قابل قیاس نیست و آنها بقیه خدمات خود را از کشور سعودی می‌گیرند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر درباره انجام نشدن عمل جراحی در کشور عربستان گفت: در اربعین خیلی از نهادها درگیر هستند و کار خودجوشی است که توسط مردم صورت می‌گیرد و ما نیز برنامه‌ریزی‌های خود را از ۴-۵ ماه گذشته آغاز کردیم و در حال حاضر مشکلی نداریم.

وی درباره اعزام تیم‌های بازرسی به سوریه برای احداث مراکز درمانی گفت: در حال حاضر حج تمتع و عتبات را پیشرو داریم و مرکز پزشکی حج و زیارت با حمایت جمعیت هلال احمر در این مناطق حضور پیدا خواهند کرد. برای احداث مراکز درمانی در سوریه نیز نهاد‌های مسئول تصمیم‌گیری خواهند کرد و ما نیز اعلام آمادگی کردیم، اما به نظر می‌رسد این پروژه فعلا متوقف شده است.