اخبار / حج 98 / ستادی

ارزیابی مثبت سرپرست حجاج ایرانی از توزیع منطقه‌ای درمانگاه‌های هلال‌احمر/ رضایت زائران از خدمات مراکز درمانی مدینه

نماینده ولی‌فقیه در سازمان حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی گفت: توزیع منطقه‌ای درمانگاه‌ها در مدینه نسبت به سالهای قبل، بهتر و دسترسی زائران ایرانی به پزشک راحت‌تر شده است. 

۱ ماه قبل

ارزیابی مثبت سرپرست حجاج ایرانی از توزیع منطقه‌ای درمانگاه‌های هلال‌احمر/ رضایت زائران از خدمات مراکز درمانی مدینه

به گزارش روابط عمومی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در حاشیه بازدید از درمانگاههای زائران ایرانی در مدینه منوره به خبرنگاران گفت: بیشترین مراجعه زائران به درمانگاه‌ها در روزهای اخیر، شکایت از دردهای عضلانی و بدن درد بوده است. لذا پزشکان باید تذکر جدی به زائران داده تا تمرین پیاده‌روی خود را در ایران شروع کنند؛ چراکه برای انجام مناسک حج اعم از طواف و سعی، به‌ویژه اعمال ایام تشریق و زیارت در مکه و مدینه نیاز به پیاده‌روی فراوان است.

وی خاطرنشان کرد: زائرانی که با کسالت هایی مثل بیماری قلب یا دیابت مواجه هستند، پرهیزهای غذایی و استفاده از دارو را در سفر حج زیر نظر پزشک ادامه دهند تا بتوانند مناسک را به صورت کامل به جا آورند.

سرپرست حجاج ایرانی همچنین شرایط پزشکی و درمانی زائران ایرانی را در مدینه منوره، خوب ارزیابی کرد و با خسته نباشید به خدمتگزاران ضیوف الرحمان در درمانگاه‌ها، گفت: خوشبختانه، نسبت به سالهای قبل، توزیع منطقه‌ای درمانگاه‌ها در مدینه بهتر و دسترسی زائران ایرانی به پزشک راحت تر شده است. در درمانگاهی که بازدید کردیم، پزشکان متخصص از ساعت ۶ صبح در مطب حضور داشتند، داروخانه، داروهای مورد نیاز بیماران را تامین کرده بود و شرایط درمانی، خوب بود.

حجت الاسلام والمسلمین نواب همچنین با پزشکان، کادر درمانی و بیماران حاضر در محل درباره شرایط و امکانات درمانگاه و نحوه خدمت‌رسانی گفت‌وگو و از هتل ماسه البستان محل اقامت زائران ایرانی در مدینه بازدید کرد.

 وضع جسمی زائران ایرانی بهتر از پیش‌بینی‌ها است

رئیس سازمان حج و زیارت هم پس از بازدید از درمانگاه‌های زائران ایرانی در مدینه منوره، وضع حجاج را بهتر از آن چیزی توصیف کرد که کارشناسان، پیش بینی کرده بودند.

علیرضا رشیدیان با اشاره به اینکه با وجود نگرانی‌ها در زمینه گرمای هوا و سن بالای زائرین، شرایط درمانگاه‌ها و مراجعه به آنها را بررسی و وضع حجاج ایرانی را بهتر از پیش‌بینی‌ها ارزیابی کردیم. این شرایط، جای شکر و قدردانی از کادر درمانی بابت ارائه خدمات و زائران بابت رعایت توصیه های پزشکی دارد.

وی با بیان اینکه گزارش های کارشناسی و اظهارات زائران مراجعه کننده از شرایط درمانگاه‌ها، مثبت بود، گفت: همه از خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شده، راضی بودند و امیدواریم با تداوم این خدمات در مکه و بویژه ایام تشریق، شرایط مناسبی را برای زائرانی که میانگین سنی بالایی دارند و در گرمای هوا قرار است مناسک حج را انجام دهند، فراهم کنیم.