آموزش / اخبار / ستادی

روایتی از فداکاری‌های نجاتگران هلال‌احمر در ۱۲۸ روز عملیات در دمای منفی ۴۰

درباره حادثه تلخ سقوط هواپیما بر فراز دنا گزارش ها و روایت های بسیاری نوشته شده است، اما “پرواز آسمان تا دنا”، روایت متفاوتی است از مردانی که از لحظات اولیه اعلام خبر تا انتقال آخرین پیکر جان باخته در برف و سرمای جانسوز دنا استقامت کردند.

۱ ماه قبل

روایتی از فداکاری‌های نجاتگران هلال‌احمر در ۱۲۸ روز عملیات در دمای منفی ۴۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ مهمترین دلیل تفاوت روایت کتاب “پرواز آسمان تا دنا” با سایر روایت های منتشر شده در مورد حادثه دردناک سقوط هواپیمای تهران – یاسوج در این است که توسط دو نفر از متخصصان امداد و نجات کشور نوشته شده که از کار بزرگ و دشوار انجام شده در منفی ۴۰ درجه در ارتفاع ۴ هزار متری دنا اطلاع دارند.
علاوه بر این، در کتاب پرواز آسمان تا دنا تنها به بازخوانی روزهای تلخ و دشواری های عملیات انتقال پیکر جانباختگان اکتفا نشده، بلکه نقاط ضعف و قوت عملیات به دقت بررسی شده است که از این جهت می تواند یکی از متون آموزشی مهم برای موفقیت در حوادث مشابه به شمار آید.
یکی از بخش های مهمی که نویسندگان کتاب- حسین درخشان و محمد حسین بی بی کبادی- در کنار روایت فداکاری نجاتگران هلال احمر به آن پرداخته اند بحث مهم اطلاع رسانی و مقابله با شایعات است، آنها در این کتاب به تکنیک های ابتکاری به کار گرفته شده برای رفع ابهامات و بی اثر کردن شایعات پرداخته اند و برخی از شایعات مانند تماس تلفنی از پرواز بی بازگشت دنا را با دلایل علمی رد کرده اند.
نگارندگان، این کتاب را به امدادگران فداکار هلال احمر،‌ خانواده های صبور جانباختگان این حادثه تلخ و همچنین مردم منطقه که جوانمردانه پشتیبان نیروهای عملیاتی بودند، تقدیم کرده‌اند.