اخبار / ستادی

سگ‌های امداد بخشی از زندگی ما می‌شوند

کار کردن با سگ‌ها انسان را وارد دنیایی متفاوت می‌کنند. حیواناتی وفادار با حس بویایی بسیار قوی که می‌توانند در مهلکه وارد شوند، از دشوارترین شرایط عبور و مصدومان حادثه را پیدا کنند. اما این سگ‌ها به تنهایی موفق نیستند اگر مربیان کارآمد نتوانند آموزش‌های مورد نیاز را به آنها بدهند.

۲ ماه قبل

سگ‌های امداد بخشی از زندگی ما می‌شوند

پیام هلال در شماره ۴۵۶ به بررسی فعالیت  های مربیان آنست پرداخته است؛ اسدالله فضلی سنگ نورد از سال ۱۳۸۰ به‌صورت داوطلب به امداد کوهستان وارد شد. او جز نخستین مربیان آنست ایران است که کار خود را با جونی آغاز کرد. زمانی که جونی ۸سال داشت شروع به تربیت اوگر(یاور و مانوس) که نامی‌مازندرانی است کرد و اکنون در حال آموزش ناجی، سومین سگ تحت تعلیمش است. فضلی یکی از سر مربیان آنست جمعیت است که آموزش مربیان آنست استان‌های مازندران، گلستان، گیلان و سمنان برعهده اوست. خاطرات و تجربیات او از سالها کار در واحد آنست خواندنی است.

سگها در بسیاری از کشورها به‌صورت آماده خریداری می‌شوند اما در ایران ما سگ‌ها را خریداری می‌کنیم و خودمان آموزش می‌دهیم. هلال‌احمر ایران تاکنون هیچ سگ آموزش دیده‌ای نخریده است و این توانمندی و تجربه مثال‌زدنی ما در منطقه، ایران را از این نظرمتمایز کرده است. این پیشرفت نشان‌دهنده ۱۳ سال تلاش و فعالیت‌های مستمر مربیان آنست ایران است.

از طرفی مانورهای مشترک زیادی بین ایران و آلمان برگزار شده است که این مانورها برای استفاده از تجربیات ایران از توانمندی و دانش آنست آلمان بود. مربیان ما نیز به‌صورت دورهای برای آموزش به آلمان میروند و آموزش‌های لازم را می‌بینند و به زیر مجموعه‌های خود منتقل می‌کنند.

ما مربیان رابطه عاطفی عمیقی با سگ‌های‌مان برقرار می‌کنیم. سگ‌های امداد، بخشی از زندگی ما و ما بخشی از زندگی آنها می‌شویم. یکبار که برای پیدا کردن شخصی به جنگل رفته بودیم «جونی»سگ نجات ما در جست وجوی شخص مفقود شده رفته بود. پس از اندکی بازگشت و خود را به پای من زد به‌صورتی که من روی زمین افتادم و او را دعوا کردم. وقتی بلند شدم دیدم که جلوتر تخته سنگی بود و سگ زمانی که احساس خطر کرده بود از جست‌وجو دست کشیده بود و برای نجات من آمده بود. البته این حس دو طرفه است. ما در عملیات‌های جست وجو سگ را برای یافتن سوژه رها می‌کنیم، اگر غلاده ببندیم ممکن است غلاده باعث آسیب رسیدن به سگ شود.

۸۰درصد عملیات تجسس توسط سگ‌ها انجام میشود و ۲۰درصد توسط مربیان. این مربیان هستند که به سگ‌ها مکان جستوجو را نشان می‌دهند. هرچه علاقه مربی به سگ بیشتر باشد بهتر میتواند سگ را آموزش دهد. اگر مربی به سگ محبت کند در مقیاس چندین برابر محبت تحویل می‌گیرد. طبق برنامه‌ریزی‌هایی که داریم من روزی ۳ ساعت با سگ‌ها تمرین می‌کنم. این تمرینات است که سگ‌ها را برای روز عملیات آماده می‌کند. بیشتر فعالیت آنست ایران با نژاد ژرمن و لابرادور است که سگ بسیار باهوش، فعال و به سلطان بو معروف است اما آموزش‌پذیری آن سختتر از نژاد ژرمن است.

«گورا» ناجی کودک ۲ساله

نشت گاز در یک منزل مسکونی در شهریار منجر به تخریب کامل ۲ ساختمان شد. این حادثه به دلیل نشت گاز و اتصال برق صورت گرفت. اما این خبر دو خطی همه ماجرا نبود. داستان درست از جایی شروع شد که بلافاصله تیم تخصصی امداد و نجات آوار و تیم تخصصی آنست به محل حادثه اعزام شدند.

 گورا، سگ ۶ ساله آنست ستاره این عملیات بود. وقتی تیم آنست وارد صحنه حادثه شد، غلاده از گردن گورا باز شد تا آزادانه روی آوارها قدم بزند و با کمک گرفتن از حس بویایی خود سعی کند که افراد زنده زیر آوار را پیدا کند. مثل همیشه روی آوار رفت و شروع به بوکشیدن کرد. زمان زیادی نگذشت که با کوبیدن پا روی زمین و سپس کندن زمین به مربی خود اطلاع داد که یک نفر زنده زیرآوار است. گورا مسیر را درست آمده بود اما تازه عروس داستان زیر آوار جان را به جان آفرن تسلیم کرده بود. دوباره گورا برای جست وجو به روی آوارها رفت و شروع به لگدزدن به زمین و پارس کردن کرد. گروه آواربرداری دوباره به نقطه جدید آمدند و پس از کندن فقط یک کمد خالی پیدا کردند. اما پارس‌های مکرر گورا نشان میداد او چیز دیگری حس کرده است. بالاخره نیروها با جستوجوی بیشتر توانستند در کنار کمد کودک ۲ سال‌های که فضای کمد توانسته بود برای او اندکی اکسیژن فراهم کند را پیدا کنند. پس از پیدا شدن کودک، محمد شارخیان مربی گورا همراه او به فضای بازی رفتند تا گورا جایزه دقت عمل خود را دریافت کند. مأموران اورژانس و آتشنشانی هم به رسم قدردانی و سپاس گورا را در آغوش کشیدند.