اخبار / ستادی

سگ‌های امداد بخشی از زندگی ما می‌شوند

کار کردن با سگ‌ها انسان را وارد دنیایی متفاوت می‌کند. حیواناتی وفادار با حس بویایی بسیار قوی که می‌توانند در مهلکه وارد شوند، از دشوارترین شرایط عبور و مصدومان حادثه را پیدا کنند.

۲ ماه قبل

پیام هلال در شماره ۴۵۶ در ادامه نوشت؛ اما این سگ‌ها به تنهایی موفق نیستند اگر مربیان کارآمد نتوانند آموزش‌های مورد نیاز را به آنها بدهند. اسدالله فضلی سنگ نورد از سال ۱۳۸۰ به‌صورت داوطلب به امداد کوهستان وارد شد. او جز نخستین مربیان آنست ایران است که کار خود را با جونی آغاز کرد. زمانی که جونی ۸سال داشت شروع به تربیت اوگر(یاور و مانوس) که نامی‌مازندرانی است کرد و اکنون در حال آموزش ناجی، سومین سگ تحت تعلیمش است. فضلی یکی از سر مربیان آنست جمعیت است که آموزش مربیان آنست استان‌های مازندران، گلستان، گیلان و سمنان برعهده اوست. خاطرات و تجربیات او از سالها کار در واحد آنست خواندنی است.

سگها در بسیاری از کشورها به‌صورت آماده خریداری می‌شوند اما در ایران ما سگ‌ها را خریداری می‌کنیم و خودمان آموزش می‌دهیم. هلال‌احمر ایران تاکنون هیچ سگ آموزش دیدهای نخریده است و این توانمندی و تجربه مثال‌زدنی ما در منطقه، ایران را از این نظرمتمایز کرده است. این پیشرفت نشان‌دهنده ۱۳ سال تلاش و فعالیت‌های مستمر مربیان آنست ایران است.

از طرفی مانورهای مشترک زیادی بین ایران و آلمان برگزار شده است که این مانورها برای استفاده از تجربیات ایران از توانمندی و دانش آنست آلمان بود. مربیان ما نیز به‌صورت دورهای برای آموزش به آلمان میروند و آموزش‌های لازم را می‌بینند وبه زیر مجموعه‌های خود منتقل می‌کنند.

ما مربیان رابطه عاطفی عمیقی با سگهای‌مان برقرار می‌کنیم. سگ‌های امداد، بخشی از زندگی ما و ما بخشی از زندگی آنها می‌شویم. یکبار که برای پیدا کردن شخصی به جنگل رفته بودیم «جونی»سگ نجات ما در جست وجوی شخص مفقود شده رفته بود. پس از اندکی بازگشت و خود را به پای من زد به‌صورتی که من روی زمین افتادم و او را دعوا کردم. وقتی بلند شدم دیدم که جلوتر تخته سنگی بود و سگ زمانی که احساس خطر کرده بود از جست‌وجو دست کشیده بود و برای نجات من آمده بود.البته این حس دو طرفه است. ما در عملیات‌های جست وجو سگ را برای یافتن سوژه رها میکنیم، اگر غلاده ببندیم ممکن است غلاده باعث آسیب رسیدن به سگ شود.

۸۰درصد عملیات تجسس توسط سگها انجام میشود و ۲۰درصد توسط مربیان. این مربیان هستند که به سگها مکان جستوجو را نشان میدهند. هرچه علاقه مربی به سگ بیشتر باشد بهتر میتواند سگ را آموزش دهد. اگر مربی به سگ محبت کند در مقیاس چندین برابر محبت تحویل میگیرد. طبق برنامهریزیهایی که داریم من روزی ۳ ساعت با سگها تمرین میکنم. این تمرینات است که سگها را برای روز عملیات آماده میکند. بیشتر فعالیت آنست ایران با نژاد ژرمن و لابرادور است که سگ بسیار باهوش و فعالی است و به سلطان بو معروف است اما آموزشپذیری آن سختتر ازنژاد ژرمن است.