اخبار / ستادی

مسئول تربیت بدنی هلال‌احمر درباره المپیاد ورزشی هلال: ناممکنی که ممکن شد

المپیاد ورزشی کارکنان و اعضای هلال‌احمر این روزها جمع زیادی از خانواده جمعیت هلال‌احمر را دور هم جمع کرده است تا در کنار رقابت در رشته‌های مختلف، دوستی‌هایشان را عمیق‌تر کنند و رابطه‌هایشان را صمیمی‌تر و همه در کنار هم در راستای توسعه اهداف بشردوستی و نوع‌دوستی هلال‌احمر قدم‌ بردارند.

۴ ماه قبل

مسئول تربیت بدنی هلال‌احمر درباره المپیاد ورزشی هلال: ناممکنی که ممکن شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، حسین باقری برومند، مسئول تربیت‌بدنی هلال‌احمر در گفت‌وگو با «شهروند» از این دوستی‌های نزدیک به‌عنوان سرمایه‌های ارزشمند یاد می‌کند و امیدوار است جمعیت هلال‌احمر ایران بتواند ایده‌پرداز حرکتی نو در عرصه‌های بین‌المللی صلح و بشردوستی در قالب ورزش باشد.

برگزاری المپیاد برای کارکنان و اعضای هلال‌احمر اساسا با چه هدفی صورت گرفته است؟
مسابقات ورزشی کارکنان از سال‌ها قبل وجود داشت، اما به صورت تک‌رشته‌ای. مثلا بیشتر مسابقات فوتبال برگزار می‌شد که تا سیزدهمین دوره هم ادامه پیدا کرد. درحال حاضر با توجه به سیاست‌ها و رهنمودهایی که مدیران وقت جمعیت داشتند، قرار شد مسابقات را خیلی منسجم‌تر برگزار کنیم و با توجه به علاقه‌مندی‌ها و استقبالی که از سوی اعضا و کارکنان دیده شد، تصمیم گرفتیم رشته‌هایی برای حضور بانوان هم در نظر بگیریم. در ادامه برنامه‌ریزی‌ها انجام شد و حمایت‌ها صورت گرفت و این روزها شاهد برگزاری دور پایانی مسابقات بعد از گذشت چهار دوره در استان‌های مختلف هستیم.
 این‌گونه مسابقات چقدر در روحیه کارکنان هلال تاثیر می‌گذارد و چطور می‌تواند حس مشارکت و همبستگی را در جمعیت هلال‌احمر بیشتر کند؟
از نخستین دوره یا حتی زمانی که مسابقات قبلی هم انجام می‌شد، رقابت‌های ورزشی باوجود فشردگی و تنش‌ها و آن‌چه داخل زمین داشت، دوستی و رفاقت عمیقی بین بچه‌ها ایجاد کرده است؛ به‌طوری که طبق نظرسنجی‌های ما از چهار مرحله قبل، همه استان‌ها خوشحال بودند از این‌که این مسابقات به این حالت منسجم و گسترده برگزار می‌شود. این مسابقات باعث آشنایی کارمندان قدیمی و جدید شد و دوستی خوبی بین‌شان برقرار کرد. الان هر ورزشکاری از هر استانی جای دیگر برود، شاید تنها کسی که از همکاران بشناسد، دوستی است که در این مسابقات با او آشنا شده است. به‌طورکلی، هم از لحاظ اداری و هم شخصیتی، این ارتباطات نزدیک‌تر برای جمعیت هلال‌احمر بسیار موثر است. اتفاق جالب‌تر در این میان، علقه دوستی بین اعضا و کارکنان جمعیت هلال‌احمر است؛ شاید برخی از اعضا پیش از این اگر وارد حیطه کاری کارمندان می‌شدند، احساس کسی را داشتند که اضافه است و باید کنار بایستد؛ اما این بازی‌ها باعث شد نزدیک‌تر شوند به همدیگر و این اعضا به بدنه جمعیت نزدیک‌تر شدند، شاید با ادامه‌دار شدن این المپیاد، اعضا و داوطلبان هم به‌طور دایم عضوی از جمعیت هلال‌احمر شوند.  قطعا این اتفاق باعث می‌شود همه نیروهای انسانی بهره‌وری بهتری داشته باشند.

