اخبار / ستادی

فراغت را به ما‌ بسپار؛ طرح‌های تابستانه سازمان جوانان با چاشنی مهارت‌آموزی

اردوهای تابستانه آغاز شده است. گروه‌های دانش آموزی و دانشجویی در کمپ‌ها دور هم جمع می‌شوند و علاوه بر تفریح و سرزدن به نقاط گردشگری، در کلاس‌های آموزشی هم شرکت می‌کنند. دانشجویان و دانش‌آموزان، گروه‌ هدف اصلی سازمان جوانان در طرح‌های تابستانه هستند. پر کردن اوقات فراغت و استفاده از ظرفیت این دو گروه و ایجاد انگیزه برای فعالیت در برنامه‌های جمعیت از اهدافی برگزاری این اردوها و برنامه‌ها است.

۲ ماه قبل

فراغت را به ما‌ بسپار؛ طرح‌های تابستانه سازمان جوانان با چاشنی مهارت‌آموزی

نشریه پیام هلال در شماره ۴۶۴ نوشت: دبیران کانون‌های فعال، اعضای تازه نفس سازمان، افراد خارج از سازمان، دانشجویان و دانش‌آموزانی که در شرایط خاص تحصیلی و معیشتی به سر می‌برند و … گروه‌هایی هستند که در طرح تابستانه سازمان جوانان برای آن برنامه‌ریزی‌های مجزایی شده است. با گوشه‌ای از برنامه‌های تابستانه معاونت دانشجویی و دانش‌آموزی سازمان جوانان بیشتر آشنا شوید.

دانش‌آموزی

اردوهای دوستی

اردوی تشکیلاتی دانش‌آموزان برتر، امسال در ۴ استان مختلف برگزار می‌شود. گیلان در محدوده شمال و شمال غرب کشور، سمنان در محدوده شرق و شمال شرق، کرمان در محدوده شرق و جنوب شرق و همدان در محدوده غرب و جنوب غرب کشور میزبان برگزاری این اردوها برای دو گروه دختران و پسران است. سعید بابایی، معاون دانش‌آموزی سازمان جوانان می‌گوید: «اردوهای دوستی برای چهارمین سال است که برگزار می‌شود. در این اردوها اعضای برگزیده اخلاق دانش‌آموزی، در فعالیت‌های آموزشی و انگیزشی شرکت می‌کنند. آشنایی با فرهنگ و بوم استان میزبان، آموزش مقابله با آسیب‌های اجتماعی، مهارت آموزی، آموزش نقشه خوانی در طبیعت، مسابقه گنج یابی، آشنایی با آسمان شب و برگزاری مسابقات فکری و ورزشی از جمله برنامه‌های این اردو است. این اردوها در ۸ نوبت ۴ روزه برگزار می‌شود. در هر اردو ۱۵۰ نفر از دانش‌آموزان برگزیده شرکت می‌کنند.»

اردوی شکرانه

هفتمین دوره مسابقات آماده در مرحله کشوری برگزار شد. اختتامیه این المپیاد امسال به میزانی مازندران برگزار شد و تیم‌های برتر معرفی شدند. ۳۱ تیم دختران و ۳۱ تیم پسران دانش‌آموز در این المپیاد شرکت کردند. برگزاری اردوی شکرانه هم از دیگر برنامه‌های معاونت دانش‌آموزی در طرح تابستانه است. بابایی می‌گوید :«اردوی شکرانه ویژه دانش‌آموزان مجتمع‌های دانش‌آموزی هلال احمر است. در حال حاضر ۱۱ مجتمع دانش‌آموزی در کشور داریم. در این مجتمع‌ها دانش‌آموزان مستعد که دسترسی راحتی به فضاهای تحصیلی نداشتند مشغول به تحصیل هستند. گیلان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان این استان‌ها هستند. امسال ۲۶۰ نفر از منتخبان مجتمع‌های دانش‌آموزی در طرح اردوی شکرانه شرکت کرده‌اند. دانش‌آموزان در این اردو که در خراسان رضوی برگزار می‌شود، در برنامه‌های تفریحی و آموزشی حضور دارند.»

جشنواره آفتابگردان

جشنواره تفریحی آفتابگردان، ویژه فرزندان کارکنان ستادی جمعیت در تابستان برگزار می‌شود. امکان استفاده از امکانات تفریحی و ورزشی مختلف در تهران و بازدید نقاط دیدنی از جذابیت‌های این جشنواره است. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند برای شرکت در برنامه‌های فرهنگی هنری جوانان، به شعب مختلف هلال احمر مراجعه کنند. ۴۰۰ پایگاه تابستانی در شعب شهرهای مختلف، میزبان این برنامه‌ها هستند. آشنایی با فعالیت‌های هلال احمر بخشی از فعالیت‌های این طرح است.

