اخبار / ستادی

لبخند رضایت مردم محروم کویر از کاروان «نذر آب۲» در خراسان جنوبی

رد پای خشکسالی در کویر آثار زیادی از جمله مرگ تدریجی قنات‌ها را به جای گذاشته اما امروز هلال مهربانی‌ها  با طلوع کردن در مناطق محروم چراغ آبادانی روستاها را روشن کرده و کاروان‌های نذر آب روزنه امید را در دل‌های روستائیان روشن کرده است.

۴ هفته قبل

لبخند رضایت مردم محروم کویر از کاروان «نذر آب۲» در خراسان جنوبی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از خبرگزاری تسنیم، خشکسالی واژه‌ای که مردم خراسان‌جنوبی سال‌هاست با آن خو گرفته‌اند و در گوشه‌ گوشه خراسان‌جنوبی هنوز هم روستاهایی وجود دارد که ساکنان آن از کمترین امکانات زندگی بی‌بهره‌اند و یک‌صدا فقر، خشکسالی، بی‌آبی و محرومیت را فریاد می‌زنند.

براساس آمار ۱۷ میلیون ایرانی در تنش آبی زندگی می‌کنند، هر چند بارندگی‌های بهار امسال به بهبود شرایط قنات‌ها کمک کرد اما سبب جبران خسارت خشکسالی ۲۰ ساله مناطق شرقی و جنوبی ایران نشده است.

رد پای خشکسالی در کویر آثاری اعم از مرگ تدریجی قنات‌ها را به جای گذاشته و به دنبال آن آبادی از بین روستائیان رخت بر بسته است، پیامدهای خشکسالی تنها به خاموش شدن قنات‌ها خلاصه نمی‌شود بلکه مهاجرت بیش از هزاران روستایی و از بین رفتن منابع درآمدی روستائیان گوشه دیگری از این نامهربانی‌ها است.

در این راستا افرادی که خود روزگاری نه چندان دور گرداننده چرخ اقتصاد استان بودند امروز چشم به انتظار گام‌های یاری رسان مسئولان هستند تا با جرعه‌ای آب و یا شاید اندکی طعام، روزی رسان لحظه‌های سخت‌شان باشند.

 

اجرای طرح ملی “نذر آب ۲” در خراسان جنوبی

تاکنون گروه‌ها و افراد زیادی پا به میدان گذاشته‌اند و امروز هلال مهربانی‌ها  با طلوع کردن در مناطق محروم، چراغ آبادانی روستاها را روشن کرده و کاروان هایی در قالب نذر آب، روزنه‌های امید را در دل‌های خسته روستائیان روشن کرده است.

این بار کاوران نذر آب جمعیت هلال احمر همدان مهمان خراسان جنوبی می‌شود تا در کنار خدمات پزشکی، لب‌های تشنه کویریان را  نسخه‌ای شیرین بپیچد.

کاروان نذر آب جمعیت هلال احمر از همدان مهمان خراسان جنوبی شده و به مرکزیت روستای تپه طاق به ۲۵ روستای محروم دهستان یخاب خدماتی رایگان ارائه می‌دهد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: کاروان نذر آب به مدت چهار روز با مرکزیت روستای تپه طاق طبس به بیش از ۳ هزار نفر از ۲۵ روستای این منطقه ارائه خدمت می‌کند و در این راستا بیش از ۲ هزار و ۷۰ نفر به صورت رایگان ویزیت شدند.

محمدرحیم شهریاری با بیان اینکه این کاروان با همراهی ۵۰ نفر از داوطلبین جمعیت هلال احمر به ارائه خدمات می‌پردازد، افزود: تیم پزشکی کاروان شامل ۱۸ نفر از جمله دندان پزشک، متخصص داخلی و فوق تخصص ریه، فوق تخصص نفرولوژی، متخصص تغذیه، بهداشت مواد غذایی، متخصص زنان و زایمان، دکتر روانشناس، پزشک عمومی، ماما، اپتومتریست، فیزیوتراپیست، پرستار و تکنسین دارویی است.

وی از توزیع ۱۲ تانکر ذخیره آب بر اساس نیاز روستاها در این منطقه خبر داد و گفت: توزیع ۱۵۰ بسته بهداشتی و ۱۵۰ بسته غذایی از دیگر خدمات انجام شده توسط این کاروان است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از توزیع ۶۱۷ ثوب لباس مختلف، ۸۲ جفت کفش و ۷۱ عدد کیف توسط این تیم در بین نیازمندان خبر داد و افزود: ارائه آموزش‌های بهداشتی و سبک زندگی، آموزش‌های پیشگیری از سرطان‌های زنان، تب کریمه کنگو و پخش فیلم سینمایی در طول شب‌های استقرار از دیگر خدمات ارائه شده توسط این کاروان است.

شهریاری گفت: تاکنون ۹۲۰ نفر از مردم این منطقه از خدمات دارویی به ارزش ۲۵۰ میلیون ریال بهره‌مند شدند و برای ۴۱۶ نفر عینک طبی و آفتابی توسط اپتومتریست تجویز شد که این عینک‌ها به طور رایگان با همت خیرین در اختیار این افراد قرار گرفت.