اخبار / حوادث

نجات شگفت‌انگیز در دریاچه گهر؛ نجاتگران هلال‌احمر، اورژانس و محیط‌بانان اشترانکوه گردشگر جوان را نجات دادند

نجاتگران هلال احمر، تکنسین های بهداری سپاه، محیط بانان و یک تکنسین اورژانس -که برای گردش به دریاچه گهر آمده بود-، دست به دست هم دادند تا مرد جوانی را که در ارتفاعات اشترانکوه دچار تنگی نفس شده بود، از مرگ نجات دهند و عملیات انتقال این گردشگر مشهدی پس از یک شب با موفقیت به پایان رسد.

۱ ماه قبل

نجات شگفت‌انگیز در دریاچه گهر؛ نجاتگران هلال‌احمر، اورژانس و محیط‌بانان اشترانکوه گردشگر جوان را نجات دادند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، ساعت۲۲:۵۰ شامگاه بیست و ششم مرداد ماه، اپراتور ۱۱۲ شهرستان دورود از طریق تماس تلفنی در جریان حادثه‌ای که برای مرد جوانی در ارتفاعات اشترانکوه رخ داده بود، قرار گرفت.

گزارش اولیه نشان می داد مرد ۳۴ ساله هنگامی که همراه همسرش برای گردش به حاشیه دریاچه گهر رفته بود ، ناگهان دچار مشکل تنفسی حاد و درد شدید قفسه سینه شده و قادر به حرکت نبود.

با این گزارش، تیم امداد و نجات شهرستان دورود مستقر در منطقه، به سرعت به کمک مرد حادثه دیده رفت، اما مشکل اصلی  این بود که در آن نیمه شب تاریک ، امکان پایین آوردن این مرد از ارتفاعات وجود نداشت، ضمن آنکه به دلیل وخامت حال مصدوم و عدم امکان تنفس بدون کپسول اکسیژن، انتقال وی از طریق تیم موتوری هم تقریبا غیر ممکن بود، از سوی دیگر به دلیل شرایط خاص منطقه و تاریکی هوا، امکان انتقال با بالگرد نیز وجود نداشت و در این شرایط ، مرد جوان شانس چندانی نداشت.

بر این اساس، نجاتگران، مرد حادثه دیده را که به چادر بهداری اردوگاه فرهنگی سپاه مستقر در دریاچه گهر منتقل شده بود، معاینه کرده و تلاش برای درمان او را آغاز کردند، همزمان گردشگری که  تکنسین اورژانس خرم آباد بود و از خوش شانسی فرد حادثه دیده در آنجا حضور داشت هم به این گروه نجات پیوست تا همراه یکدیگر وضع ناپایدار و تهدید کننده جان مصدوم را کنترل کنند.

ساعاتی از شروع عملیات نجات نگذشته بود که تیم عملیاتی دریافت که به کپسول اکسیژن بیشتری برای نجات مرد مصدوم و همینطور داروهای اورژانسی نیاز است ، در این شرایط در حالی که مسئولان امداد و نجات شهرستان از نزدیک حادثه را دنبال کرده و دستورات لازم را صادر می کردند، برای تامین داروها و انتقال آنها به ارتفاعات را آغاز تلاش کردند.

بعد از تهیه داروها توسط اورژانس و جمعیت هلال احمر دورود ،‌ محیط بانان منطقه حفاظت شده اشترانکوه که منطقه را به خوبی می شناختند در تاریکی شب سوار بر موتور از کوه پایین آمده و داروها را به تیمی که برای نجات این مرد تلاش می کردند، رساند.

صبح روز بعد؛ پرواز به سوی زندگی

بعد از گذشت یک شب پراسترس، همه منتظر سر زدن آفتاب بودند تا بالگرد اورژانس به پرواز درآید و بیمار را به مرکز درمانی منتقل کند. سرانجام در نخستین لحظات روز بیست و هفتم مرداد ماه بالگرد اورژانس الیگودرز، بر فراز دریاچه گهر به پرواز درآمد و در حالی که امدادگران جمعیت هلال احمر ، مصدوم را به محل فرود بالگرد انتقال داده بودند، مرد جوان و همسرش به بیمارستان الیگودرز انتقال داده شدند.

 مهندس مجید شمس، سرپرست جمعیت هلال احمر دورود با تقدیر از تمامی کسانی که در این عملیات حضور داشتند از  گردشگران خواست در صورت نداشتن آمادگی بدنی یا سابقه بیماری از شرکت در برنامه های سنگین کوهنوردی خوداری کنند.