اخبار / استانی / حوادث

نجات پاراگلایدر سوار از ارتفاعات مانه و سملقان/ روایت صعود ۶ کیلومتری برای نجات

امدادگران هلال احمر پس از ۶ کیلومتر صعود در مناطق کوهستانی و صعب العبور ارتفاعات روستای زوعلیای شهرستان مانه و سلمقان در خراسان شمالی، پاراگلایدرسوار سقوط کرده از این ارتفاعات را نجات دادند.

۳ ماه قبل

نجات پاراگلایدر سوار از ارتفاعات مانه و سملقان/ روایت صعود ۶ کیلومتری برای نجات

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر؛ ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه ۲۹ خردادماه، مرد جوانی با اپراتور ۱۱۲ جمعیت هلال احمر تماس گرفت و از سقوط یک پاراگلایدر در ارتفاعات روستای زوعلیای شهرستان مانه و سلمقان در استان خراسان شمالی خبر داد.

بنا بر گزارش این تماس، دو پاراگلایدرسوار در فاصله نزدیکی از یکدیگر در حال پرواز بودند که ناگهان یکی از آنها سقوط می کند. با گزارش این حادثه، تیم زبده ای از نیروهای عملیاتی امداد کوهستان هلال احمر، وارد عمل شده و سعی کردند به سرعت خود را به منطقه وقوع حادثه برسانند.

میلاد طیبی؛ نجاتگر مرکز هلال احمر مانه و سلمقان که در این عملیات حضور داشته است، در توضیح ماجرا گفت: «تماس گیرنده و فرد مصدوم دو خلبان غیر بومی بودند که برای پرواز به منطقه آمده بودند. متاسفانه در هنگام پرواز، یکی از خلبانان کنترل پاراگلایدر را از دست می دهد و از آنجا که با خلبان دیگری که در نزدیکی او پرواز می کرد از طریق بیسیم در ارتباط بود، لحظاتی قبل از سقوط، همراهش متوجه ماجرا می شود و در نزدیکی محل سقوط در حوالی روستای زوعلیا  فرود می آید و به سرعت ماجرا را به هلال احمر اطلاع می دهد. بدین ترتیب و با گزارش این حادثه، تیم امدادگران کوهستان هلال احمر وارد عمل شد.»

طیبی افزود: «وقتی به روستای نزدیک محل سقوط خلبان رسیدیم متوجه شدیم که محل حادثه از دامنه کوه چندین کیلومتر فاصله دارد و باید برای رسیدن به خلبان مجروح از منطقه کوهستانی صعب العبور و سختی عبور کنیم. در این شرایط بیش از همه نگران وضعیت جسمی و صدمات خلبان بودیم،‌ خوشبختانه یکی از اهالی روستا که متوجه سقوط پاراگلایدر شده بود خود را قبل از رسیدن تیم امدادی به محل رسانده بود و از خلبان مصدوم مراقبت می کرد. در این شرایط ما هم از طریق بیسیم دوست مصدوم با مرد روستایی و خلبان آسیب دیده در ارتباط بودیم و و نکات و اقدامات اورژانسی درباره مصدوم را به مرد روستایی گوشزد کرده و او را برای کمک به خلبان راهنمایی می‌کردیم.»

نجاتگر جمعیت هلال احمر افزود: «بعد از صعود از یک منطقه کوهستانی صعب العبور به بالای سر مصدوم رسیده و ارزیابی شرایط جسمانی وی آغاز شد. بررسی های اولیه حاکی از آن بود که خوشبختانه مصدوم دچار شکستگی و آسیب جدی نشده است اما بدن او دچار کوفتگی بود به همین دلیل با دقت او را به پایین کوه انتقال داده و تحویل اورژانس دادیم.»