اخبار / ستادی

فعالیت‌های اخیر هلال‌احمر در سیستان و بلوچستان قابل تحسین است

دکتر علی اصغر پیوندی در ادامه برنامه های سفر خود به استان سیستان و بلوچستان با آیت الله عباسعلی سلیمانی امام جمعه زاهدان دیدار کرد.

۸ ماه قبل

فعالیت‌های اخیر هلال‌احمر در سیستان و بلوچستان قابل تحسین است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر در این دیدار رئیس جمعیت هلال احمر گزارشی از سفر خود به استان و طرح های که در این سفر افتتاح می شوند ارائه کرد و گفت: افتتاح ۸ پروژه از برنامه های این سفر است. شامل ۶ پایگاه امداد و نجات که برخی از آنها قبلا در کانکس بودند و همین طور پایگاه کوهستان تفتان را افتتاح کردیم. این پایگاه پنجاهمین و یکی از بی نظیرترین پایگاه‌های کوهستان کشور است. افتتاح دو ساختمان در سراوان و هامون هم از دیگر طرح های آماده است که مجموعا برای آنها ۴ میلیارد تومان هزینه شده است. امیدواریم که توانسته باشیم گوشه ای از مشکلات مردم را برطرف کرده باشیم.

رئیس جمیعت هلال احمر با بیان اینکه این پایگاه ها اغلب با کمک خیّرین ساخته می شود و ما هم اعتباراتی از بودجه ملی واستانی برای آنها تامین می کنیم، افزود: جمعیت هلال احمر سعی دارد در هر شرایطی در کنار مردم باشد به خصوص مردم سیستان و بلوچستان که همیشه حامی نظام بودند و ما هم سعی داریم به عنوان یک جمعیت خیریه وظیفه خود را در قبال این استان انجام بدهیم.

پیوندی در مورد اجرای طرح نذر آب گزارشی ارائه کرد و گفت: با نظارت شما این طرح نتیجه خوبی در استان داشت و امیدواریم در سال جدید این طرح را با نیروی جدید و کمک باقی سیستم ها و مردم ادامه بدهیم.

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین در مورد تامین وسایل گرمایشی استاندارد مدارس در طرح ققنوس نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: تا اول مهر سال ۹۸ قول دادیم که وسیله گرمایشی استاندارد برای ۱۸۵۰ کلاس را تامین کینم و اگر مردم وارد صحنه شوند می توانیم در دبیرستان ها نه تنها در این استان بلکه در استان های دیگر هم وارد شویم. سیستان و بلوچستان استانی است که مشکل مردم آن حامی نظام هستند و انقلاب به این استان مدیون است و ظیفه ما است که به این مردم خدمت کنیم.

در این دیدار آیت الله سلیمانی هم با تقدیر از خدمات جمعیت هلال احمر در زمینه های مختلف گفت: هلال احمر یک نهاد متکی بر اراده مردم و سازمانی است که برای مردم کار می کند و این شاید جزو زیباترین و مقدس ترین کارهایی باشد که بین نهادها صورت می گیرد. به نظر می رسد با فعالیت هایی که هلال احمر در صحنه های بحرانی مانند زلزله بم و سیل پاکستان و سایر حوادث در داخل و خارج از کشور انجام داده اندیشه مردمی نسبت به هلال احمر تحول بنیادین پیدا کرده است.

امام جمعه زاهدان با اشاره به وسعت استان سیستان و بلوچستان و افزایش استقبال گردشگران از این استان به نقش هلال احمر در تعطیلات نوروزی اشاره کرد و گفت: عزیزان هلال احمری در این استان که بیش از ۱۰ درصد وسعت کشور را داراست به خصوص در ایام نوروز ماموریت سنگینی دارند.

وی فعالیت های اخیر جمعیت هلال احمر در استان را قابل تحسین دانست و افزود: شما به عنوان رئیس جمعیت هلال احمر نگاه قابل تحسینی داشتید و سه سفر به استان داشتید که یک سفر شما انصاا معجزه آسا بود و در نقاط محروم و دور دستی پا گذاشتید.

