اخبار / حوادث

نجات ۵ عضو خانواده از شنزار‌های کویر/ آدرس اشتباهی، امدادگران را به زحمت انداخت

اعضای یک خانواده که برای تفریح به دریاچه «حوض سلطان» رفته بودند با گیر کردن خودرو در شنزارها، در کویر گرفتار شدند، اما نیروهای امدادی هلال احمر با رهاسازی خودرو، سرنشینان را نجات داده و به منطقه امن منتقل کردند.

۳ هفته قبل

نجات ۵ عضو خانواده از شنزار‌های کویر/ آدرس اشتباهی، امدادگران را به زحمت انداخت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، شنبه دوم شهریور، ساعت از ۲۲ گذشته بود که خودروی خانواده کریمی در شنزار های کویر گیر کرد. تلاش ۲ مرد خانواده برای رهایی خودرو از داخل شنزارها بی فایده بود، هر چه بیشتر تلاش می کردند که خودرو را خارج کنند، بیشتر در شن‌ فرو می رفت و اوضاع بغرنج می شد.
در تاریکی شب، همگی خسته و درمانده به فکر چاره‌ای برای رهایی از این وضع بودند، در چنین شرایطی با هرکجا که فکر می‌کردند می تواند به آنها کمک کند، تماس گرفتند، اما بی‌نتیجه بود، تا اینکه یک نفر از اعضای خانواده تصمیم گرفت از جمعیت هلال احمر کمک بخواهد.
او شنیده بود که امدادگران هلال احمر، به کسانی که در راه مانده اند هم، کمک می کند، بلافاصله شماره سه رقمی ۱۱۲ را گرفت و با اپراتور مرکز کنترل و هماهنگی عملیات امدادی شروع به صحبت کرد و گرفتار شدن خانواده‌اش در کویر را گزارش داد.

آدرس اشتباهی
با گزارش حادثه، امدادگران هلال احمر به سرعت به سمت محل گیر کردن خانواده به راه افتادند، اما با توجه به تاریکی هوا، آنها موقعیت جغرافیایی خود را به درستی اعلام نکردند و همین موضوع آغاز دردسری بزرگ بود.
محمد قهرمانی، نجاتگری که در عملیات رهایی این خانواده ۵ نفره حضور داشت، ماجرا را اینطور روایت می کند: ساعت ۲۲ و ۱۸ دقیقه شنبه بود که از مرکز کنترل و هماهنگی عملیات امدادی هلال‌احمر به پایگاه امداد و نجات جاده ای معصومیه در کیلومتر ۵ آزادراه تهران – قم اعلام شد که خودرویی با ۵ سرنشین در شنزارهای کویر اطراف دریاچه «حوض سلطان» گیر کرده است. بلافاصله من و ۲ تن از نجاتگران با یک دستگاه آمبولانس راهی کویر شدیم تا این خانواده را نجات دهیم. لحظاتی بعد به موقعیت جغرافیایی اعلام شده، رسیدیم اما خودرویی در آنجا نبود، دوباره با مرکز تماس گرفتیم و نبود خودرو را اعلام کردیم. این بار موقعیت جدیدی که خودرو در آن گیر افتاده بود را به ما اعلام کردند. مجبور شدیم مسافتی یک ساعته را با آمبولانس در داخل کویر برویم تا به آدرس جدید برسیم.

برای همه چیز ممنونیم!
علی کریمی، سرپرست خانواده گرفتار در شنزارهای کویر با بیان اینکه قدردان زحمات نیروهای هلال‌احمر برای نجات خود و خانواده اش است، گفت: ساعت‌ها بود که در کویر گرفتار شده بودیم، مادرم از بیماری صعب‌العلاجی رنج می‌برد، اما با اینکه داروهای او را همراه داشتیم، ضعف جسمانی داشت و من بیشتر از همه نگران مادرم بودم. در آن شرایط با هر مرکزی که فکر می کردم بتواند کمک کند، تماس گرفتم، اما نتیجه ای نگرفتم تا اینکه بالاخره به یاد هلال احمر افتادم، خیلی زود تماس گرفتم و کمک خواستم. ابتدا با یک گوشی برای امدادگران لوکیشن فرستادم، متاسفانه ایراد از گوشی بود و آدرس را اشتباها ۲۰ کیلومتر دورتر از موقعیت ما نشان داد. برای بار دوم با گوشی دیگری لوکیشن ارسال کردم که امدادگران بتوانند ما را پیدا کنند و موفق هم شدند. به محض اینکه به ما رسیدند. ابتدا مقداری آب میوه و مواد غذایی دادند و بعد هم خودرو را از شنزار رها کردند.
هادی سلیمی، معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان قم هم در تشریح عملیات نجات در کویر، گفت: بلافاصله پس از اعلام حادثه، یک تیم عملیاتی با یک دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد که خوشبختانه موفق شدند ضمن رهاسازی خودرو از شنزار، ۵ سرنشین این خودرو را نجات دهند. این عملیات حدود سه ساعت طول کشید.
دریاچه نمک «حوض سلطان» در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران و در شرق آزادراه قم-تهران قرار دارد.