اخبار / حوادث

ریزش جاذبه یخی ازنا حادثه آفرید: نجات ۲ زن و یک مرد از تونل برفی

ریزش تونل برفی در ازنا، ۳ گردشگر را گرفتار کرد و بر این اساس ۲ تیم امداد و نجات کوهستان در عملیاتی دو ساعته مجروحان حادثه را از اعماق منطقه کوهستانی به آمبولانس منتقل کردند.

۱ ماه قبل

ریزش جاذبه یخی ازنا حادثه آفرید: نجات ۲ زن و یک مرد از تونل برفی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، ساعت ۱۸ و ۴۵ دقیقه دوشنبه ۲۱ مردادماه، امدادگران پایگاه اباذر شهرستان ازنا از حادثه گرفتار شدن ۵ گردشگر در تونل برفی ازنا اطلاع یافتند و گزارش های اولیه حکایت از آن داشت که به علت ریزش دیواره تونل برفی، سه مرد و ۲ زن داخل تونل گیر کرده اند.

با اعلام این حادثه،‌ ۲  تیم عملیاتی از امدادگران و نجاتگران کوهستان و جاده  جمعیت هلال احمر با تجهیزات کامل با ۳ خودروی مخصوص به سرعت خود را به محل حادثه رساندند و با حضور در صحنه عملیات مشخص شد که نیروهای محلی در همان لحظات اولیه وقوع حادثه، به کمک گردشگران شتافته و آنها را از داخل تونل خارج کرده‌ و همزمان با اورژانس و جمعیت هلال احمر تماس گرفته‌اند.

امدادرسانی با پای پیاده

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان لرستان با تشریح جزئیات عملیات انتقال مصدومان این حادثه، گفت: پس از اعلام حادثه به مرکز هماهنگی و کنترل عملیات امدادی هلال احمر استان لرستان،  بلافاصله نیروها به محل حادثه اعزام شدند، با توجه به اینکه امکان تردد با خودرو تا تونل برفی وجود نداشت، امدادگران و نجاتگران با پای پیاده به کمک آسیب دیدگان رفتند و ۸ نیروی ورزیده پس از مسافت چهار کیلومتری به محل حادثه رسیدند.

عزیزاله امرایی افزود: خوشبختانه تا رسیدن امدادگران، مردم محلی پنج گردشگر را از داخل تونل خارج کرده بودند و در این میان ۲ زن و یک مرد از ناحیه لگن، دنده ها و پا دچار شکستگی و آسیب شده‌‌ بودند. نجاتگران هلال احمر بعد از بررسی های اولیه، آتل بندی نواحی شکستگی و خدمات پیش بیمارستانی را برای مصدومان انجام دادند و بعد از آن  مصدومان با ۲ دستگاه آمبولانس هلال احمر به بیمارستان منتقل شدند.

به گفته وی تونل برفی ازنا از مناطق توریستی و گردشگری شهر ازنا است که سالانه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران است، اما دیواره های این تونل در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا و ذوب شدن برف ها، نازک شده و باعث ریزش تونل می شود.

درباره تونل برفی ازنا چه می دانید؟

تونل برفی یکی از آثار طبیعی در شهرستان ازنا است. این تونل به‌ طور طبیعی در برف و یخ‌های دامنهٔ اشترانکوه در منطقهٔ کمندان به‌وجود آمده‌ است. طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف، بین ۲٫۵ تا ۳ متر است.

تونل برفی ازنا یکی از مناطق دیدنی و در عین حال بسیار خطرناک است که متاسفانه برخی از گردشگران بدون توجه به شرایط جوی در فصول گرم سال به داخل این تونل برفی رفته و با ریزش دیواره‌های تونل به علت گرمای هوا، در داخل آن گرفتار می شوند.

در هفته های گذشته ریزش تونل چما در شهرستان کوهرنگ نیز حادثه مشابهی را رقم زده بود که متاسفانه در آن حادثه نیز یک گردشگر جان باخت.