اخبار / حوادث

عملیات نجات برای یافتن جست‌وجوگران «شیره کوه»

۶ مرد که در جستجوی یافتن یک داروی سنتی، به ارتفاعات صعب العبور رشته کوه های پلوار صعود کرده بودند هنگامی که  در دیواره کوه گیر افتادند، ‌با هلال احمر تماس گرفتند و به این ترتیب در گرمای طاقت فرسای تیرماه کرمان، یکی از دشوارترین عملیات های امداد و نجات کوهستان کلید خورد.

۳ ماه قبل

عملیات نجات برای یافتن جست‌وجوگران «شیره کوه»

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ محمد حیدری پور معاون امداد و نجات هلال احمر کرمان با اعلام خبر عملیات ۹ ساعته نجاتگران این جمعیت برای نجات ۶ نفر در ارتفاعات پلوار گفت: «حادثه دیدگان در ارتفاعات سه هزار و ۴۰۰ متری در دیوار کوه گیر افتاده بودند که نجاتگران با توجه به صعب العبور بودن مسیر و وجود دیواره های ریزشی پس از مراحل رول کوبی، صعود به دیواره، تثبیت، ‌انتقال و فرود، ‌افراد گرفتار را به پایین کوه انتقال دادند».

در جست و جوی داروی سنتی

ساعت ۱۳:۱۵ بود که  نجاتگران پایگاه امداد کوهستان مسجد صاحب الزمان در جریان یک حادثه کوهستان قرار گرفتند. تماس گیرنده اعلام کرد که یکی از اعضای یک گروه ۶ نفره است که به ارتفاعات صعب العبور کوه جفتان صعود کرده اند اما در دیواره سنگی کوه گیرافتاده‌اند و نمی توانند پایین بیایند.

با گزارش این حادثه، تیم سه نفره نجاتگران کوهستان به سرپرستی  محمد حسن پور شیخعلی عازم محل اعلام شده شدند. آنها بعد از طی کردن مسافت ۶۰ کیلومتری به دامنه کوه رسیدند و در آنجا بود که با خودروی پارک شده ای مواجه شدند که به نظر می‌رسید خودروی مردان گیرافتاده در کوهستان است.

سه امدادگر زبده کوهستان با برداشتن وسایل و تجهیزات خاص کوهنوردی به سمت دیواره های سنگی و صعب العبور کوه حرکت کردند اما نخستین مشکلی که با آن روبرو شدند این بود که ۶ مرد نمی توانستند به درستی مکانی را که در آنجا گیر افتاده بودند را تشخیص داده و مشخصات محل را در اختیار امدادگران بگذارند.

سرانجام بعد از گفت و گوی طولانی تلفنی نجاتگران با آنها، یکی از اعضای گروه ۶ نفره توانست خود را به محلی برساند که امدادگران بتوانند او را ببیند و به سمت او حرکت کنند.

در این مرحله از عملیات، امدادگران در گرمای بیش از ۴۰ درجه شروع به صعود از دیواره کردند و سرانجام بعد از ساعت‌ها تلاش و صعود بر روی دیواره سنگی کوه به ۵ نفر از گمشدگان حادثه رسیدند، شواهد حاکی از آن بود که آنها برای یافتن مومنایی؛ شیره کوه، که یک  داروی گرانقیمت در طب سنتی است و تصور می شود که شیره سنگ های کوه است،‌ سختی این صعود را به جان خریده اند اما وقتی در دیواره سنگی گیر افتاده‌اند با هلال احمر تماس گرفته اند.

 اما این پایان ماجرا برای امدادگران نبود چرا که آنها بعد از نجات این پنج نفر با مشکل جدیدی روبرو شدند، نفر ششم این گروه برای رسیدن به ماده دارویی با استفاده از نردبانی چوبی به قسمت های بالاتر صعود کرده و در همانجا گیر افتاده بود.

با توجه به مسیر دشوار و صعب العبور دیواره، امدادگران مجبور شدند کارگاه نجات ایجاد کنند و با میخ کوبی از دیواره کوه بالا بروند تا بتوانند فردگیر افتاده را به پایین انتقال دهند.

وقتی شب شد

خورشید کم کم داشت غروب می کرد که امدادگران کوهستان ‌توانستند ششمین نفر را به قسمت پایین انتقال دهند، اما آنها بار دیگر با مشکل جدیدی روبرو شدند، «سوئیچ خودرو و مدارک مربوط به خودروی مردان گیر افتاده، در دیواره کوه جا مانده بود». باز هم نجاتگران دست به کار شدند و بار دیگر از دیواره سنگی صعود کردند تا مدارک و سوئیچ را به پایین انتقال دهند.

نجات ۶ مرد از هیولای کوه

اکنون ۶ مرد نجات یافته بودند و فاصله زیادی تا رسیدن آنها به دامنه کوه وجود نداشت اما تاریکی هوا بار دیگر سد جدیدی را جلوی راه امدادگران قرار داد چرا که افراد نجات یافته نمی توانستند در این تاریکی از کوه پایین بیایند، برای گذر از این مرحله هم نجاتگران هلال احمر باردیگر دست به کار شدند و با ایجاد دو کارگاه نجات، عملیات سنگینی را برای فرود ۶ مرد آغاز کردند و سرانجام توانستند آنها را یک نفر یک نفر به پایین کوه انتقال دهند .

محمد حسن پور شیخعلی که سرپرستی این عملیات را برعهده داشته است در توضیح این عملیات سنگین ودشوار می گوید: ساعت ۱۳ و ۱۵ دقیقه بود و قصد خوردن ناهار داشتیم اما با اعلام این گزارش بدون خوردن غذا، برای نجات این افراد عازم کوهستان شدیم. تماس گیرنده متاسفانه درباره دشواری مسیر و مسافت طی شده اطلاعات دقیقی نداده بود و بنابراین ما تنها با مقدار اندکی مواد خوراکی و تنقلات که همراه داشتیم به سمت محل حرکت کردیم ولی در دامنه کوه بود که متوجه شدیم عملیات مدتی  طولانی زمان می برد و گرسنگی یکی از عواملی بود که در کنار سایر مشکلات، این عملیات را دشوار می ساخت.

به گفته وی، ‌مشکل بعدی علاوه بر صعب العبور بودن دیواره ها، گرمای شدید و کلافه کننده هنگام ظهر بود که عملیات را دشوار می ساخت، این در حالی بود که تعداد کم امدادگران این حادثه، انتقال حادثه دیدگان را هم با سختی همراه می ساخت .