دانشجویی

شوق رویش

طرح ملی شوق رویش در ۴۰۰ شعبه جمعیت در سراسر کشور اجرا می‌شود. در این طرح اعضای داوطلب و جوانان هلال احمر، مهارت‌ها و توانایی‌های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. علی گنج کریمی، معاون دانشجویی سازمان جوانان می‌گوید: «اعضای توانمند ما در طرح شوق رویش مهارت‌های خود را به دیگران آموزش می‌دهند. هدف از برگزاری این طرح جذب نیروهای جدید برای هلال احمر است و آشنا کردن آن‌ها با فعالیت‌ها و اهداف جمعیت. این برنامه تنها مختص اعضا نیست و افرادی که عضو جمعیت نیستند هم می‌توانند با ثبت نام در کلاس‌ها و برنامه‌های هر شعبه شرکت کنند. تنوع آموزش‌ها در این طرح بسیار زیاد است و از مهارت‌های زندگی گرفته تا آموزش در حوزه‌های فناوری اطلاعات و ورزش و … را شامل می‌شود. همچنین در ثبت نام افراد علاقه مند برای شرکت در این دوره‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد و هر کسی علاقه‌مند باشد می‌تواند در آن شرکت کند. طرح شوق رویش در سراسر کشور انجام می‌شود و نوع آموزش‌ها و برنامه‌های ارائه شده در آن بستگی به نوع فعالیت‌ها و توانمندی‌های داوطلبان و اعضای آن شعبه دارد.»

اردوی نشاط و امید

اردوی نشاط که هر سال به صورت متمرکز برپا می‌شد، امسال در چهار نقطه از کشور برگزار می‌شود تا علاوه بر تنوع در برنامه‌ها، شرکت کنندگان در طرح مجبور به طی مسافت کمتری برای شرکت در اردو باشند. این طرح ویژه دبیران کانون‌های فعال دانشجویی سراسر کشور است. گنج‌کریمی می‌گوید :«خراسان شمالی، یزد، زنجان، چهارمحال و بختیاری میزبان برگزاری این طرح هستند. اردوهای نشاط از ۶ مرداد آغاز می‌شود و تا ۴ شهریور ادامه خواهد داشت. این اردوها در هر استان در دو دوره مجزا مخصوص خانم‌ها و آقایان دایر است. امسال با کمک و حمایت دانشگاه آزاد یک اردوی نشاط ویژه دبیران فعال این دانشگاه در نیشابور هم برنامه ریزی شده است. در مجموع ۱۰۰۰ دانشجو در این اردو شرکت می‌کنند. طبق آنچه شورای عالی بر عهده ما گذاشته، آشنایی جوانان با فعالیت‌های هلال احمر و جذب آن‌ها برای مشارکت در جمعیت، بر عهده کانون‌های دانشجویی است. در این اردوها دبیران با نحوه آموزش و جذب علاقه مندان به هلال احمر آشنا می‌شوند.»

اختتامیه جشنواره سخنوری

جشنواره سخنوری سال گذشته برای اولین بار در هلال احمر، به میزبانی استان قزوین آغاز شد. در دور نخست، رقابت بین اعضای تمام کانون‌های هر استان برگزار شد و منتخبان هر استان توسط دبیرخانه معرفی شدند. آیین اختتامیه این جشنواره تابستان امسال برگزار می‌شود و بهترین‌ها در بخش سخنوری در این اختتامیه دور هم جمع می‌شوند. تقویت مهارت‌های سخنوری و نحوه ارائه موضوعات مختلف از اهداف این جشنواره است.

بامهر تا مهر

جوانان در یک دورهمی با مشارکت و همکاری فروشگاه‌های کتاب و اسباب بازی و لوازم تحریر، برای کودکان مناطق سیل زده کتاب  و اسباب بازی تهیه می‌کنند. مرحله اولیه جمع‌آوری این اقلام به پایان رسیده، هرچند هنوز هم مردم می‌توانند در این طرح مشارکت کنند. اعضای کانون‌های دانشجویی تابستان را مشغول جمع‌آوری و بسته بندی این اقلام هستند و آن را برای ارسال به شهرها و روستاهای سیل زده آماده می‌کنند. بیش از هزار و صد کانون دانشجویی فعال در سراسر کشور وجود دارند که اعضای آن در طرح‌ها و برنامه‌های سازمان جوانان حضوری همیشگی دارند. کانون‌های دانشجویی سازمان جوانان بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار عضو فعال در گردش دارد.