آگهی

اخبار / استانی

مرکز توانبخشی هلال احمر به زودی در یزد افتتاح می شود/ رسانه ها بازوی حمایتی هلال احمر

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد گفت: یکی از اهداف جمعیت هلال احمر توانبخشی بعد از سوانح و حوادث است. این حلقه همیشه در استان ما مفقود بوده لذا از نوروز کار فراهم کردن مقدمات راه اندازی مرکز توانبخشی استان آغاز شده و امیدواریم تا هفته دولت بخش های کاردرمانی، گفتاردرمانی و ارتوپدی فنی نیز به بهره برداری برسد.

۱ سال قبل

مرکز توانبخشی هلال احمر به زودی در یزد افتتاح می شود/ رسانه ها بازوی حمایتی هلال احمر

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان یزد؛ دکتر محسن حرازی زاده مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد در تشریح وظایف هلال احمر گفت: وظیفه هلال احمر امدادرسانی در جنگ و سوانح است و اگر جنگی نبود آمادگی منابع انسانی و تکمیل تجهیزات در دستور کار قرار می گیرد.
حرازی زاده با اشاره به جذب اعضا در حوزه دانش آموزی، دانشجویی، طلاب و جمعیت داوطلبی گفت: در حوزه جوانان اولین هدف تربیت نیروهای امدادی است و هدف دوم ما نیز این است که جوانان از این طریق ابتدایی ترین تجربه های اجتماعی شدن خود را از طریق همایش ها و اردوهایی که برگزار می‌کنیم با ما داشته باشند.
حرازی زاده بیان کرد: از برنامه کلی ما در بحث جوانان این است که با توجه به کمبود بودجه ای که در حوزه های مختلف وجود دارد با سایر ارگان‌هایی که آنها هم در بحث اجتماعی شدن جوانان و کاهش آسیب های اجتماعی اهداف مشترکی با ما دارند فعالیت روزافزون داشته باشیم.
وی اضافه کرد: در این زمینه با آموزش و پرورش، شهرداری‌ها، استانداری، کانون مساجد، اداره ارشاد اسلامی و کانون پرورش فکری کودکان کار را آغاز کرد ه ایم تا یک همگرایی با این نهادها داشته باشیم و بتوانیم به اهداف مشترک خود دست یابیم و با مشارکت هم بتوانیم کارهای مناسبی انجام دهیم.
حضور جوانان در فعالیت های هلال احمر؛ عامل ترغیب شهروندان
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد اظهار کرد: یکی از موثر ترین اتفاق هایی که طی دوره های آموزشی هلال احمر می افتد این است که جوانانی که آموزش‌های لازم را در هر زمینه ای ببینند خیلی راحت می‌توانند این آموزش ها را به گروه‌های همسان خود انتقال دهند و اثری که آنها روی گروه‌های همسان خود دارند خیلی موثرتر است.
وی تاکید کرد: از طرفی حضور فعال جوانان در سطح شهر خود عاملی است برای اینکه همه شهروندان به فعالیت های بشردوستانه ترغیب شوند.
این مقام مسئول یادآور شد: در بحث کانون های دانش آموزی و دانشجویی عمده فعالیتی که هلال احمر اکنون در دستور کار دارد اجرای طرح ” دانش آموز آماده در سوانح” و یا به اختصار طرح “دادرس” است که طی آن در دوره های هشت ساعته و آموزش تکمیلی برای گروه های کلاس هشتم به بعد مسائل ابتدایی را آموزش می دهیم تا هم کمک های اولیه را فرابگیرند و هم این موضوعات را در مدارس خود اشاعه بدهند. هلال احمر در این حوزه نیز به خوبی درخشیده و سال گذشته دختران طرح دادرس هلال احمر یزد رتبه اول کشور را از آن خود کردند.
افتتاح پایگاه امداد جاده ای میبد در آینده ای نزدیک
حرازی زاده تاکید کرد: در حوزه امداد، که اولویت فعالیت هلال احمر است، عمده فعالیت ما پایگاه های امداد جاده ای است که در حال حاضر ده پایگاه امداد جاده ای ثابت در سطح استان قرار دارد و اخیراً کار ساخت پایگاه تنگ چنار و پایگاه امداد جاده ای شهرستان هرات به اتمام رسیده، همچنین تا پایان مرداد ماه پایگاه امداد جاده ای میبد نیز افتتاح خواهد شد.
وی گفت: در حوادث و سوانح مختلف نظیر تصادفات جاده ای و ریزش آوار نیروهای هلال احمر رهاسازی و نجات مصدومین حادثه و نهایتاً انتقال آنها به بیمارستان و اورژانس را انجام می دهند. همچنین هلال احمر استان یزد سه تیم امداد کوهستان دارد که در سطح کشور مقام آور هستند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد از گروه واکنش سریع و امداد موتوری به عنوان دیگر تیم های امدادی این جمعیت یاد و اعلام کرد: مرکز پاسخگویی به حوادث اضطراری با شماره ۱۱۲ آماده پاسخ به درخواست های مردم عزیز استان یزد است.