همچنین در ادامه سفر دکتر علی اصغر پیوندی به استان سیستان و بلوچستان ساختمان دفتر نمایندگی جمعیت هلال احمر شهرستان هامون نیز افتتاح شد. دکتر پیوندی در مراسم افتتاح این ساختمان با تبریک ایام دهه فجر و چهلمین سالگرد انقلاب گفت: افتتاح این پروژه در این ایام را به فال نیک می گیریم و امیدوارم که منشاء خیر و برکت باشد. خوشحالم که توفیق دست داد و در این ایام با شکوه خدمات شما رسیدیم و از همکاران و خیّرین که دست به دست هم دادند تا این ساختمان در مدت کوتاهی ساخته بشود قدردانی می کنم.  سفر به اینجا در ایام دهه فجر با چند منظور است. یکی اینکه خدمت مردم شریف و صبور استان و همه عزیزانی که در این منطقه تلاش می کنند خسته نباشید بگوییم و همچنین افتتاح ۸ پروژه را داشتیم که برخی از آنها روز گذشته افتتاح شدند و برخی یگر امروز افتتاح می شوند که مجموع اعتبارات آنها چهار میلیارد تومان است. امیدوارم این پروژه ها نقطه عطفی برای مردم باشد.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر نگاه ویژه ای به استان سیستان و بلوچستان وجود دارد اظهار کرد:  ما بر اساس وظیفه ذاتی خودمان و با استفاده از تمام امکانات خود در جهت رفع محرومیت و نیازمندی های مردم این منطقه تلاش می کنیم. پروژه های نذر آب و ققنوس از این دست پروژه ها است که فکر می کنیم بتواند گوشه ای از نیازها را برطرف کند.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به ضرورت هماهنگی و همراهی برای به سرانجام رسیدن کارها افزود: در شرایط فعلی باید انسجام داشته باشیم. هیچ ارگانی به تنهایی نمی تواند مشکلات را برطرف کند مگر اینکه با سایر نهادها و خیّرین همراهی جود داشته باشد. در این صورت می توان به نتیجه کار امیدوار بود. به عنوان مثال در مورد ساخت این ساختمان اگر خیّر بزرگواری نبود که زمین را بدهد و یا اگر همراهی فرماندار، بخشدار، امام جمعه و سایر مسئولان نبود بهره برداری این ساختمان در این مدت کوتاه امکان پذیر نبود. این یک نمونه کار مردمی است.

پیوندی با بیان اینکه هلال احمر یک نهاد عام المنفعه است و ما تلاش می کنیم بین مردم حضور بیشتری داشته باشیم و با کمک آنها بتوانیم نیازهای دیگران را برطرف کنیم، افزود: خودمان را جزو کوچکی از مردم می بینیم. در نقاط مختلف کشور امدادگران و نجاتگران  و داوطلبان دیده و ندیده ای هستند که از آنها تشکر و قدردانی می کنم. شاید ما نتوانستیم آنطور که باید قدردان زحمات آنها باشیم ولی آنها به خدای خود نگاه کردند و برای باقیات الصالحات کار شایسته انجام دادند. عزیزان زیادی در طول ۹۵ سال از جان و مال و آبروی خود هزینه کردند تا برای مردم کاری کند و این سرمایه اجتماعی ما است که حاصل تلاش این بزرگواران است. ما هم وظیفه داریم این سرمایه اجتماعی را افزایش بدهیم تا مردم اعتماد بیشتری به ما داشته باشند.

در این مراسم همچنین رسول راشکی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اجرایی شدن طرح نذر آب در استان اظهار کرد: به اعتراف بسیاری از مسئولان شهرستانی شاید رئیس جمعیت هلال احمر اولین مسئولی بود که آمد و قولی داد و به سرعت آن را عملی کرد. در طرح نذر آب کاری انجام شد کارستان؛ ۳۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شد. پس از آن هم حادثه تلخ آتش سوزی مدرسه زاهدان را داشتیم که بلافاصله جمعیت هلال احمر به موضوع استانداردسازی وسایل گرمایشی مدارس ورود کرد و در کمتر از ۱۰ روز مرحله اول آن انجام شد.

راشکی در مورد افتتاح ساختمان دفتر نمایندگی شهرستان هامون نیز گفت: این ساختمان با اعتبار نزدیک به ی میلیارد تومان در کمنتر از یکسال به بهره برداری رسید و این اتفاق نمی افتاد مگر با همراهی دوستان و مسئولان محلی.  این ساختمان از محل اعتبارات ملی و در کمتر از یکسال ساخته شد.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه پایگاه امداد جاده ای میل نادر شهرستان نیمروز و پایگاه جاده ای حسن خون زهک یادمان شهید شیرعلی راشکی را هم افتتاح کرد.

دکتر پیوندی در حاشیه افتتاح این طرح ها از روستای پدگی در ۱۰ کیلومتری زاهدان هم بازدید کرد که در این روستا در ادامه طرح نذر آب سه تانکر آب نصب شده بود.