آگهی

اخبار / حج 98 / ستادی

راه‌اندازی تونل هوای سرد در درمانگاه‌های هلال‌احمر در منا و عرفات/ تجهیز چادرهای حجاج ایرانی به سیستم خنک کننده برای پیشگیری از گرمازدگی زائران

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت: تونل هوای سرد در کلینیک و پلی‌کلینیک‌های مرکز پزشکی حج و زیارت در منا و عرفات راه‌اندازی می‌شود.

۲ هفته قبل

راه‌اندازی تونل هوای سرد در درمانگاه‌های هلال‌احمر در منا و عرفات/ تجهیز چادرهای حجاج ایرانی به سیستم خنک کننده برای پیشگیری از گرمازدگی زائران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ محمودرضا فقیهی با اشاره به اینکه امسال تمامی چادرهای حجاج که در عرفات برپا می شوند به سیستم‌های خنک کننده مجهز شده اند، افزود: همچنین چادرهایی که در منا برپا می شوند به سیستم سرمایشی تجهیز و سیستم برخی از چادرها هم تغییر کرده است.

معاون عملیات حج تمتع مرکز پزشکی هلال احمر همچنین با اشاره به ضرورت پیشگیری از گرمازدگی زائران در منا و عرفات گفت: مناسک حج تمتع امسال همزمان با روزهای گرم فصل تابستان است و به دلیل افزایش دمای هوا، تعدادی از زائران دچار گرمازدگی می‌شوند که مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر به همین منظور، اقدام به راه اندازی تونل هوای سرد در بیمارستان‌های صحرایی، کلینیک ها و پلی کلینیک های این مرکز در منا و عرفات کرده است.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود تعدادی از زائران در سرزمین منا و عرفات به ویژه پس از انجام عمل رمی جمرات مبتلا به گرمازدگی شوند که پس از انتقال آنها به بیمارستان صحرایی مرکز پزشکی هلال احمر، در این تونل‌ها تحت مراقبت قرار‌ می‌گیرند.

فقیهی اظهار کرد: تونل هوای سرد، چادری است که دارای درجه حرارت پایین است تا دمای بدن افراد گرمازده را زیر نظر متخصصان به درجه طبیعی دمای بدن برساند.

معاون عملیات حج تمتع ۹۸ مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر همچنین به تمهیدات پزشکی اندیشیده شده در ایام حج امسال اشاره کرد و گفت: آموزش‌های اولیه برای پیشگیری از وقوع گرمازدگی از جمله مواردی است که توسط پزشکان به حجاج ارائه می شود.

فقیهی با درخواست از حجاج برای انتخاب زمان مناسب انجام مراسم رمی جمرات با هدایت مدیر کاروان ها، تصریح کرد: از آنجایی که به زمان گرمای هوا نزدیک می‌شویم، توان زائران هم در انجام مناسک تا حدودی کاهش می یابد از این رو انتظار می رود از امروز زائران، انرژی خود را با استراحت و تغذیه مناسب برای ایام تشریق ذخیره کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که علیرغم تمهیدات اندیشیده شده برای ارائه خدمات لازم به افراد دچار گرمازدگی در حج تمتع، شاهد بروز هیچ موردی از این عارضه در میان حجاج نباشیم و همه زائران در صحت و سلامت این مناسک را به جای آورند.