اخبار / حوادث

فداکاری امدادگران نیشابوری برای نجات موتورسوار مصدوم؛ ماجرای یک شب پراسترس در کوهستان

هنگامی که امدادگران نیشابوری از حادثه ای که برای موتور سوار جوان در ارتفاع ۳ هزار متری رخ داده بود، اطلاع پیدا کردند برای نجات او عازم کوه بینالود شدند، اما چون نتوانستند به دلیل وزش باد او را با بالگرد به بیمارستان انتقال دهند، یک شب پراسترس را در کنار مصدوم گذراندند تا اینکه سرانجام صبح روز بعد او را با بالگرد به بیمارستان منتقل کردند.

۴ هفته قبل

فداکاری امدادگران نیشابوری برای نجات موتورسوار مصدوم؛ ماجرای یک شب پراسترس در کوهستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، ساعت یازده شنبه سی‌ام شهریور ماه، امدادگران پایگاه مرکزی نیشابور- خراسان رضوی در جریان حادثه‌ای که برای یک موتور سوار جوان در ارتفاعات رشته کوه بینالود رخ داده بود، قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، این دو جوان با موتورهای خود به ارتفاعات روستای میرآباد (کوه بینالود)  رفته بودند، اما در نزدیکی جان‌پناه «دو شهید»، یکی از آنها مصدوم شده و از ادامه مسیر باز مانده بودند. با اعلام حادثه، تیمی از امدادگران کوهستان هلال احمر نیشابور عازم منطقه شدند،‌ آنها با پشت سر گذاشتن مسیر بسیار صعب العبور و دشوار منطقه، سرانجام بعد از ظهر شنبه به جوان مجروح رسیدند .

با توجه به شرایط نامناسب‌ مصدوم، تصمیم گرفته شد جوان مصدوم با بالگرد اورژانس به بیمارستان انتقال یابد، اما وقتی بالگرد آماده پرواز شد، خلبان دریافت که به دلیل وزش باد شدید امکان فرود بالگرد در آن منطقه وجود ندارد. با مشخص شدن این موضوع،‌ دیگر راهی باقی نمانده بود جز اینکه تیم امداد و نجات هلال احمر، مرد جوان را به جان‌پناه منتقل کرده و به امید فردا و روشن شدن هوا بماند. به این ترتیب جوان مصدوم به جان پناه «دو شهید» منتقل شد و همه به انتظار رسیدن سپیده دم فردا و رسیدن بالگرد ماندند.

یک شب دشوار

در آن شب سخت در حالی که وضعیت جسمی مرد جوان بسیار نگران کننده بود، نجاتگران هلال احمر لحظه به لحظه با پزشکی که در پایگاه مستقر بود در ارتباط بودند و شرایط جسمی جوان مصدوم را به او اطلاع داده و دستورات لازم را دریافت می کردند، در حالی که تاریکی شب کوهستان را فرا می گرفت ،‌ وقتی مشخص شد که جوان مصدوم به داروهای بیشتری نیاز دارد، یک تیم پشتیبانی با تجهیزات امدادی کامل به سمت جان پناه به راه افتاد وساعاتی بعد تجهیزات و امکانات مورد نیاز را به گروه امداد کوهستان تحویل داد.

نجاتگران هلال احمر آن شب تا صبح  روز بعد جوان مصدوم را به دقت تحت نظر داشتند و تا صبح چهار بار با نظر پزشک اقدامات درمانی برای او انجام شد.

پرواز بالگرد نجات

سرانجام آن شب پراسترس به صبح رسید و با دمیدن سپیده دم یک گروه دیگر از امدادگران برای کمک به گروه اول به منطقه اعزام شد، تیم دوم باید به تیم نخست برای انتقال مرد جوان کمک می کرد.

با رسیدن دومین گروه تخصصی نجاتگران هلال احمر به جان‌پناه، عملیات انتقال به محل امن کلید خورد و مرد جوان از ارتفاع ۳هزار متری تا ارتفاعات ۲ هزار و ۴۰۰ متری به پایین انتقال یافت .ساعتی بعد وقتی که مختصات محل امنی که مصدوم به آنجا انتقال یافته بود در اختیار تیم امدادی اورژانس قرارگرفت، بالگرد اورژانس به هوا برخاست و با انتقال جوان مصدوم به بالگرد، عملیات سخت دو روزه در دامنه بینالود پایان یافت.

 دکترسید مجتبی احمدی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی با اعلام خبر انتقال موفق مرد جوان به بیمارستان حکیم شهرستان نیشابور، گفت: در این عملیات ۲۵ ساعته که از ساعت ۱۱ شب شنبه آغاز شده و در ساعت ۱۲ یکشنبه پایان یافت ، ۹ نیروی نجاتگر و امدادگر حضور داشتند که با همکاری اورژانس، عملیات با موفقیت به پایان رسید و مصدوم با بالگرد اورژانس به بیمارستان منتقل شد.