اخبار / حوادث

نجات گمشدگان منطقه صعب‌العبور«موشنگاه»؛ همکاری۳ تیم عملیاتی هلال‌احمر برای نجات ۲ کوهنورد

درحالی که سرمای شدیدی استان گیلان را فرا گرفته بود، ۱۲ نیروی ورزیده هلال احمر، برای نجات دو کوهنورد جوان که در کوهستان «موشنگاه» شهرستان رشت حادثه دیده بودند، وارد عمل شده و در عملیاتی ۱۶ ساعته توانستند آنها را نجات داده و به بیمارستان منتقل کنند.

۶ روز قبل

نجات گمشدگان منطقه صعب‌العبور«موشنگاه»؛ همکاری۳ تیم عملیاتی هلال‌احمر برای نجات ۲ کوهنورد

دوستانم مجروحند

ساعت دو بعد از ظهر یکشنبه دهم آذرماه، امدادگران هلال احمر از طریق تماس نیروی انتظامی در جریان حادثه ای که برای دو کوهنورد در کوهستان‌های اطراف شهرستان رشت رخ داده بود، قرار گرفتند.

 ماجرا از هنگامی آغاز شده بود که مرد جوانی با مراجعه به ماموران نیروی انتظامی به آنها گفته بود که دو نفر از دوستانش هنگام صعود از کوهستان موشنگاه، به دره ای سقوط کرده و احتمالا به شدت مجروح شده‌اند.

با اعلام این گزارش، تیمی از امدادگران کوهستان پایگاه مرکزی شهرستان شفت به سرعت عازم محل شدند و همزمان تیمی از امدادگران شهرستان فومن به سمت محل اعلام وقوع گزارش به راه افتادند. با وجود سرمای شدید و صعب العبور بودن منطقه کوهستانی، اعضای تیم‌های امداد و نجات به همراه افراد بومی و کوهنوردان زبده منطقه، با پای پیاده به جست‌وجو در کوهستان پرداختند، این تلاش سخت و پیگیرانه سرانجام به نتیجه رسید و اعضای تیم‌های امدادی ۹ساعت بعد به گمشدگان رسیدند و آنها را پیدا کردند.

گمشدگان در حالی پیدا شدند که یک نفر از آنها به شدت از ناحیه پا مجروح شده بود و امکان راه رفتن نداشت، با این شرایط امدادگران با کمک تجهیزات تخصصی همراه خود، باید وی را به منطقه ای که بتوان او را با خودرو انتقال داد می رساندند که این عملیات ساعت ها طول می کشید.

در حالی که لحظه به لحظه این عملیات توسط کارشناسان امداد و نجات رصد می‌شد، آنها به این نتیجه رسیدند که با توجه به منطقه‌ای که دو مرد جوان در آنجا پیدا شده‌اند، بهتر است تیم دیگری از شهرستان رشت که به منطقه نزدیکتر است به سمت آنجاحرکت کرده و دو مجروح را به بیمارستان شهرستان رشت منتقل کند.

با این تصمیم، تیمی از امدادگران شهرستان رشت به منطقه رفته و دو مجروح را تحویل گرفته و به سمت بیمارستان به راه افتادند که در مسیر به دلیل شرایط خاص یکی از مجروحان، وی را تحویل امدادگران اورژانس دادند و فرد دیگر توسط آمبولانس هلال احمر به بیمارستان منتقل شد.

سیاوش غلامی، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان گیلان با اعلام این خبر می گوید: با اعلام گزارشی درباره حادثه ای که برای دو مرد جوان رخ داده بود، ۴ تیم امدادی شامل سه تیم کوهستان و یک تیم جاده ای متشکل از ۱۲ نیروی عملیاتی به منطقه اعزام شدند که امدادگران از ساعت ۱۴ یکشنبه تا ساعت ۶ صبح دوشنبه، عملیات جست‌وجو و امداد و نجات مصدومان را ادامه دادند که با وجود دشواری‌هایی که امدادگران و نجاتگران در انجام این عملیات با آن روبه‌رو بودند، اما سرانجام عملیات با موفقیت به پایان رسید و مصدومان به بیمارستان انتقال داده شدند.

  آقابیگی، رئیس اداره عملیات امداد و نجات استان گیلان هم درباره پایان این عملیات دشوار می گوید: خوشبختانه هر دو مجروح حادثه ، نجات پیدا کرده و به بیمارستان شهرستان رشت انتقال داده شدند.