به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی، طرح نذر آب با تاکید فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر در مناطقی که دچار خشکسالی هستند و در دو محور تامین آب آشامیدنی و سلامت شامل خدمات درمانی ، ویزیت رایگان و جراحی اجرا می شود.

خشکسالی نیز در کشور سالهاست ادامه دارد به همین علت خیلی از اهالی استان های  کرمان، هرمزگان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان یا مهاجرت کردند و یا هم در حال مهاجرت هستند به همین علت برای تثبیت جمعیت و بالا بردن خدمات، طرح “نذر آب” دو سال است در کشور در حال اجرا است.

ادامه طرح نذر آب تا ۷ مهر

در  این طرح خدماتی همچون درمانی، توزیع سبد کالا و تانکرهای آب برای دسترسی مردم به آب شرب سالم به اهالی روستاها داده می شود.

طرح ملی نذر آب امسال از ۱۰ مرداد در خراسان جنوبی آغاز شد و  تا ۷ مهر  در سه حوزه سلامت، معیشت و مخازن آب در مناطق محروم این استان خدمات رسانی می کند. 

به اتفاق جمعی از مسولان من هم راهی مناطقی از طبسین و چاه عباس شهرستان نهبندان  شدم که چند روزی بود تعدادی از پزشکان و پرستاران در آن مستقر بودند و ماه محرم را برای خدمات دهی انتخاب کردند.

جوانانی را دیدم اهل خراسان رضوی،  پزشک متخصص و فوق تخصص عفونی، جراح چشم و چشم‌پزشک، ارولوژی ، زنان و زایمان، دندانپزشک و پرستار، کارشناس دارویی، مددکار اجتماعی و روانشناس بودند و تلاش می کنند تا در مدت اقامتشان، مرهمی بر آلام مردم محروم مناطق مرزی باشند.

هزینه درمان فرزندم را ندارم

اینجا در نزدیکی مرز ایران و افغانستان هوایی گرم، چشم ها منتظر و امیدوار است. پیرمردی می گوید: فرزندم دریچه قلبش باز است و برای مداوا آمدم نمی توانم جایی او را ببرم چون هزینه درمانش را ندارم .

زن جوانی هم از اجرای این گونه طرح ها تشکر می کند و  می گوید: تا مرکز شهر خیلی فاصله است و نمی توانم این مسیر را بروم به همین علت فرزندم را برای درمان به اینجا آورده ام.

نقدی نمی گیریم

همه کاروان عاشقانه خدمت می کردند رئیس جمعیت هلال احمر کشور هم که به همراه ما آمده بود مدت زمانی هر چند کوتاه به مداوای ۴ بیمار پرداخت.

از یکی از دندان پزشکان که خانم است  و سرش حسابی شلوغ بود، می پرسم تا الان چند نفر را ویزیت کردی، می گوید: نمی دانم ، فقط امیدوارم که کار مفیدی انجام بدهم و شرمنده  مردم  نشوم.

خانم پزشک دیگری که سختی راه را به جان خریده می گفت: هزینه مردم را از یکی دیگر می گیرم نقدی  برای ما حساب نمی شود و ان شاءالله معنوی باشد و خداوند از همه ما قبول کند.

به سراغ رئیس جمعیت هلال احمر نهبندان رفتم در حال بارگیری اقلام به روستاها بود  از خدمت رسانی  این کاروان به  ۵۵ روستای این شهرستان خبر می دهد و می گوید: ۶۵۰ بسته نوشت افزار، ۴۵۰ بسته معیشتی و ۱۰ عدد  تانکر ۳ هزار لیتری آب در روستاهای محروم شهرستان نهبندان توزیع شد.

کاروان هلال احمر اردبیل هم اواخر مرداد در منطقه درح سربیشه علاوه بر ویزیت رایگان بیماران، ۲۰۰ بسته معیشتی، ۱۰ هزار آب معدنی، ۸۰۰ جعبه کمک های اولیه و نوشت افزار توزیع کردند.

اجرای نذر آب در ۶۰۲ روستا

رئیس جمعیت هلال احمر کشور در سفر هفته گذشته خود به خراسان جنوبی با اشاره به اینکه طرح نذر آب یک از پارسال در استان های درگیر با خشکسالی آغاز شد گفت: در ۶۰۲ روستای اجرای این طرح  ۵۰ هزار بسته معیشتی یک ماهه توزیع شد.

پیوندی با اشاره به اعزام کاروانهای سلامت به روستاها در قالب طرح نذر آب  افزود: در این کاروان ها پزشکان متخصص، عمومی و پرستاران به مردم خدمات ارائه می کنند.

وی افزود: خواسته های به حق مردم از جمله مشکلات آبرسانی و راه های ارتباطی باید توسط ارگانهای مربوطه مرتفع شود.

اعزام ۲ کاروان نذر آب به استان

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی در گفتگویی هم از اعزام دو کاروان دیگر نذر آب به استان خبر داد و گفت: یک کاروان  از  ۲۴ شهریور به مدت ۳ روز از همدان در منطقه دستگران طبس مستقر می شود و  دیگری از خراسان شمالی است و ۴ تا ۷ مهر  در  درمیان به نیازمندان خدمات ارائه می کند.

بخشی با درخواست از خیران برای تامین هزینه آب آشامیدنی از قبیل خرید تانکر و یا مرمت قنوات افزود: تاکنون ۶ هزار و ۴۶۵ نفر از خدمات بهداشتی و معیشتی این کاروان ها  که ۴ هزار و ۴۷۵ نفر در نهبندان و هزار و ۹۹۰ نفر در درح سربیشه هستند بهره مند شدند.

اجرای طرح نذر آب در روستاهای خراسان جنوبی رضایت اهالی این مناطق را در پی داشت اما توزیع این اقلام چه تانکر آب، آب معدنی و یا ویزیت رایگان موقتی است اگر بنا به گفته روستائیان ادامه داشته  و یا دائمی باشد علاوه بر اینکه امید خدمات بیشتر در روستاها را زنده می کند از مهاجرت و خالی از سکنه شدن این مناطق جلوگیری خواهد شد که این امر نیازمند همت بیشتر مسولان ، خیران و برنامه ریزی دقیق است.