وی بیان کرد: در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۷ مجموع کل حادثه دیدگانی که کار امدادرسانی به آنها توسط هلال احمر انجام شد، ۱۱۴۳ نفر بود که از این میزان۱۳۵ عملیات مربوط به خدمات حضوری، ۹۱ مورد به حوادث جاده ای، ۱۱ مورد حوادث در کوهستان، ۵ مورد حوادث صنعتی و کارگاهی، ۹ مورد حوادث شهری، ۶ مورد حوادث مربوط به سیل و آبگرفتگی، ۴مورد حوادث مربوط به آوار بود و طوفان و زلزله نیز هر کدام یک مورد را به خود اختصاص داده بود.
وی اضافه کرد: در مجموع این عملیات ها ۲۷ نفر به صورت سرپایی درمان شده و ۸۴ نفر نیز به مراکز درمانی منتقل شدند.
راه اندازی سایت آوار و باشگاه کوهنوردی در یزد
حرازی زاده عنوان کرد: وقتی جنگی وجود نداشته باشد تلاش هلال‌احمر بیشتر به آموزش نیروها و تکمیل تجهیزات براساس بودجه و اعتبارات معطوف می شود. در این زمینه آموزش های ما به دو دسته آموزش عمومی و آموزش تخصصی تقسیم می شود. خب طبیعتاً نیروهای امدادی برای کمک به حادثه دیدگان باید آموزش تخصصی ببینند لذا سعی کردیم داوطلبان از آموزش های به روز بهره مند شوند. در این راستا یکی از آیتم هایی که در قالب آموزش قابل توصیف بوده مانور است که هر سال دو مانور منطقه ای در استان یزد برگزار می شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد گفت: اعتقاد ما بر این است که باید آموزش را به خانه ها ببریم و آحاد مردم را از آن بهره مند کنیم. در همین راستا طرح “خانواده آماده در برابر مخاطرات” و یا به اختصار طرح “خادم” و همچنین طرح “هر خانواده، یک امدادگر” اجرایی می شود.
وی بیان داشت: تجهیز تیم امداد کوهستان و راه اندازی سایت آوار و باشگاه کوهنوردی با همت خود امدادگران از جمله دیگر اقداماتی بوده که در راستای آموزش نیروهای هلال احمر انجام شده است.
راه اندازی و افتتاح مرکز توانبخشی هلال احمر یزد
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد اظهار کرد: هلال احمر پلی است بین توان توانمندان و نیاز نیازمندان لذا با اجرای طرح فرشتگان رحمت پیش از عید نوروز و همچنین طرح همای رحمت در ماه مبارک رمضان سعی داریم در راستای این شعار کار کنیم.
وی با تشریح اقدامات معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر یزد گفت: یزد قطب پزشکی جنوب کشور بوده و بیماران برای درمان از استان های مجاور نیز به یزد می آیند، لذا تلاش ما بر این است که مریضی که درمان می شود لا اقل دغدغه تامین دارو را نداشته باشد. در این خصوص تلاش می کنیم داروهایی که در ایران وجود دارد در یزد نیز موجود باشد. به همین دلیل است که داروخانه هلال احمر جزء داروخانه های برتر استان است.
وی ادامه داد: حوزه دیگری که در بحث معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی قرار می گیرد، واکسیناسیون حجاج است.
این مقام مسئول ابراز کرد: هم اکنون در حال راه اندازی بخش توانبخشی هستیم چرا که یکی از اهداف جمعیت هلال احمر توانبخشی بعد از سوانح و حوادث است. این حلقه همیشه در استان ما مفقود بوده لذا از نوروز کار فراهم کردن مقدمات راه اندازی مرکز جامع توانبخشی را آغاز کرده ایم و الحمدلله خیلی خوب پیش رفته ایم. هم اکنون بخش فیزیوتراپی فعال شده و امیدواریم تا هفته دولت بخش های کاردرمانی، گفتاردرمانی و ارتوپدی فنی نیز به بهره برداری برسد. البته باید در این راستا از دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی تشکر کرد.
وی تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم خدمت رسانان خوبی برای مردم باشیم و اهدافی که برای مجموعه هلال احمر در نظر گرفته شده را به درستی انجام دهیم. امیدواریم مردم مشارکت بیشتری با ما انجام بدهد تا بتوانیم خدمات بیشتری به آنها ارائه دهیم. از اعتمادی که مردم به ما دارند بسیار خرسند هستیم و امیدواریم که شرمنده این اعتماد مردم نشویم.
رسانه ها بازوی حمایتی هلال احمر
وی گفت: رسانه‌ها می‌توانند به یاری مسئولین بشتابند به شرط اینکه منصفانه نقد کرده و به عنوان یک ناظر و مرجع مطلع از افکار عمومی بر ما نظارت کنند.
حرازی زاده افزود: رسانه ها همچنین می توانند ما و فعالیت های ما را به جامعه بشناسانند. زیرا بیشترین اتکای هلال احمر بر توان اعضای داوطلب آن است. طبیعتاً اگر فعالیت‌های ما نشان داده شود اعضای بیشتری با کار ما آشنا می‌شوند و این خود زمینه ساز جذب بیشتر خواهد بود. زیرا کار ما کار جذابی بوده و در راستای اهداف بشردوستانه است.
وی ادامه داد: شایسته است که فعالیت های هلال احمر را که همه بر مبنای بی طرفی، بی غرضی، وحدت، اقدامات بشردوستانه، فعالیت داوطلبانه و کرامت انسانی است را به مردم نشان بدهیم.

دیدگاه‌ها