اخبار / استانی

مانور «لحظه صفر» اعضای کارگروه امداد و نجات یزد

سرپرست معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان یزد گفت: مانور لحظه صفر مدیریت بحران به مناسبت اربعین حسینی برای آمادگی تیم های امدادی به منظور کمک رسانی به زائران حسینی در روستای صادق آباد شهرستان تفت برگزارشد.

۵ روز قبل

مانور «لحظه صفر» اعضای کارگروه امداد و نجات یزد

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان یزد ؛ محمد علی غنی زاده در حاشیه مانور لحظه صفر که به مناسبت اربعین حسینی توسط مدیریت بحران برگزار شد ،گفت : در این مانور که با فرض واژگونی و آتش سوزی یک دستگاه مینی بوس در کیلومتر ۳۶ محور یزد به شیراز قبل از روستای صادق آباد برگزار شد، اقداماتی از جمله کنترل و مهار آتش، حمل و نقل مصدومان ، تخلیه امن و انجام‌عملیات امدادو نجات ، انتقال مصدومین به نزدیکترین محل درمانی تمرین شد .

سرپرست معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان یزد ،هدف از برگزاری این مانور را تقویت سرعت عمل ، انسجام تیمی ، توان افزایشی و آمادگی هرچه بیشتر نیروهای عملیاتی و ارتقاء سطح هماهنگی دستگاههای عمل کننده در مواجه با حوادث اعلام کرد و گفت : شهرستان تفت با توجه به تردد وسائط نقلیه سنگین از جمله اتوبوس های زائرین حسینی به کربلای معلی در مسیر محور مواصلاتی تفت به شیراز و احتمال هرگونه خطر یا حادثه در این مسیر ، برگزاری این مانور در شهرستان تفت دارای اهمیت خاصی بود .

وی افزود : این مانور راس ساعت ۱۷/۲۰ مورخ ۹۸/۷/۱۶ با تماس تلفنی از مرکز کنترل جمعیت هلال احمر با امدادگران و نجاتگران پست جاده ای جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان جهت امدادرسانی به حادثه دیدگان فرضی محبوس شده در واژگونی و آتش سوزی یک دستگاه مینی بوس در کیلومتر ۳۶ محور یزد به شیراز قبل از روستای صادق آباد اعلام کردند که پس از گرفتن گزارش دقیق از حادثه دوتیم که هر تیم شامل یک نفر کادر و سه نفر نجاتگران داوطلب حضور داشتند به همراه یکدستگاه آمبولانس و یک دستگاه خودروی نجات از پایگاه جاده ای فیض آباد و یک تیم پشتیبان از شهرستان به همراه یکدستگاه تویوتا هایلوکس به محل حادثه اعزام شدند.

 غنی زاده  گفت : عوامل امدادی این جمعیت ، کمتر از ۷ دقیقه در محل حاضر و پس از بررسی و کنترل صحنه با دو دستگاه کپسول آتش نشانی ، آتش را کنترل کرده تا نیروهای آتش نشانی به محل حادثه رسیدند . پس از کنترل آتش سوزی ، جستجو و نجات مصدومین توسط تیم امدادی شروع و بعد از بررسی تعداد ۴ نفر مصدوم که یک نفر از آنها به صورت سرپایی و سه نفر دیگر در محل ،  اقدامات اولیه امدادی انجام تا نیروهای اورژانس به محل حادثه رسیدند و مصدومین به عوامل اورژانس تحویل داده شدند .

وی با اشاره به اینکه یک مصدوم با آمبولانس جمعیت هلال احمر و دو مصدوم دیگر توسط اورژانس به مرکز درمانی انتقال داده شدند ؛ عنوان کرد : در این حادثه فرضی یک  فوتی هم داشت که با هماهنگی و نظارت نیروی انتظامی به عوامل شهرداری تحویل داده شد .

غنی زاده زمان ورود نیروهای امدادی را مثبت ارزیابی کرد و گفت : نخستین ورودی بعد از نیروهای راهنمایی و رانندگی عوامل امدادی هلال احمر بودند که به سر صحنه رسیدند و اقدامات اولیه را نیز انجام دادند و سپس عوامل اورژانس ، آتش نشانی ، شهرداری و ….. سر صحنه حادثه به ترتیب حضور پیدا کردند .

وی گفت : همه دستگاه ها از جمله راهنمایی و رانندگی ، هلال احمر ، اورژانس ، نیروی انتظامی ، شهرداری ، آتش نشانی و ستاد مدیریت بحران شهرستان به عنوان فرمانده عملیات ، هماهنگ و حاضر بودند و تا پایان مانور ساعت ۱۸:۳۰ عملیات ایمن سازی و انتقال مجروحین و مصدومین به خوبی انجام شد .