اخبار / ستادی

فعالیت‌های انسان دوستانه و درمانی هلال احمر ایران در نیکاراگوئه افزایش می‌یابد

هیات عالی رتبه کشور نیکاراگوئه با حضور در ساختمان صلح، با رییس جمعیت هلال احمر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف بحث و گفتگو کرد.

۱ ماه قبل

فعالیت‌های انسان دوستانه و درمانی هلال احمر ایران در نیکاراگوئه افزایش می‌یابد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر اصغر پیوندی در دیدار نماینده‌های کشور نیکاراگوئه گفت: جمعیت هلال احمر ایران جز ۱۰ جمعیت برتر دنیا است، این جمعیت در زمینه امداد و نجات، ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، جوانان، داوطلبان، فعالیت‌های آموزشی و اقتصادی برای فراهم کردن اقلام امدادی در طول سال‌های خدمت فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده است.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: کارخانه‌های تولید دارو و تجهیزات پزشکی جمعیت هلال احمر تامین کننده بسیاری از اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی داخل کشور و حتی خارج از کشور هستند. کارخانه‌های نساجی نیز با تولید چادر، لباس، زیرانداز، پتو و… نیازهای ما و بسیاری از ارگان‌ها را برطرف کرده‌اند.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: جمعیت هلال احمر، سازمانی ۹۵ ساله است که در حوزه‌های مختلف فعالیت‌های زیادی دارد. این توانمندی با توجه به توانمندی افرادی که در جمعیت فعالیت می کردند و براساس تجربیات تلخی که در حوادث گذشته داشته‌ایم به دست آمده است.

وی با اشاره به فعالیت ۲ میلیون نفر داوطلب که ۴۰۰ هزار نفر آنها را جوانان تشکیل می دهند، افزود: این افراد در مواقع اضطراری به ما کمک می کنند. در حوزه امداد و نجات نیز با توجه به حادثه خیز بودن کشور ایران و تجربه های حوادث تلخ گذشته اقدام به راه اندازی امداد هوایی با ۲۴ فروند هلیکوپتر کردیم که شاید بزرگترین امداد هوایی غیرنظامی کشور باشد.

دکتر پیوندی با اشاره به فعالیت های انسان دوستانه جمعیت هلال احمر افزود: هلال احمر ایران در سیل پاکستان، گرسنگی و قحطی سومالی، آوراگان بنگلادش، ‌سیل نیکاراگوئه و… فارغ از نژاد و مذهب برای ارایه کمک های بشر دوستانه فعالیت کرده است. همچنین مراکز درمانی و بهداشتی را در کشورهای مختلف از جمله در قاره‌های آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا برای انجام فعالیت های انسان دوستانه تاسیس کرده است.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: در آمریکای جنوبی در کشور اکوادور و بولیوی مرکز توانبخشی و مرکز درمانی داریم که سال هاست مشغول خدمت رسانی به مردم این کشورها هستند. در کشور نیکاراگوئه نیز با توجه به سفر رئیس و دبیرکل صلیب سرخ نیکاراگوئه در سال ۹۵ به تهران، نیاز و درخواست این کشور مطرح شد.

وی افزود: در حال حاضر در حوزه همکاری امداد و نجات و آموزش، هلال احمر آمادگی اعزام مربیان و برگزاری دوره های مشترک را دارد. در چارچوب فعالیت های بشر دوستانه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز امکان فعالیت‌های توان بخشی، ‌بازدیدهای دوجانبه در حوزه هایی که صلیب سرخ نیکاراگوئه صلاح می داند را داریم.

در ادامه این نشست‌ آگوستا، وزیر دارایی نیکاراگوئه گفت: هلال احمر جمهوری اسلامی ایران سازمان مستحکمی است، شما در دو قرن مختلف حیات کاری داشته اید، دارای تاریخچه خوب و سزاوار تقدیر کشورهای جهان هستید.

وی از فعالیت های ایران در حوزه صلح، کمک های جمهوری اسلامی ایران به این کشور و فعالیت های پلی کلینیک ایرانی در نیکاراگوئه قدردانی کرد.

دستیار رئیس جمهور نیکاراگوئه نیز در این دیدار با تشکر از جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران به دلیل کمک‌ هایی که در طول سال های متمادی در این کشور داشته است، گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه برای ما نماد قدرت و مقاومت است. این مصمم بودن برای تعیین سرنوشت قابل تقدیر است.

اورتگا با اشاره احیا حقوق ملت نیکاراگوئه در حوزه بهداشت و سلامت در سال ۲۰۰۷ گفت: در حال حاضر مردم کشور من حق بهداشت و سلامت رایگان را دارند. دولت ما بیشترین بیمارستان ها را برای خدمات رسانی به مردم ساخته است و سیستم پیشگیری از بلایای طبیعی را راه اندازی کرده که همه ارگان‌ها و نهادها نماینده ایی در این سیستم دارند.

وی افزود: پلی کلینیک تخصصی ایرانی در می ۲۰۱۱ شروع به کار کرد و در حال حاضر به ۳۵۰ هزار نفر از جمعیت پایتخت خدمات ارائه می دهد و تمرکزش در حوزه پزشکی داخلی، اطفال، زنان و زایمان و ‌روانپزشکی‌ است.

ارتگا گفت:‌ کشور ما نیاز به تخصص هایی بیشتر شامل قلب و عروق، ‌ارولژویی، ارتوپدی، ‌جراحی، ‌چشم پزشکی،‌ کلیه و مجاری ادراری دارد که فکر می کنیم با کمک هلال احمر ایران می توان این نیاز را برطرف کرد. امیدوارم این پیشنهادها بررسی شود و تیم‌های تخصصی هلال احمر به نیکاراگوئه خدمات تخصصی ارائه دهند و در سیستم بلایای طبیعی نیکاراگوئه نیز بستری برای تبادل تجربیات دو کشور فراهم شود.

وی از دکتر پیوندی خواست تا با تهیه تفاهم نامه ای سه ساله، فعالیتی دائمی در حوزه همکاری های دوجانبه انجام دهند.

در این دیدار بالتوزانو سفیر دولت نیکاراگوئه و لوپز دستیار رئیس جمهور نیز از تلاش های دولت ایران برای انجام فعالیت‌های انسان دوستانه تشکر کرده و ایران را کشور برادر نیکاراگوئه خواندند.

دکتر پیوندی در پایان این جلسه با اعلام موافقت خواسته‌های نماینده دولت نیکاراگوئه گفت: صلیب سرخ نیکاراگوئه لیستی از نیازهای خود در بحث امداد و نجات که در کمیته عالی تحت نظر رئیس جمهور دنبال می شود تهیه کند و به هلال احمر ایران اعلام کند که ما بر اساس آن پلتفرم تفاهم نامه همکاری را تدوین و اجرا کنیم.