اخبار / حوادث

نجات سرنشینان سه خودرو از گرمای سوزان «شهداد»

۱۱ سرنشین سه خودرو که در گرمای سوزان شنزارهای کویر شهداد گرفتار شده بودند، با تلاش نیروهای امداد و نجات جمعیت هلال احمر نجات یافتند.

۲ ماه قبل

نجات سرنشینان سه خودرو از گرمای سوزان «شهداد»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، ساعت ۱۱ دوشنبه ۲۱ مرداد، سرنشینان یک خودروی سواری در تماس با  سامانه ۱۱۲ از گیر افتادن خودروی خود در شنزار های محور شهداد – نهبندان و نگرانی خود برای حضور یک کودک شیرخواره در خودرو خبردادند. با این گزارش امدادگران پایگاه امداد و نجات جاده ای «کویر» برای کمک به این خانواده،  رهسپار کویر شدند.

 امداد در گرم‌ترین نقطه دنیا

مسئول عملیات امدادرسانی به سرنشینان خودروی گرفتار در کویر شهداد با اشاره به اینکه در منطقه کویری گرما بیداد می‌کرد، گفت: با حضور در محل، خودروی ۲۰۶ را دیدیم که در شن زار گیر کرده بود، بر این اساس ابتدا به اعضای خانواده که اتفاقا یکی از آنها شیرخوار بود،  آب دادیم. هرچند وظیفه ذاتی ما در کمک به در راه‌ماندگان انجام شده بود و به عبارتی خارج کردن خودرو از شن زار از وظایف امدادگران هلال‌احمر نبود، اما وظیفه انسانی ما حکم می‌کرد تا خودرو را از شن خارج کنیم تا این خانواده در زیر آفتاب سوزان ، گرفتار نمانند؛ بنابراین دست به کار شدیم و  خودرو را از شن زار خارج کردیم.

حسین لنگری زاده افزود: کمک به سرنشینان خودروی پژو به پایان رسیده بود و برای بازگشت به پایگاه آماده بودیم که متوجه شدیم ۲ خودروی رونیز و زانتیا نیز در همان مسیر در شنزار مانده‌اند، ابتدا خودروی رونیز و سپس زانتیا را خارج و خدمات امدادی لازم به سرنشینان آنها ارائه کردیم.

۳ ساعت عملیات در کویر تفتیده

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر کرمان هم در توضیح جزئیات انجام عملیات رهاسازی ۳ خودرو از کویر شهداد، توضیح داد: بلافاصله پس از اعلام گرفتار شدن خودروها در کویر شهداد، یک تیم سه نفره از پایگاه امداد و نجات جاده‌ای «کویر» با یک دستگاه آمبولانس به محل اعزام شدند و پس از ۳ ساعت تلاش امدادگران، خوشبختانه هر ۱۱ سرنشین سه خودرو، نجات یافتند.

محمد حیدری با بیان اینکه بر اثر وقوع سیل در فروردین امسال، ۲۰ کیلومتر از محور شهداد – نهبندان از بین رفته است، گفت:  متاسفانه با وجود نصب تابلوی مسدود بودن جاده توسط اداره راه استان، گردشگران به علائم هشدار دهنده توجه نمی‌کنند و انحراف آنها از مسیر، باعث گیر کردن خودروها در شنزار شده و انجام عملیات نجات خودروها از شنزارهای کویر شهداد به صورت مکرر انجام می شود.

کویر شهداد؛ سرزمین رمزآلود کرمان

کویر و کلوت شهداد از زیباترین و بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی ایران و جهان است. این پدیده‌های زیبا به دلیل جذابیت خاص، عنوان چهارمین جاذبه طبیعی جهان را به خود اختصاص داده‌ است. بزرگترین و معروفترین کویر و کلوت‌های ایران کویر و کلوت‌های شهداد است که همه ساله گردشگران فراوانی را به سوی خود می‌کشاند.