اخبار / حوادث

عملیات مشترک امدادگران هلال احمر و اورژانس در کویر نمک: گمشدگان طرود پیدا شدند

امدادگران هلال احمر و اوراژانس استان سمنان در عملیاتی مشترک، سه گمشده کویر طرود را در حالی پیدا کردند که خودروی آنها در باتلاق گیر کرده بود و آنها پیاده به مسیرشان ادامه داده بودند.

۲ هفته قبل

عملیات مشترک امدادگران هلال احمر و اورژانس در کویر نمک: گمشدگان طرود پیدا شدند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، ساعت یازده و بیست و هفت دقیقه پنجشنبه گذشته، امدادگران هلال احمر شهرستان شاهرود در جریان ناپدید شدن سه مرد در «کویر شورآب» قرار گرفتند، گزارش های اولیه حاکی از آن بود که این سه نفر که از مهندسان و کارگران یک مجتمع معدنی بودند از استان اصفهان برای بررسی طرح اکتشاف یک ماده معدنی به این منطقه سفر کرده بودند، اما بعد از پایان کار، در حالی که قصد بازگشت به منطقه خور و بیابانک داشتند، ناگهان ناپدید شده و خبری از آنها نبود.
با این گزارش، دو تیم امداد و نجات «جاده» و «کوهستان» از پایگاه طرود، به همراه امدادگران اورژانس برای پیدا کردن ردی از ناپدید شدگان عازم منطقه شدند و به این ترتیب عملیات گسترده جست و جو در منطقه کویری آغاز شد.


جست و جوی هوایی
در نخستین روز اعلام این گزارش ، از آنجا که احتمال می رفت اعضای این تیم در کویر گیر افتاده باشند و شرایط وخیمی داشته باشند، بالگرد سازمان اورژانس بر فراز کویر به پرواز در آمد تا جست و جوی هوایی انجام دهد، اما با وجود دو سورتی پرواز، اثری از ناپدید شدگان به دست نیامد.
با بی نتیجه ماندن جست وجوی هوایی، در دومین روز– جمعه پانزدهم شهریور- عملیات زمینی با جدیت بیشتری پیگیری شد و دو تیم زبده از نجاتگران هلال احمر با همراهی تعدادی از کارگران معدن به سمت نقطه ای که احتمال می رفت گمشدگان به آن سمت حرکت کرده باشند، به راه افتادند.
حمیدرضا قربانی، مسئول پایگاه کوهستان جنگل ابر شاهرود، در توضیح عملیات امداد و نجات گمشدگان گفت: آنها تقریبا ۱۴۰ کیلومتر در دل کویر پیش رفته بودند و  خودروی آنها در یک منطقه باتلاقی گیر کرده بود ، در روز اول اعلام خبر گم شدن آنها با وجود انجام دو سورتی پرواز هیچ نشانی از آنها پیدا نشد، به این ترتیب با ناکامی در جست و جوی هوایی، در دومین روز، دو تیم از امدادگران هلال احمر در ساعت دو بامداد جمعه به سمت محلی که احتمال می رفت بتوان نشانی از گمشدگان یافت به راه افتادند. یکی از این تیم ها که متشکل از سه نفر از امدادگران جمعیت بود بعد از جست و جوی دقیق منطقه، در ساعت ۷ صبح دومین روز ،‌‌خودروی ناپدید شدگان را که در باتلاق گیرکرده بود، پیدا کردند. در این مرحله مشخصات منطقه را به سرعت به بالگرد اورژانس اعلام کردیم و آنها هم با استفاده از این مختصات ،‌ وارد منطقه شدند و توانستند ناپدید شدگان را که به ایستگاه هوا شناسی آن نزدیکی رفته بودند، پیدا کنند و سرانجام عملیات با موفقیت به پایان رسید.
نورالله حدیدی، نجاتگر داوطلب پایگاه کوهستان شاهرود درباره دلیل گم شدن این متخصصان معدنی گفت: زمین های منطقه‌ای که این تیم سه نفره در آنجا گم شدند، حالت باتلاقی دارد ، آنجا یک کویر نمک است که روی زمین هیچ مشخصه ای را نمی توانید نشانه گذاری کنید، در این جا، زمین یکپارچه تخت است و تا چشم کار می کند کویر نمک می بینید، در چنین مسیری اگر جی پی اس یا قطب نما نداشته باشید نمی توانید مسیر و جهت را پیدا کنید. افراد گمشده از اصفهان آمده بودند و می خواستند به منطقه خورو بیابانک برگردند که در مسیر دچار مشکل شده  و خودروی‌ آنها در کویر نمک گیر افتاده بود.

اعزام دو تیم ، آماده شدن سومی
علی آقا یحیایی، معاون امداد و نجات استان سمنان نیز در توضیح عملیات جست و جو و امداد و نجات گفت: بعد از اعلام این حادثه، دو اکیپ از امدادگران زبده جمعیت را به منطقه اعزام کردیم تا همراه با امدادگران اورژانس عملیات جست وجو را انجام دهند، اما در حالی که قصد اعزام تیم سوم را داشتیم،‌خبر پیاده شدن آنهابه ما اعلام شد.

به گفته این مقام مسئول، خوشبختانه آنها به سلامت خود را به ایستگاه هواشناسی منطقه رسانده بودند و به این ترتیب عملیات جست و جو پایان یافت.