فاطمه پاکسرشت/ در مکتب شیعه شخصیت و زیارت امام حسین علیه السلام از موقعیت ویژه ای برخوردار است و روایات بسیاری در مورد ایشان ذکر شده است. حتی پیامبر اسلام (ص) در این خصوص می فرماید: «کربلا پاک ترین بقعه روی زمین است و از نظر احترام بزرگترین بقعه ها است و الحق که کربلا از بساط های بهشت است» که درک آن تنها وقتی پای در مسیر عشق بگذاری میسر است.

نجف تا کربلا؛ خدمت در راه حضرت عشق

عمود ۱۰۸۰ در مسیر نجف تا کربلا و در موکب حرم حضرت معصومه (س)، درمانگاه مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به زائران پیاده آن حضرت خدمات درمانی می دهد. پایگاه درمانی ای که با توجه به شرایط فیزیکی موکب به چند قسمت خواهران، برادران، داروخانه و انبار تجهیزات دارویی تفکیک شده است.

درب ورودی قسمت خواهران، امدادگر داوطلب هلال احمر با آرامش، بیماران را پذیرش می کند، به زبان عربی مسلط نیست اما دست و پا شکسته اسم و فامیل و علت مراجعه زائران را می پرسد. آنقدر که با مراجعه کنندگان صحبت کرده، صدایش گرفته و بسیار هم خسته است، اما این خستگی بر اخلاق و رفتارش تاثیر منفی نگذاشته و همچنان با نرم خویی در حال خدمت است.

در قسمت پرستاری و تزریقات هم شوق خدمت را به راحتی در صورت خسته اما پرانگیزه پرستاران می توان دید. یکی از پرستاران، پاهای تاول زده زائران را شست و شو و پانسمان می کند و همچنان زیر لب ذکر یاحسین و صلوات زمزمه می شود. الهام باقری ۶ سال است که در کسوت پرستاری خدمت می کند و امسال دومین بار است که با کاروان هلال احمر همراه شده تا فرصت خدمت به زوار امام حسین(ع) را از دست ندهد. در جواب سوال اینکه چرا اینجایی؟ می گوید: «ما برگزیده ایم. مطمئنا خیلی ها دوست داشتند در این ایام زائر و یا خادم امام حسین(ع) باشند و حالا این قرعه به نام ما افتاده و افتخارش نصیبمان شده است. برگزیده شدیم تا خدمت کنیم، همراهی و خدمت به زائران آقا زیباست و همه دوست دارند از طریق دعای زائران، گرفتاری های خود را حل کنند.»

او همچنان که با خوشرویی پذیرای بیماران است ادامه می دهد: «زائران خسته اند و ممکن است حرفی بزنند که موجب رنجش شود، اما همین که احساس می کنیم از طرف امام حسین (ع) و ائمه اطهار مورد نظارت قرار می گیریم می تواند موجب صبوری و حلاوت زبان شود.»

او با چشمانی اشک آلود، تاول های پای زائران را یادآور رنج اسرای شام می داند: «من افتخار می کنم مرهمی بر این تاول ها بگذارم. عشق به حضرت را مادرم از کودکی در دلم گذاشت و حالا به واسطه و خواسته مادرم و البته به نیابت از ایشان که به تازگی فوت کردند، تصمیم دارم هر سال برای خدمت به زائران آقا در این مسیر حاضر شوم.

خدمت به زائران خستگی نمی شناسد

در مسیر نجف تا کربلا و در عمود ۱۰۹۲ نیز تابلوی درمانگاه جمعیه النور الخیریه، همان درمانگاه هلال احمر توجه زائران پیاده را جلب می کند. روبروی درمانگاه، آمبولانس جمعیت هلال احمر مستقر است و البته راننده آن، مات و مبهوت عظمت پیاده روی زائران شده است. «علی محمد پور از استان خراسان رضوی کارمند رسمی هلال احمر با ۲۵ سال سابقه است که به گفته خودش از ۲۱ مهرماه جاری خدمت به زائران را آغاز کرده. او چند روز در مرز مهران مستقر بوده و اعزام بیماران از مرز مهران به مرکز درمانی ایلام را بر عهده داشته است: «بعد از مهران به نجف اعزام شدم و بعد از ۲ روز خدمت در نجف، حالا در پایگاه درمانی جمعیه النور الخیریه در عمود ۱۰۹۲ هستم.»

علی در ۸ روزی که در این پایگاه مستقر است، هر روز تجربه اعزام به درمانگاه الحسین در کربلا را دارد: «فعالیت در جمع زائران را خستگی ناپذیر می دانم، خوشبختانه با همکاری عراقی ها در یک ردیف و همسو کار می کنیم و با اینکه به سختی زبان یکدیگر را متوجه می شویم اما با زبان اشاره توانسته ایم در جهت اعزام بیماران به بیمارستان های عراق تعامل خوبی داشته باشیم و تاکنون با مشکلی هم مواجه نشدم. من افتخارم این است که در این رکاب و برای امام حسین(ع) به زائرانش خدمت می کنم.»

اینجا، دوری از خانواده مفهومی ندارد. شوق و شور زائران برای رسیدن به کربلا تو را هم با خود همراه می کند و انگیزه ات را برای خدمت، صد چندان. اربعین؛ همان شور و حال حسینی است که در وصف نمی گنجد.

دیدگاه‌ها