در چشم‌انداز آینده، می‌توان حضور در حوزه بین‌الملل را هم پیش‌بینی کرد؟
با تدبیری که مدیران جمعیت اندیشیده‌اند، قرار بر این شد که یک ناممکن ممکن شود؛ این‌که ما تیمی داشته باشیم که از بین اعضا و جمعیت انتخاب شود و به‌واسطه آن فرشاد پیوس برای استعدادیابی در کنار ما حضور دارد. این موضوع باعث می‌شود تیم منتخبی داشته باشیم که با حمایت وارد عرصه‌های بین‌المللی شود. همان‌طور که می‌دانید هلال‌احمر خیلی بزرگتر از دستگاه‌هایی است که تیم رسمی دارند؛ قطعا داشتن یک تیم رسمی برای هلال‌احمر که با حمایت مسئولان بتواند در عرصه بین‌المللی حضور داشته باشد، بسیار مورد استقبال ما است. ما حتی می‌توانیم ایده‌پرداز این کار باشیم، به‌طوری که یک کار جدید و نو در عرصه بین‌المللی انجام دهیم و به دیگر کشورها پیشنهاد دهیم که یک دوره مسابقات بین‌المللی داشته باشیم. امیدواریم این اتفاق هم مثل کاری که امروز شاهدش هستیم و تصور می‌کردیم ناممکن است، ولی به این منسجمی و گستردگی برگزار می‌شود، در آینده نزدیک بیفتد.

وجه تمایزی که جمعیت هلال‌احمر با دیگر نهادها و سازمان‌ها دارد، بحث اهداف و چشم‌اندازهایش است، یک تیم رسمی ورزشی چقدر می‌تواند پیام‌رسان هلال‌احمر باشد؟
پرچم هلال‌احمر در دنیا یک نماد خاص دارد و پیام‌رسان صلح است؛ بدون‌شک اگر این نماد صلح و دوستی در ورزش هم وارد شود، کاری بسیار خوب است و اهداف عالی در دل ورزش نشان داده می‌شود. وقتی اهداف هلال‌احمر نزدیک اهداف ورزش باشد و بخواهیم اینها را همسو کنیم، کاری بسیار ارزشمند را رقم می‌زند. زمانی که کشورهای دیگر وارد این موضوع شوند، قطعا می‌تواند پیام‌رسان مهم برای اهداف ما باشد و می‌توان در مسابقات هم این نمادها را به نوعی نشان داد تا در قالب ورزش بگوییم هدف‌هایمان چیست.

مهمترین شعار یا نمادی که هلال‌احمر در قالب ورزش می‌تواند به جامعه نشان دهد، چیست؟
من در این روزها چیزی که در این مسابقات و فضای حاکم بر آن دیدم، تنها چیزی به‌عنوان پیام یا شعار دوستی، سلامتی، رفاقت و رقابت بود که در چارچوب اهداف جمعیت هلال‌احمر هم می‌گنجد. تنها نکته‌ای که برای ما اهمیت دارد این است که همه کسانی که در این مسابقات شرکت کرده‌اند، از ما تقاضا دارند در ادامه راه منسجم‌تر و جدی‌تر و با تنوع رشته‌ای بیشتر المپیاد را داشته باشیم. این نشان می‌دهد که ما توانسته‌ایم این دوستی و رفاقت را در قالب رقابت نشان دهیم.

فرشاد پیوس در حاشیه المپیاد کارکنان و اعضای هلال‌احمر: رویدادی درخور جمعیت هلال‌احمر

فرشاد پیوس به‌عنوان رئیس کمیته استعدادیابی المپیاد ورزشی کارکنان و اعضای هلال‌احمر در روزهای برگزاری این مسابقات حضور مستمر دارد و از نزدیک بازی تیم‌های حاضر در رشته فوتسال را مشاهده می‌کند. او در حاشیه  برگزاری این المپیاد در پاسخ به «شهروند» درباره سطح فنی این مسابقات گفت: «این مسابقات از سطح کیفی خوبی برخوردار است. در این مکان سال‌های‌ سال اردو داشتیم و می‌دانستم که می‌تواند میزبان خوبی برای بازی‌ها باشد؛ به‌نوعی می‌توان گفت انتخاب مکان مناسب نوعی شخصیت‌دادن به رویدادی است که قرار است در آن اتفاق بیفتد و کسانی که در جمعیت هلال‌احمر کار می‌کنند. من به شخصه سعی می‌کنم در جریان همه بازی‌ها باشم؛ البته فعلا بیشتر تمرکز ما در رشته فوتبال است ولی در کنارش نیم‌نگاهی به مسابقات تنیس و فوتبال دستی و شنا هم داریم. در فوتبال همه تیم‌ها خوب هستند و نمی‌توان گفت کدام تیم اول می‌شود. رقابت‌ها بسیار نزدیک به هم است و نمی‌توان پیش‌بینی کرد کدام تیم قهرمان می‌شود.»