آگهی

اخبار / حج 98 / ستادی / گزارش اقدامات

میزان شیوع بیماری‌های غیرواگیر در میان زوار حج/ تدابیر مرکز پزشکی حج و زیارت برای زائران دیالیزی

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به میزان شیوع بیماری‌های غیرواگیر و تعداد بیماران دیالیزی در میان زوار حج ۹۸، تدابیر ویژه برای بیماران دیالیزی در عربستان را تشریح کرد.

۲ ماه قبل

میزان شیوع بیماری‌های غیرواگیر در میان زوار حج/ تدابیر مرکز پزشکی حج و زیارت برای زائران دیالیزی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از ایکنا؛ محمودرضا فقیهی با بیان اینکه تا امروز حدود ۹ بیمار دیالیزی در میان حجاج اعزامی به حج ۹۸ شناسایی شده‌اند، اظهار کرد: افراد مبتلا به این بیماری براساس اجازه‌نامه سفر که توسط پزشک آنها صادر می‌شود، باید پرونده پزشکی خود شامل اطلاعات فردی، اطلاعات پزشکی، اطلاعات مربوط به بیماری، آزمایش‌های پیش از اعزام و آزمایش‌های مربوط به دیالیز را به همراه داشته باشند.

وی افزود: این افراد توسط تیم پزشکی حج و زیارت ایران به مراکز دیالیز در عربستان معرفی و برای آنها نوبت لحاظ می‌شود و هفته‌ای یکی تا دو بار دیالیز شده و پس از آن به کاروان بازگردانده می‌شوند.

فقیهی با بیان اینکه متوسط سن زوار ایرانی در حج امسال ۵۶ سال است، گفت: این عدد میانگین پایینی نیست، ضمن اینکه درصد قابل توجهی از زوار ۵۵ تا ۶۰ سال هستند، به لحاظ علمی در حال حاضر نمی‌توان کاهش میانگین سنی زوار در سال ۹۸ را مورد تأیید قرار داد.

وی با بیان اینکه تقریبا میزان شیوع بیماری‌های غیر واگیر در میان زوار ایرانی استخراج شده است، یادآور شد: البته باید توجه داشت که احتمال اضافه شدن یک یا دو کاروان دیگر نیز وجود دارد و ممکن است به تعداد زوار دارای این بیماری‌ها افزوده شود.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر شایعترین بیماری در میان زائران را فشار خون بالا با ابتلای بیش از ۲۰ هزار نفر دانست و تصریح کرد: ۱۳ هزار نفر مبتلا به دیابت هستند و نزدیک به چهار هزار نفر از زوار را بیماران قلبی و عروقی تشکیل می‌دهند که این افراد در عربستان تحت نظر مرکز پزشکی حج و پزشک کاروان هستند.

وی درباره نحوه مواجهه با افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، گفت: از زمان آغاز معاینات پزشکی زوار، فرآیند اعزام زائری که اعتیاد او تشخیص داده شده، ممنوع و از جریان اعزام حذف می‌شود. در حال حاضر مرکز پزشکی حج و زیارت نمی‌تواند آماری درباره زواری که به مواد مخدر اعتیاد دارند، ارائه کند و این آمار باید از سوی نیروی انتظامی ارائه شود.