آگهی

اخبار / ستادی

مقابله با بحران های اجتماعی از طریق کار آفرینی و برگزاری دوره های آموزشی ویژه جوانان/ برنامه های متنوع سازمان جوانان هلال احمر برای مبارزه با اعتیاد

مشاور آموزش و پژوهش رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی شیوه مداخلات اجتماع محور در مناطق حاشیه نشین ویژه کارشناسان امور جوانان سراسر کشور در تبریز بر لزوم ورود هلال احمر به بحرانهای اجتماعی تاکید کرد.

۱ سال قبل

مقابله با بحران های اجتماعی از طریق کار آفرینی و برگزاری دوره های آموزشی ویژه جوانان/ برنامه های متنوع سازمان جوانان هلال احمر برای مبارزه با اعتیاد

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی؛ کبری محمدی با بیان اینکه کار در هلال احمر با عشق و علاقه عجین شده است، افزود: جمعیت هلال احمر در بحث آسیب های اجتماعی بسیار خوب ورود پیدا کرده و استان آذربایجان شرقی از نظر داشتن تیم قوی و ایده های نو در این بحث موفق عمل کرده است.
وی اظهار کرد: جمعیت هلال احمر، علیرغم اینکه جزو دستگاههای معین در حوزه پیشگیری از مواد مخدر است ولی از نظر فعالیت های چشمگیر در کنار دستگاههای اصلی ظاهر شده است، در سال ۹۵ رویکرد جدیدی در حوزه پیشگیری از مواد مخدر در هلال احمر ایجاد شد و بر اساس این رویکرد به صورت غیر مستقیم هلال احمر به این بحث ورود پیدا کرد .
مشاور آموزش و پژوهش رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به برنامه های متعدد سازمان جوانان در حوزه مبارزه با اعتیاد اظر کرد: اعتیاد معلول است و علت نیست. ریشه های اعتیاد در بحث های تربیتی و بیکاری و مشکلات روحی و روانی و خشونتها و سایر ناهنجاری ها نهفته است که بایستی این ریشه ها را بررسی کرده و نسبت به رفع و قطع آنها با انجام برنامه های مناسب و موثر اقدام کنیم که در این راستا سازمان جوانان بحث کار آفرینی و برگزاری دوره ها و آموزش های پیشگیری اولیه و گسترش آن به صورت آبشاری در میان جوانان را در مقاطع مختلف در دستور کار خود قرار داده و اجرا کرده است.
کار هلال احمر تنها در امداد ونجات خلاصه نمی شود
کبری محمدی با اشاره به رسالت هلال احمر بر اساس اصول هفتگانه و اسناد بالادستی خاطر نشان کرد: علیرغم اینکه جمعیت هلال احمر بار سنگین امداد ونجات را بر دوش دارد ولی رسالت هلال احمر تنها به کار امداد ونجات خلاصه نمی شود جمعیت هلال احمر یک نهاد بشردوست است و همانگونه که هلال احمر در بحث بحرانهای طبیعی ورود پیدا می کند در بحث بحرانهای اجتماعی هم کار مشابه را انجام می دهد .
وی با تاکید بر لزوم بهینه خرج کردن بودجه و مدیریت هزینه ها ادامه داد: بایستی همواره مد نظر داشته باشیم هر جا که کار پیشگیری انجام نیافته هزینه های سنگینی پرداخت کرده ایم، دستگاههایی که وظیفه آموزش های اجتماع محور و آموزش های همگانی را بر عهده دارند بایستی قبل از وقوع بحرانها ودر زمان آرامش با برنامه های منسجم و تاثیرگذار ورود پیدا کنند تا در حوادث و بحرانها با کاهش هزینه ها روبرو شویم.
مشاور رئیس سازمان جوانان با تجلیل از نقش تیم های سحر در کاهش اثرات روحی و روانی حادثه دیدگان گفت: تیم های سحر سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به واسطه گذراندن دوره های آموزشی، در بحث کاهش آسیبب های روحی و روانی در حوادث تاثیر مهمی دارند.
بایستی هلال احمر مانند بحرانهای طبیعی در بحث بحرانهای اجتماعی هم ورود پیدا کند
کبری محمدی با اشاره به ظرفیت عظیم هلال احمر تصریح کرد: ما سرمایه های عظیمی در هلال احمر داریم که بایستی از این سرمایه ها در راستای کاهش آسیب های اجتماعی بهره مند شویم امروزه بحرانهای اجتماعی بر بحرانهای طبیعی پیش گرفته اند بنابراین جمعیت هلال احمر می تواند در بحث بحرانهای اجتماعی همانند بحرانهای طبیعی ورود موفقی بواسطه سازمان جوانان و تیبم های پیمان و سحر داشته باشد.
وی در ادامه به معضل حاشیه نشینی در کشور اشاره کرد و افزود: ما امروز در کشور بیش از ۱۲ میلیون نفر حاشیه نشین داریم که این حاشیه نشین ها در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند و می توان گفت حاشیه نشینی در کشور ما حاصل برنامه ریزی ها نادرست بوده و کشاورزی که از هویت خودش جدا شده و ریشه داشته به خاطر برنامه ریزی نادرست ما از قومیت و فرهنگش جدا شده و در حاشیه شهرها خانواده اش در معرض انواع آسیب ها از جمله مواد مخدر قرار گرفته است.
محمدی ضرورت داشتن حساسیت لازم و برنامه مدون در بحث رفع ناهنجاری های حاشیه نشینی را متذکر شد و ادامه داد: بایستی قبل از اجرای برنامه ها حتما مناطق هدف را شناسایی کنیم چنانچه در محل اجرای پروژه درست کار نکنیم و اعضای ما توجیه نباشند قطع و یقین پروژه ما با شکست مواجه شده و زحمات و هزینه های ما هدر خواهد شد.
مشاور رئیس سازمان جوانان ابراز امیدواری کرد: دستگاههای دخیل در بحث آسیب های اجتماعی و حاشیه نشینی بایستی با هم ورود پیدا کرده و هم افزایی داشته و از تجربیات همدیگر استفاده کنند که امیدواریم با برنامه ریزی دقیق و عشق و علاقه و اهتمام بتوانیم مسئولیت رفع ناهنجاری های اجتماعی را به بهترین شکل به سرانجام رسانده و در جامعه منشا خیر شویم.

دیدگاه‌ها