اخبار / ستادی

ققنوس؛ زاده شد

مسیر و نیت مان که خیر باشد اسباب و وسایل اش خود به خود مهیا می شود. در آذرماه اتفاق تلخی در یکی از مدارس زاهدان افتاد که هلال‌احمر را وادار کرد در حد بضاعت این نهاد مردمی برای تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان به وسایل گرمایشی استاندارد اعلام آمادگی کند.

۸ ماه قبل

ققنوس؛ زاده شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، بررسی های اولیه آغاز شد و هلال احمر هنوز در ابتدای راه بود که تعداد زیادی از خیرین، موسسه‌های حمایتی و مردم نیکوکار کشورمان هم اعلام کردند که می خواهند در این اقدام خداپسندانه شریک باشند. اگرچه برای این کار(حضور خیرین و مردم) برنامه‌ریزی از سوی هلال احمر انجام نشده بود، اما ردکرن دست احسان دیگران امری پسندیده نبود. وقتی می توانیم واسطه ای مطمئن برای خیر کثیر مردم باشیم، نباید دست رد به سینه آنها بزنیم. برای خیلی ها امکان حضور در منطقه‌ای چون روستانهای دورافتاده سیستان و بلوچستان وجود ندارد، نه امکاناتی دارند و نه نیروی انسانی، اما می خواهند قدمی در این راه بردارند. وظیفه ما این است که در چنین شرایطی امکان مشارکت در اقدامات خداپسندانه را فراهم کنیم. اینچنین بود که طرح ققنوس زاده شد تا امکانی باشد برای همیاری ایرانیان برای تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان به وسایل گرمایشی استاندارد.

نقص تجهیزات گرمایشی در مدارس کشور به‌ویژه مناطق محروم و روستاهای دورافتاده که اغلب گازکشی نشده‌اند، یکی از چالش‌های مهم سال‌های اخیر است که به عزم جدی برای تکرارنشدن حوادث این‌چنینی نیاز دارد. جمعیت هلال ‌احمر در این حوزه هیچ مسئولیت و وظیفه تعریف‌شده قانونی ندارد؛ اما بر اساس احساس مسئولیتی که این نهاد مردمی در حوزه‌های اجتماعی و انساندوستانه دارد، در این حوزه وارد عمل شده است. اساسنامه هلال ‌احمر بر پایه اهداف بشردوستانه است و علاوه بر نقش‌آفرینی در بحران‌هایی مانند سیل و زلزله، جمعیت هلال‌ احمر نقش مهمی در تسکین آلام مردم ایفا می‌کند. نزدیک‌ترین شاهد این موضوع ایفای نقش بسیار ارزشمند در طرح نذر آب و تأمین آب آشامیدنی مناطق متأثر از خشکسالی سیستان ‌و بلوچستان است.

خوشبختانه در فرصت کوتاهی از منابع داخلی هلال احمر ۲۵۰ بخاری تابشی خریداری شد و خیرین و سایر موسسات حمایتی هم کمک کردند تا همین تعداد دیگر هم مهیا شود. با برنامه ریزی های انجام شده نیمی از این تعداد در دیماه در مدارس یک و دو کلاسه نصب شد و بقیه هم تا پایان بهمن ۱۳۹۷ نصب می شود. برنامه ریزی لازم برای تجهیز مدارس ۳ تا ۶ کلاسه به سیستم شوفاژ هم شروع شده و امیدواریم که تا پیش از مهرماه سال آینده بتوانیم تعهدمان را برای تجهیز ۲ هزار کلاس در مدارس ابتدایی آن استان به انجام برسانیم.